طراحی سایت چند زبانه

برای توسعه کسب و کار و افزایش بازدید سایت خود همواره طراحی سایت چند زبانه می تواند انتخاب عالی باشد؛ زیرا با چند زبانه بودن سایت بسیاری از کشورها می توانند به اطلاعات موجود در سایت شما دسترسی پیدا کرده و اطلاعات را به زبان خود مطالعه نمایند. لازم به ذکر است که طراحی سایت چند زبانه نیاز به مهارت و تخصص دارد؛ زیرا باید تمام اطلاعات و مطالب موجود در سایت به همان زبان ترجمه شده و سپس بارگذاری شود. امروزه بسیاری از شرکت ها و مراکز برای برقراری ارتباط با کاربران خارجی به طراحی سایت چند زبانه پرداخته اند که این امر برای آنها مزیت زیادی به همراه دارد.

طراحی سایت چند زبانه

سایت چند زبانه اصولا به سایتی گفته می شود که محتواهای موجود در آن به چندین زبان اصلی و زنده دنیا ترجمه شده و در دسترس کاربران داخلی و خارجی هستند. تعداد زبان موجود در سایت به نظر مشتری بستگی دارد؛ اما اصولا زبان های فارسی و انگلیسی و عربی زبان های پر مخاطب تری به شمار می روند؛ از این رو سایت های چند زبانه با این سه زبان طراحی می شوند. در برخی سایت ها می توان زبان آلمانی را هم مشاهده کرد که این باعث می شود تا سایت شما به عنوان یک سایت بین المللی شناخته شود و در دنیا شهرت پیدا کند.

طراحی سایت چند زبانه چون به گسترش و پیشرفت فعالیت ها کمک می کند، هم محبوبیت زیادی را به دست آورده است و هم توانسته به عنوان یک روش عالی برای شرکت ها و مراکز شناخته شود تا سایتی در اختیار داشته باشند که هر فردی بتواند با هر نوع زبانی به اطلاعات موجود در آن دسترسی پیدا کند. هنگام ورود به سایت بسته به زبانی که شما سرچ می کنید سایت نمایش داده می شود؛ در نتیجه از همان ابتدا تمام محتواها با زبان شما قابل مشاهده است.

نکات مهم هنگام طراحی سایت چند زبانه

هنگام طراحی سایت چند زبانه شما باید به نکات فراوانی توجه کنید تا بتوانید یک سایت باکیفیت و معقول را در اختیار داشته باشید. بسیاری از این نکات مهم هستند و کمک بیشتری به طراحی سایت استاندارد می کنند، از این نکات مهم هنگام طراحی سایت چند زبانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مطالب را با ترجمه دقیق و درست درون سایت قرار بدهید.
 • سایت را به گونه ای طراحی کنید که کاربر بتواند زبان را طبق نظر خود تغییر بدهد.
 • بخشی برای تغییر زبان در نظر بگیرید تا کاربر دچار مشکل نشود.
 • باید زبان سایت را در تمام بخش ها تنظیم نمود.
 • قسمت تغییر زبان را در دسترس و در معرض دید کاربران بگذارید.
 • باید توجه کنید که پس از تغییر زبان صفحه مورد نظر کاربر تغییر نکند.
 • قالب نوشتار را رعایت کنید.
 • تاریخ را در تمام قالب ها وارد کنید.

هنگام طراحی سایت چند زبانه نه تنها به نکات گفته شده بلکه به نکات دیگری هم باید توجه کنید تا دچار مشکل هنگام بارگذاری نشوید و همچنین کاربران هم بتوانند به راحتی به تمام اطلاعات با زبان مورد نظر خود دسترسی پیدا نمایند. در هر صورت نکات زیادی در طراحی یک وب سایت چند زبانه وجود دارد که عدم توجه به هرکدام می تواند تاثیر بدی روی تجربه کاربری وب سایت شما داشته باشد و ورود کاربران را کاهش بدهد و از محبوبیت سایت شما بکاهد.

مزایای طراحی سایت چند زبانه

طراحی سایت چند زبانه مزایای فراوانی را به همراه خود دارد که همین مزایا باعث شده تا طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب کند، در ادامه به چند مورد از مزایای مهم و کاربردی طراحی سایت چند زبانه اشاره خواهیم کرد:

 1. ارتباط جهانی سایت بهبود پیدا می کنند.
 2. مخاطبان بین المللی خواهید داشت.
 3. بازدید بیشتری دارید.
 4. افزایش فروش و کسب سود بیشتر را برای شما به همراه دارد.

این مزایا بسیار ویژه و خاص هستند؛ زیرا هر چه شما بازدید داخلی و به خصوص خارجی بیشتری داشته باشید و آنها هم از سایت شما اعلام رضایت کنند، مسلما این کمک می کند که از گوگل هم امتیاز دریافت کرده و به عنوان یک سایت جهانی شناخته شوید. با وجود یک سایت چند زبانه محصولات شود نیز بدون واسطه و به صورت مستقیم در اختیار مشتریان و مصرف کنندگان قرار می گیرد که این برای آنها نیز مزیت زیادی دارد. سایت چند زبانه اطلاعات مورد نیاز هر مخاطب را متناسب با زبان تعیین شده توسط فرد به نمایش می گذارد تا مخاطب بتواند بدون هیچ گونه مشکلی اطلاعات را مطالعه و مشاهده کرده و نیاز خود را برطرف نماید.

ویژگی های طراحی سایت چند زبانه

طراحی سایت چند زبانه در کنار مزایای فراوان همواره ویژگی های زیادی را هم در خود جای داده است که این میزان ویژگی،  محبوبیت زیاد آن را به ارمغان آورده است. مهمترین ویژگی های طراحی سایت چند زبانه شامل موارد زیر می شود:

 • ترجمه صحیح: سایت خوب بهترین و کامل ترین ترجمه را دارد و از مترجم های آنلاین استفاده نمی کند.
 • استفاده از Subdomain: استفاده از این بخش کمک می کند تا شما به راحتی سایت خود را چند زبانه کنید. این ابزار انواع قالب ها را طراحی می کند که هر قالب یک زبان مشخصی برای خود دارد.
 • استفاده از زبان های بین المللی و کاربردی در سایت باعث شده تا کاربران با هر زبانی بتوانند مطالب را مطالعه کنند.
 • عدم تغییر خودکار زبان یکی از ویژگی های سایت چند زبانه است که در این صورت فرد متناسب با زبان مورد نظر خود زبان سایت را تغییر می دهد.
 • موارد گفته شده به عنوان اصلی ترین و مهمترین ویژگی های یک سایت چند زبانه شناخته می شوند که مورد توجه کاربران هم قرار می گیرند. هر کاربر خارجی، زبانی مختص به خود دارد که زمان ورود به سایت و برای مطالعه مطالب درون آن باید بتواند به راحتی زبان مورد نظر خود را پیدا کند و به ترجمه صحیح محتواها دست یابد.

اصول اساسی طراحی سایت چند زبانهاصول اساسی طراحی سایت چند زبانه

طراحی سایت چند زبانه نیاز به رعایت کردن اصول مختلفی دارد که در میان آنها ۴ اصل اساسی و مهم هست که باید مورد توجه قرار بگیرند، این ۴ اصول طراحی سایت چند زبانه عبارتند از:

 1. ترجمه با کیفیت و قابل اعتماد سایت: مسلما ترجمه دقیق و درست و کامل می تواند اعتماد مخاطبان را جلب کرده و به آنها اطمینان بدهد که سایت شما قابل اعتماد است.
 2. از زیر دامنه و زیر فولدر استفاده کنید: این دو مورد کمک می کنند تا شما بتوانید به صورت واحد چندین زبان را برای ساخت خود مشخص کنید و طبق آنها محتواها را به سبک سئو ترجمه کرده و بارگذاری نمایید.
 3. انعطاف پذیری و جابجایی راحت بین زبان های مختلف: باید برای کاربران دسترسی آسان به زبان در سایت فراهم باشد.
 4. باید به ترجمه کامل هر صفحه حتی منو هم توجه شود تا مخاطب هنگام تغییر زبان بتواند تمام بخش ها را با زبان مورد نظر خود مشاهده کند.

با رعایت کردن اصول طراحی سایت چند زبانه شما می توانید نیاز هر مخاطب با هر نوع زبانی را به راحتی پوشش بدهید و با جلب اعتماد و رضایت آنها اعتبار سایت خود را بالا ببرید تا در صدر جدول جستجوی گوگل قرار بگیرد.

اهمیت طراحی سایت چند زبانه

طراحی سایت چند زبانه اهمیت زیادی برای کسب و کارها دارد؛ زیرا آنها برای پوشش دادن نیاز بازارهای خارجی ملزم هستند که سایت خود را با چندین زبان طراحی کنند که هر مخاطبی بتواند به راحتی وارد سایت آنها شود و مطالب را مشاهده نماید. لازم به ذکر است که اگر شما سایت اینترنتی در اختیار دارید که با کمک آن کسب و کار خود را انجام می دهید باید همواره سایت شما به صورت چند زبانه باشد مسلما یک سایت چند زبانه می تواند عملکرد بهتری داشته باشد و کاربران بیشتری را به سمت خود جذب نماید.

اهمیت طراحی سایت برای کسب و کارهای اینترنتی باعث شده تا روز به روز سایت های بیشتری کاربری سایت خود را به چند زبانه تغییر بدهند و محتواها را در اختیار بسیاری از افراد بگذارند تا به هر زبانی که می خواهند مطالب را تغییر داده و مطالعه کنند.

امکانات لازم برای طراحی سایت چند زبانه

یک سایت چند زبانه باید امکانات مهم و لازمی را در خود جای بدهد تا بتواند عملکرد عالی داشته باشد، از این امکانات مهم می توان موارد زیر را معرفی کرد:

 • باید امکان تغییر راحت زبان در سایت باشد.
 • پرداخت بر حسب ارز بین المللی باید در سایت باشد.
 • پشتیبانی از سیستم های پرداخت بین المللی باید باشد.
 • امکان ارسال کد پیگیری، مراحل خرید و ارسال به شماره  تلفن  های مختلف بین المللی باید وجود داشته باشد.
 • پشتیبانی باید داشته باشد که به زبان انگلیسی تسلط کامل دارد.
 • باید طراحی پرتال داشته باشد.

با کمک این امکانات افراد در هر کجای دنیا که باشند می توانند بدون هیچ گونه مشکلی به راحتی وارد سایت شوند و در کوتاه ترین زمان ممکن هم زمان را تغییر بدهند و هم با نحوه سفارش و پرداخت آشنا شوند و از همه مهمتر آنها می توانند مشاوره هم دریافت نمایند.

مدت زمان طراحی سایت چند زبانه

برای طراحی یک سایت چند زبانه به دلیل پیچیده و پیشرفته بودن سایت در هر حالتی زمان زیادی نیاز می باشد. در حالت عادی یک سایت تک زبانه اختصاصی تقریبا ۱ ماه الی بیشتر زمان برای طراحی نیاز دارد حال اگر سایت بخواهد چندین زبان دیگر را هم پوشش بدهد، چون باید برای هر زبان محتواهای جداگانه ای نوشته و ثبت شود زمان بیشتری هم صرف خواهد شد. البته ناگفته نماند که سایت ها دو نمونه دارند که نمونه اول اصولا از پیش طراحی شده و تنها باید برای آن اطلاعات با چندین زبان را تعریف کرد و پس از تست آن را بارگذاری نمود که این اصولا زمان کمتری نیاز دارد.

اما برای داشتن یک سایت چند زبانه حرفه ای که برای همه کاربران خاص است و بازدید بالایی هم دارد باید برنامه نویسی و محتوا نویسی و کد نویسی آن را به صورت تخصصی انجام داد که هر کدام از مراحل گفته شده خود نیاز به زمان مشخصی دارند که در کنار هم به وقت بالایی نیاز است تا سایت به صورت دقیق و کاملا اصولی طراحی گردد و به مرحله بارگذاری و اجرا برسد.

هزینه طراحی سایت چند زبانه

سایت تک زبانه یک هزینه مشخص دارد و اصولا اطلاعات مربوطه که باید وارد سایت شوند ممکن است این هزینه را تغییر بدهند. حال برای در اختیار داشتن یک سایت چند زبانه براساس تعداد زبان های انتخاب شده هزینه هم تغییر خواهد کرد. بسیاری از شرکت ها سایت دو زبانه انتخاب می کنند که هزینه کمتری داشته باشد اما برای این که سایت شما بازدید جهانی داشته باشد و به عنوان یک سایت بین المللی شناخته شود، باید از چندین زبان اصلی و زنده دنیا استفاده کرد که این مورد هزینه شما را بالا خواهد برد.

مشخص نبودن هزینه نهایی و پرداختی باعث شده تا افراد اطلاعات و تعداد زبان و نوع سایت را در اختیار طراحان سایت بگذارند و ابتدا قیمت طراحی را دریافت کنند و سپس اقدام به سفارش نمایند. هر چه محتواها و مطالبی که درون سایت قرار می گیرند تخصصی تر باشند و به چندین زبان ترجمه شوند به همان میزان روی هزینه نهایی هم تاثیر می گذارند؛ در نتیجه باید متناسب با بودجه خود اطلاعات و نوع و تعداد زبان سایت را مشخص کرد.

سخن پایانی 
برای طراحی سایت چند زبانه باید به نوع فعالیت خود هم توجه کنید؛ زیرا برخی حرفه ها هستند که نیاز بیشتری به طراحی چند زبانه دارند؛ زیرا حرفه و محصولات آنها در دنیا طرفدار دارد و استفاده می شود اما برخی حرفه ها تنها در یک یا دو کشور شناخته می شوند که در این صورت باید تنها همان دو زبان را تعیین و مشخص کرد. در هر حالت برای در اختیار داشتن یک سایت چند زبانه فوق العاده شما باید از بهترین طراحان کمک بگیرید که در این زمینه تجربه و مهارت کافی دارند و می توانند به خوبی پشتیبانی سایت شما را هم انجام بدهند. داشتن اعتبار و شهرت شما در سایت اینترنتی نه تنها در گرو رضایت و اعتماد مشتریان و کاربران است؛ بلکه در گرو رعایت اصول و استانداردها در زمان طراحی سایت و کد نویسی آن هم می باشد.

کسب و کارتو آنلاین کن

طراحی سایت چند زبانه
طراحی سایت چند زبانه

داتـــــــ وبــــــــــ

نمـــــونه کارهای داتـــــــ وبــــــــــ

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد

طراحی سایت چند زبانه
طراحی سایت چند زبانه