Pycharm یا vscode

Pycharm یا vscode

Pycharm  یا vscode؟ کدام بهتر است؟

 

PyCharm و Visual Studio IDE هر دو ابزارهای توسعه‌ای هستند که برای تسهیل نوشتن کد توسط کاربران طراحی شده‌اند.PyCharm  در برنامه نویسی Python تخصص دارد، در حالی که Visual Studio IDE یک ابزار توسعه تخصصی برای توسعه .net است. هر دوی این ابزارها بسته به موردی که از آن استفاده می‌شود، در بین مشاغل متوسط ​​و شرکت‌های بزرگ محبوب هستند.

 

امکانات

PyCharm  و Visual Studio IDE هر دو ویژگی‌های اساسی مانند تکمیل کد و لینک‌کننده‌ها را ارائه می‌کنند، اما دارای چند ویژگی برجسته هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

 

PyCharm  پشتیبانی داخلی از محیط‌های مجازی و همچنین ویژگی‌های تخصصی Python را فراهم می‌کند. کاربران می‌توانند کد پایتون را در PyCharm با بسیاری از ویژگی‌های اضافی بنویسند، در حالی که سایر IDEها ممکن است برای ایجاد یک محیط توسعه خوب، ابتدا از کاربران بخواهند برنامه‌های افزودنی را پیدا و نصب کنند.

 

Visual Studio IDE  از کدنویسی در بسیاری از زبان‌ها پشتیبانی می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های دیگری را با استفاده از برنامه‌های افزودنی اضافه کنند. یک توسعه دهنده پایتون می‌تواند هر افزونه‌ای را که می‌خواهد، دانلود کند تا یک محیط برنامه نویسی ایده‌آل ایجاد کند. در نتیجه، Visual Studio IDE  سبک وزن است و کاربران می‌توانند تنها فایل‌های مورد نیاز خود را اضافه کنند. برای توسعه دهندگانی که به دنبال یک IDE با بارگذاری سریع هستند که قابلیت تنظیم داشته‌باشد، Visual Studio IDE  ممکن است انتخاب خوبی باشد.

 

محدودیت‌ها

PyCharm  و Visual Studio IDE هر دو به برنامه نویسان در زمینه کدنویسی کمک می‌کنند، اما محدودیت‌هایی نیز دارند که باید در نظر گرفته شوند.

 

PyCharm  ویژگی‌های بسیاری را برای کدنویسی پایتون فراهم می‌کند، اما یک IDE سنگین با زمان بارگذاری طولانی‌تر در مقایسه با گزینه‌های دیگر است. علاوه بر این، PyCharm  پشتیبانی محدودی از زبان‌های غیر پایتون ارائه می‌دهد. کسب‌وکارهایی که به دنبال یک IDE سریع و سبک با گزینه‌های سفارشی‌سازی بیشتر هستند، ممکن است Visual Studio IDE را ترجیح دهند.

 

Visual Studio IDE  سطح بالایی از قابلیت سفارشی‌سازی را ارائه می‌کند، اما آنچنان از توسعه پایتون پشتیبانی نمی‌کند. کسب‌وکارهایی که به دنبال سطوح بالایی از پشتیبانی برای محیط‌های مجازی هستند یا نمی‌خواهند برنامه‌های افزودنی را راه‌اندازی کنند، ممکن است استفاده آسان از PyCharm را ترجیح دهند. حتی با وجود برنامه‌های افزودنی، Visual Studio IDE از توسعه پایتون به اندازه یک ابزار اختصاصی پشتیبانی نمی‌کند، بنابراین کسب‌وکارهایی که عمدتا یا منحصرا در پایتون توسعه می‌یابند از ویژگی‌های PyCharm قدردانی خواهند کرد.

قیمت‌گذاری

PyCharm  حرفه‌ای 199.00 دلار در سال قیمت دارد، اگرچه قیمت آن با هر تمدید کاهش می‌یابد.

 

اشتراک اولیه ویژوال استودیو از 45 دلار در ماه شروع می‌شود و شامل ویژگی‌های توسعه ضروری است. کسب‌وکارهایی که به دنبال پشتیبانی اولویت‌دار یا آموزش حرفه‌ای هستند، می‌توانند اشتراک Professional را با قیمت 1199.00 دلار در سال، با تخفیف برای تمدید، خریداری کنند.

پایتون یکی از محبوب ترین زبان‌های برنامه نویسی است. توسعه دهندگانی که مشتاق کار در فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی و ML هستند، برای شروع باید پایتون را یاد بگیرند. یکی از اصلی ترین سوالاتی که در ذهن یک توسعه دهنده مبتدی پایتون وجود دارد، انتخاب IDE مناسب (محیط توسعه یکپارچه) است.

 

PyCharm توسط IntelliJ و Visual Studio Code توسط مایکروسافت دو IDE محبوب مورد استفاده برای توسعه Python هستند. در کل میتوان گفت هر دو IDE دارای عملکردهای مورد نیاز برای توسعه پایتون هستند. انتخاب بین PyCharm و Visual Studio Code یک انتخاب شخصی برای توسعه دهندگان است. در اینجا جنبه‌های خاصی از هر دو IDE وجود دارد تا به شما کمک کند انتخاب بهتری داشته باشید.

برنامه‌های افزودنی

اکثر IDEها راه‌هایی برای گسترش عملکرد فراتر از “کامپایل و اجرا” دارند. بازار هر دو IDE از تعداد زیادی افزونه برای ارائه ویژگی‌ها و خدمات بیشتر پشتیبانی می‌کند. هر دو انجمن PyCharm و Visual Studio پشتیبانی خوبی دارند. PyCharm، برای توسعه دهندگان پایتون طراحی شده است، شما باید IDEهای دیگری را برای سایر زبان‌های برنامه نویسی دانلود و تنظیم کنید. ویژوال استودیو در اینجا ماژولارتر است، فقط باید بداند که در حال حاضر در چه نوع پروژه‌ای هستید. ویژوال استودیو کد می‌تواند پلاگین‌های مورد نیاز برای پروژه خاص مدنظر شما را فعال کند.

 

مصرف منابع

بررسی اینکه آیا IDE برای اجرا بر روی دستگاه شما مناسب است یا خیر بسیار مهم است. برنامه‌ها در PyCharm و Visual Studio Code کمابیش عملکردهای مشابهی دارند؛ اما هر دو از CPU و RAM متفاوت استفاده می‌کنند. IDEهای IntelliJ همیشه در مدیریت منابع بد بوده‌اند. اندروید استودیو به خاطر مشکلات حافظه بسیار بدنام است. وقتی صحبت از مدیریت بهتر حافظه در میان این دو می‌شود، Visual Studio Code در مدیریت منابع برنده است.

Pycharm  یا vscode

 

PyCharm و Visual Studio را با هم مقایسه کنید.

 

این مقایسه جانبی PyCharm در مقابل ویژوال استودیو را بر اساس داده‌های ترجیحی از نظرات کاربران مشاهده کنید. PyCharm با 621 نظر به 4.6 از5 ستاره دست یافته‎‌است. در مقابل، Visual Studio Code با 1742 بررسی، 4.7 از 5 ستاره را به خود اختصاص داده است. امتیاز هر محصول با داده‌های بلادرنگ از بررسی‌های تایید شده کاربران محاسبه می‌شود تا به شما کمک کند بهترین انتخاب را بین این دو گزینه داشته باشید و تصمیم بگیرید که کدام یک برای نیازهای تجاری شما بهترین است.

PyCharm در مقابل Visual Studio Code

هنگام ارزیابی این دو راه‌حل، بازبینان دریافتند که Visual Studio Code برای استفاده، تنظیم و مدیریت آسان‌تر است. منتقدان همچنین ترجیح می دهند به طور کلی با Visual Studio Code تجارت کنند.

 

اکثر افرادی که با پایتون کار می‌کنند، ترجیح می‌دهند از PyCharm به عنوان IDE اصلی خود استفاده کنند که قابل درک است زیرا ویژگی‌های زیادی برای توسعه Python فراهم می‌کند و یک رابط کاربری آشنا دارد. البته برخی از vscode  استفاده می‌کنند که می‌تواند به دلایل زیر باشد.

Visual Studio Code یک ویرایشگر کاملا رایگان و منبع باز ایجاد شده توسط مایکروسافت است که با استفاده از فریمورک Electron ساخته شده است؛ به این معنی که با استفاده از JavaScript و Node.js نوشته شده است. پشتیبانی پیش‌فرض از چندین زبان را دارد، اما پشتیبانی پیشرفته برای هر زبانی را می‌توان با استفاده از افزونه‌ها یا برنامه‌های افزودنی اضافه کرد. اگر می‌خواهید در پایتون برنامه نویسی کنید، پسوند مورد نظر مایکروسافت پایتون است. این افزونه توسط Don Jayamanne به عنوان یک پروژه مستقل توسعه داده شد؛ اما سپس توسط مایکروسافت خریداری شد.

 

از سوی دیگر، PyCharm یک IDE با امکانات کامل است که توسط JetBrains به طور خاص برای توسعه پایتون توسعه یافته است. این  ویرایشگر، به زبان جاوا و پایتون نوشته شده است و ویژگی‌های زیادی را برای توسعه پایتون فراهم می‌کند. یک نکته وجود دارد: فقط نسخه انجمن رایگان است و نسخه حرفه‌ای حدود 200 دلار در سال هزینه دارد.

ویژگی‌های مشترک

هر دو ویرایشگر طیف وسیعی از ویژگی‌ها را برای توسعه پایتون ارائه می‌دهند که هر توسعه دهنده در جعبه ابزار استاندارد خود به آن نیاز دارد، مانند:

 

تکمیل کد هوشمند

جست‌وجوی متن کامل، از جمله پشتیبانی از reexes

برجسته‌سازی و تطبیق براکت

یکپارچه سازی Git

قالب‌بندی کد و پشتیبانی از autopep8

ابزارهای اشکال زدایی و بازرسی کد

قطعه کد تعریف شده توسط کاربر

 

حالا بیایید در مورد اینکه هر دوی آنها چگونه متفاوت هستند و چه چیزی باید شما را متقاعد کند که یکی را بر دیگری انتخاب کنید صحبت کنیم.

 

کارایی

حتی در حالت بی‌کار، PyCharm حدود 1 گیگابایت حافظه دستگاه را مصرف می‌کند، در حالی که VS Code تقریبا در همه موارد زیر 300 مگابایت باقی می‌ماند. VScode فقط زمانی حافظه قابل توجهی مصرف می‌کند که چندین پروژه را با ده‌ها فایل باز کنید.

 

در معیارهای عملکرد، VS Code به راحتی PyCharm را شکست می‌دهد. از آنجایی که VS Code سعی نمی‌کند یک IDE کامل باشد و آن را به عنوان یک ویرایشگر متن ساده نگه می‌دارد، ردپای حافظه، زمان راه اندازی و پاسخگویی کلی VS Code بسیار بهتر از PyCharm است.

 

برنده: VS Code

 

توسعه پذیری

PyCharm بخشی از خانواده JetBrains از IDEها است و همه این IDEها قابلیت توسعه را از طریق پلاگین‌ها فراهم می‌کنند. در حال حاضر، PyCharm تقریبا 3000 افزونه دارد که در وب سایت JetBrains فهرست شده‌اند.

 

از سوی دیگر، VS Code به گونه‌ای طراحی شده است که یک ویرایشگر بدون محدودیت باشد که این کار، می‌تواند با استفاده از افزونه‌ها به یک IDE کامل تبدیل شود. کل پشتیبانی از Python از جمله برجسته کردن، اشکال زدایی و تکمیل کد، فقط یک افزونه‌ی واحد است. VS Code تقریبا برای همه چیز، یک افزونه دارد و برای توسعه دهندگان بسیار ساده است که خودشان آن را بسازند. همه این افزونه‌ها را می‌توانید در بازار VS Code پیدا کنید. این بدان معناست که VS Code به مراتب بیشتر از PyCharm قابل توسعه است.

 

برنده: VS Code

سهولت استفاده

PyCharm دارای ویژگی‌های زیادی است که اکثر افراد به طور منظم به آنها نیاز ندارند (ابزارهای پیشرفته بازآفرینی کد) و در صورتی که قبلا از آن استفاده نکرده‌اید، تعیین محل پیدا کردن گزینه‌های پیکربندی کمی گیج کننده است.

 

پیکربندی VS Code بسیار ساده‌تر است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که Ctrl+Shift+P را تایپ کنید و یک پالت فرمان ظاهر می‌شود که در آن می‌توانید هر کاری را که می‌خواهید انجام دهید جست‌وجو کنید و در نتایج ظاهر می‌شود.

 

برنده: VS Code

 

حکم نهایی

PyCharm یک ابزار عالی است و دارای ویژگی‌های زیادی است که می‌تواند توسعه پایتون را آسان‌تر کند. با این حال تقریبا تمام ویژگی‌هایی که یک توسعه‌دهنده‌ی پایتون استفاده می‌کند، در VS Code موجود هستند و تنها ویژگی اصلی که وجود ندارد اشکال زدایی از راه دور است که در VS Code نیز در دست توسعه است.

 

این بدان معناست که VS Code تقریبا همه ویژگی‌های PyCharm را با عملکرد و (البته) قیمت بسیار بهتر از PyCharm به شما می‌دهد. البته PyCharm در صنعت کاربرد دارد.

ذکر این نکته منصفانه است که مواردی وجود دارد که PyCharm کار را، بهتر انجام می‌دهد. این موارد عبارتند از:

اشکال زدایی از راه دور: فقط در نسخه حرفه ای موجود است، اشکال زدایی از راه دور به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که از ابزارهایی در IDE برای اجرا و اشکال زدایی کدهای اجرای یک ماشین راه دور از طریق SSH یا برخی پروتکل‌های دیگر استفاده کنند.

جست‌وجو: PyCharm شامل جستجوی متنی پیشرفته و جایگزینی ویژگی‌هایی است که در VS Code موجود نیستند. یکی از این ویژگی‌ها “جست‌وجو در همه جا” نام دارد که نام فایل‌ها و همچنین محتوای کل پروژه را جست‌وجو می‌کند.

پشتیبانی جنگو: PyCharm Professional Edition پشتیبانی ویژه‌ای از پروژه‌های جنگو ارائه می‌دهد، از جمله تکمیل کد و وضوح در فایل‌های views.py و urls.py، ابزارهای بازرسی کد برای ORM جنگو و امکان اشکال زدایی قالب‌های جنگو.

تجربه کاربری ثابت: همه IDE های JetBrains دارای رابط کاربری، میانبرهای صفحه کلید و منوهای مشابه هستند. این باعث می‌شود توسعه‌دهندگانی که قبلا از JetBrains IDE استفاده می‌کردند، راحت‌تر به PyCharm روی بیاورند. VS Code از میانبر ویرایش سنتی پیروی می‌کند، اما هر توسعه دهنده باید پیکربندی خود را برای ویرایشگر تنظیم کند و افزونه‌هایی را پیدا و نصب کند که برای گردش کار آنها مناسب است.

اگر این ویژگی‌ها برای شما مهم هستند، PyCharm ممکن است برای شما منطقی‌تر از VS Code باشد.

 

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: