url چیست ؟

url چیست

url چیست

url چیست
اگر به نواری که در قسمت بالای مرورگرتان در ابتدای همین صفحه قرار دارد نگاه کنید، می‌توانید یک نمونه URL ببینید . همان چیزی که گاهی به زبان ساده‌تر به عنوانِ آدرس سایت به آن اشاره می‌کنند.

URL چیست و چگونه URL بسازیم ؟

URL حاوی نام پروتکل مورد نیاز برای دسترسی به یک منبع و همچنین نام منبع است. قسمت اول یک URL مشخص می کند که از چه پروتکلی جهت دسترسی اصلی استفاده شود. قسمت دوم آدرس IP یا نام دامنه را شناسایی می کند و قسمت های بعد آدرس های داخلی را که شامل آدرس فایل ها می شوند از مهمترین قسمت های url دامنه میباشد که باید در انتخاب آن بسیار توجه کنید چرا که مخاطبین تنها دامنه شما را به خاطر میسپارند.


پروتکل های URL شامل پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) و پروتکل انتقال ابرمتن امن(HTTPS) برای منابع وب، پست الکترونیکی و ایمیل ، FTP برای انتقال فایل می شوند. بیشتر پروتکل ها با یک : و دو علامت \\ پس از نام پروتکل شروع می شوند که میتوانید در بالای صفحه آن را مشاهده کنید.

اهمیت طراحی URL

URL ها فقط با استفاده از مجموعه کاراکترهای ASCII از طریق اینترنت ارسال می شوند. از آنجا که URL ها اغلب حاوی نویسه های غیر ASCII هستند ، URL باید به یک قالب معتبر ASCII تبدیل شود. رمزگذاری URL نویسه های ناامن ASCII را با “٪” جایگزین می کند و پس از آن دو رقم هگزادسیمال می آید. URL ها نمی توانند دارای فاصله باشند.

URL مخفف چیست و توسط چه کسی ابداع شد؟

url چیست

URL مخفف Uniform Resource Locator است: روشی هماهنگ و یکپارچه برای تعیین محل منابع در فضای دیجیتال.


اصطلاح URL و همین‌طور شیوه‌ی استفاده از آن را تیم برنرز لی پیشنهاد و طراحی کرد.
پیشنهاد روشی برای تعیین آدرسِ هر چیزی در فضای دیجیتال، بخش مهمی از اختراعِ اینترنت و وب محسوب می‌شود؛ افتخاری که امروز آن را معمولا به تیم برنرز لی نسبت می‌دهیم.


اگر بخواهیم کمی ساده -و تا حدی غیردقیق- صحبت کنیم، می‌توانیم بگوییم بسیاری از URL ها، موقعیت یک فایل را در جایی از فضای وب برای ما تعیین می‌کنند و نشان میدهند که آنها کجا هستند.


فایلی که می‌تواند یک عکس، فیلم، متن ساده، فایل قالب‌بندی یک سایت CSS ، برنامه مثلاً PHP یا هر چیز دیگری باشد که به کاربر نمایش داده میشود.


اگر چه آن ها که تخصصی‌تر کار می‌کنند، می‌دانند که Resource فقط شامل فایل نیست و می‌تواند به منابع دیگر (مثلاً پاسخ به یک پرسش مشخص از پایگاه داده) نیز اشاره کند؛ اما فعلا همین که فرض کنیم URL به یک فایل در جایی از فضای دیجیتال اشاره می‌کند، کافی است و در ادامه به سایر نکات میپردازیم.

بخش‌های اصلی در ساختار URL چیست؟

این همان قسمتی است که می‌توانیم در موردش ساعت‌ها حرف بزنیم؛ ولی ما قصد داریم فقط چند نکته‌ی کوتاه و کلیدی درباره‌ی آن را در اینجا مرور کنیم.


در ادامه به توضیح سه بخش اصلی یک url میپردازیم.

پروتکل یا طرح:

برای دسترسی به منبعی در اینترنت استفاده می شود. پروتکل ها شامل http ، https ، ftps ، mailto و file هستند. این منبع از طریق سیستم نام دامنه (DNS) به دست می آید. در این مثال ، پروتکل https است.

نام میزبان یا نام دامنه:

url چیست

مرجع منحصر به فرد نشان دهنده یک صفحه وب است. برای این مثال ، dotweb.ir.


نام پورت معمولاً در URL ها قابل مشاهده نیست، اما ضروری است. پورت ۸۰ پیش فرض سرورهای وب است ، اما گزینه های دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال : port۸۰.

مسیر:

مسیر به یک فایل یا مکان در وب سرور اشاره دارد.

پروتکل HTTP در مقابل HTTPS

تا اینجا به سوال پرداختیم که URL چیست و چگونه URL بسازیم؟ اما در ادامه به بررسی تفاوت پروتکل HTTP در مقابل HTTPS میپردازیم.


از پروتکل های HTTP و HTTPS برای بازیابی اطلاعات از سرور وب برای مشاهده محتوای مرورگر استفاده می شود. تفاوت بین آن دو این است که HTTPS برای رمزگذاری ارتباط بین کاربر نهایی و سرور از یک گواهی Secure Sockets Layer که به (SSL) شناخته میشود، استفاده می کند و برای کاربران بسیار امن است.


HTTPS برای محافظت از اطلاعات حساس ، مانند رمزهای عبور ، شماره کارت اعتباری و داده های هویت ، از دسترسی غیرمجاز بسیار حیاتی است. HTTPS به طور پیش فرض از پورت TCP / IP شماره ۴۴۳ استفاده می کند ، در حالی که HTTP از پورت ۸۰ استفاده می کند.

URL در مقابل URI

URL متداول ترین نوع شناسه منابع یکنواخت (URI) است. به عبارتی یو آر ال زیر مجموعه ی یو آر آی است. URI رشته هایی از نویسه ها هستند که برای شناسایی یک منبع از طریق شبکه استفاده می شوند. و URLها برای پیمایش در اینترنت ضروری هستند.

کوتاه کننده های URL

کوتاه کردن URL تکنیکی است که در آن یک URL ممکن است به طور قابل توجهی کوتاهتر شده و همچنان به صفحه مورد نیاز هدایت شود. کوتاه کننده با استفاده از تغییر مسیر نام دامنه که کوتاه است ، به این مهم دست می یابد. سایت های ایرانی و خارجی زیادی خدمات کوتاه کردن لینک را انجام می دهند.


در حالی که بسیاری از آن ها رایگان هستندو تعدادی برای کوتاه کردن لینک پول می دهند و تعدادی دیگر برای کوتاه کردن لینک ها و ارائه و تجزیه و تحلیل آمار پول دریافت می کنند.

انواع URL:

url چیست

آدرس های نامنظم (messy):

این نوع آدرس URL درآمیخته با اعداد و حروف می باشد که در مجموع هیچ معنی و مفهوم خاصی ندارد. برای مثال: http://www.example.com/w0p345jh89546kmj. به طور معمول این آدرس ها از طریق برنامه هایی ایجاد می شوند که هزاران صفحه وب را در همان نام دامنه ایجاد می کنند.

آدرس های پویا (dynamic):

در واقع این نوع آدرس ها از همان آدرس های نامنظم که توضیح دادیم، آمده است. آدرس های پویا (داینامیک) نتیجه نهایی کوئری (درخواست) هایی می باشد که به پایگاه داده ارسال می شود و معمولا شامل عبارت هایی مانند ؟، &، %،= و … می باشد. آدرس های پویا معمولا برای وب سایت هایی استفاده می شود که مبتنی بر مصرف کننده هستند؛ مانند وب سایت های فروشگاه ها که برای درخواست هر صفحه ی کالا یک درخواست به پایگاه داده فرستاده می شود.

آدرس های ایستا (static):

وب آدرس های ایستا (استاتیک) بر خلاف وب آدرس های پویا هستند و صرفا برای یک صفحه خاص در نظر گرفته شده اند و بنا بر درخواست کاربر، آدرس صفحه تغییری نمی کند مانند صفحه طراحی سایت و یا خدمات.

آدرس های مخرب (obfuscated):

آدرس های مخفی یا مخرب در درجه اول برای خرابکاری های فیشینگ به کار برده می شوند. اساسا در این ها، یک آدرس URL معتبر طوری تحریف شده است تا آن را مشروع سازد. زمانی که کاربر روی این آدرس ها کلیک کند، به وب سایت های مخرب هدایت می شود!

پیشنهاد ما برای شما این است که ساخت url را به متخصصین طراحی سایت بسپارید و یا با آنها مشورت کنید برای دریافت مشاوره از کارشناسان دات وب میتوانید از طریق صفحه تماس با ما با تیم ما در ارتباط باشید.

همچنین میتوانید از طریق صفحه اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: