عمومی

بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن

بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن

بهترین زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن زبانی است که قابلیت های بیشتری داشته باشد و به برنامه نویس در ساخت اپلیکیشن های کاربردی کمک کند. طراحان برای ساخت نرم افزار از زبان های مختلفی استفاده می کنند. به کمک این زبان برنامه نویس می تواند امکانات خوبی را روی برنامه پیاده کند. اپلیکیشن های ساده و پیچیده تنها به کمک زبان برنامه نویسی طراحی می شوند. ما در این مقاله بهترین زبان های برنامه نویسی را به شما معرفی کردیم تا بتوانید برای شروع کار مناسب ترین را انتخاب کنید.

زبان برنامه نویسی دقیقا چیست؟

زبان برنامه نویسی دقیقا همان چیزی است که ارتباط شما را با کامپیوتر برقرار می کند. شما می توانید به کمک این زبان دستور العمل های مختلفی را در سیستم اجرا کنید. کدهایی که وارد کامپیوتر می کنید به شما این اجازه را می دهد تا روی اپلیکیشن بیشترین قابلیت ها را اجرا کنید. هنگام نوشتن یک برنامه نرم افزاری شما نیاز دارید تا مطابق با زبان سیستم با آن برخورد کنید. کدها به زبان کامپیوتر نوشته می شود به همین دلیل سیستم می تواند به راحتی آنها را تفسیر کند.

زبان ها برای اهداف متفاوتی طراحی اپلیکیشن شده اند و به کمک آنها می تواند انواع اپلیکیشن ها را مطابق با نیاز و سلیقه کاربران طراحی کرد. یادگیری زبان برنامه نویسی بستگی به نوع آن دارد چون برخی زبان ها سخت و پیچیده هستند. قوانین استفاده از زبان برنامه نویسی کاملا خاص بوده و شما باید مطابق با نوع زبان کدنویسی را در سیستم انجام دهید. برای داشتن یک اپلیکیشن جامع و کامل نیاز است تا برنامه نویس از ابتدای کار زبان برنامه نویسی را به کار بگیرد. شما با تلاش و پشتکار می توانید به این زبان مسلط شوید.

برای طراحی اپلیکیشن نیاز است تا شما با اصول زبان برنامه نویسی آشنایی داشته باشید. زبانی که شما برای انجام کار انتخاب می کنید باید متناسب با محیط برنامه و نیاز کاربر باشد. قوانینی در این زبان وجود دارد که اگر به آن توجه شود می توان رشته های گرافیکی را به راحتی به کدهای ماشین تبدیل کرد. برای اینکه ارتباط بین انسان و ماشین به درستی برقرار شود استفاده از این زبان کاملا ضروری است. تنوع در زبان های برنامه نویسی زیاد است تا افراد بتوانند مطابق با نیاز خود آن را انتخاب کنند.

دسته بندی زبان برنامه نویسی بر اساس نوع اپلیکیشن

استفاده از زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن باعث شده تا برنامه نویس بتواند قابلیت های جدید و بروزی را با کدنویسی یه برنامه اضافه کند. امروزه برنامه نویسان برای ساخت اپلیکیشن از زبان های مختلفی استفاده می کنند و بر اساس نوع اپلیکیشن زبان ها را به ۲ دسته مجزا تقسیم می کنند:

استفاده از زبان برنامه نویسی برای برای طراحی اپلیکیشن‌های بومی: این زبان با سیستم عامل‌های iOS و Android هماهنگی زیادی دارد؛ بدین ترتیب شما می توانید برای ساخت نرم افزارهای موبایل از آن استفاده کنید. از زبان های پرطرفدار و محبوب در این حوزه می توان به  Objective-C، Swift و Java اشاره کرد. این زبان ها مزیت های مختص به خود را دارند و هر کدام به روشی خاص کار کدنویسی را انجام می دهند.
بکارگیری زبان برنامه نویسی برای طراحی اپلیکیشن ترکیبی یا چند پلتفرمی: زبان هایی که برای این نوع طراحی به کار گرفته می شوند، قابلیت های زیادی دارند و می توان به کمک آنها امکانات بیشتری را به برنامه اضافه کرد. این زبان با فناوری وب و موبایل سازگاری زیادی دارد؛ به همین دلیل اپلیکیشن های طراحی شده روی هر سیستمی به راحتی اجرا می شوند. HTML، CSS و جاوا اسکریپت جز زبان های محبوب در این گروه هستند که برنامه نویسان در شرایط مختلف از آنها استفاده می کنند.

معرفی بهترین زبان برنامه نویسی اپلیکیشن

زبان های برنامه نویسی که برای ساخت اپلیکیشن بکار گرفته می شوند نمونه های مختلفی دارند که ما در این مقاله سعی کردیم تا بهترین زبان ها را به شما معرفی کنیم:

 • جاوا (Java): این یک زبان شئ گرا بوده که امکانات کمی دارد اما از امنیت بالایی برخوردار است و کاربران می توانند برای ساخت اپلیکیشن های موبایل از آن استفاده کنند. بیشترین حجم برنامه نویسی با این زبان انجام می شود و محبوبیت زیادی هم دارد. سیستم عامل اندروید توسط همین زبان نوشته شده است. برای برنامه نویسی اپلیکیشن، برنامه های علمی ، سرور وب، بازی ها و وب سایت ها بهترین گزینه است.
 • سی شارپ: این زبان توسط مایکروسافت طراحی شده و به جاوا شباهت زیادی دارد. این زبان ساده بوده اما قدرت بالایی در طراحی دارد. از این زبان می توانید برای برنامه نویسی اپلیکیشن ویندوز، بازی، موبایل، برنامه های تحت وب و وب سرویس ها استفاده کرد.
 • سی پلاس پلاس (C+): این زبان هم شئ گرا است. این زبان برای نوشتن برنامه های تحت وب و اپلیکیشن های موبایلی بهترین گزینه است و برنامه نویس به کمک آن می تواند نرم افزارهایی با قابلیت بالا طراحی کند.
 • پایتون: این یک برنامه سطح بالا و شئ گرا است. بازدهی بالایی دارد و جز زبان های خوانا و آسان است که به راحتی می توان آن را اجرا کرد. برای طراحی برنامه های دسکتاپ، بیگ دیتا، وب سرورها و.. بسیار مناسب است.
 • سوئیفت: این زبان بیشتر برای طراحی نرم افزاری شرکت اپل طراحی شده است. این زبان تمام ویژگی های خوب یک زبان کاربردی را دارا است.
 • جاوا اسکریپت: این جز بهترین زبان های برنامه نویسی بوده که پیچیدگی ها و سختی های خاص خود را دارد. برای داشتن یک زبان کاملا حرفه ای انتخاب خوبی است.

ویژگی زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن

زبان هایی که برای ساخت اپلیکیشن به کار گرفته می شوند هر کدام ویژگی و نقاط مثبت مخصوص به خود را دارند. یک زبان خوب و کاربردی با محیطی کاربرپسند و دوستانه داشته باشد تا برنامه نویس بتواند به راحتی از آن استفاده کند. کد نویسی در زبان مورد نظر باید ساده باشد تا طراحان بتوانند از این رابط کاربری ساده نهایت استفاده را ببرند. از دیگر ویژگی های یک زبان برنامه نویسی خوب می توان به خوانا بودن کدها به دلیل شئ گرا بودن زبان اشاره کرد. بازیابی اطلاعات در این زبان ها عالی بوده چون در حافظه آنها ذخیره می شود.

ویژگی دیگر این زبان ها بالا بودن سطح امنیت آنها است. شما می توانید به صورت همزمان چند دستور را در این زبان ها اجرا کنید و یک اپلیکیشن کاربردی داشته باشید. برخی زبان ها برای یادگیری ساده هستند و این می تواند یک ویژگی مهم محسوب شود. انتزاعی بودن برخی زبان های برنامه نویسی باعث شده تا کاربران به راحتی بتوانند با زبان ارتباط بگیرند. پشتیبانی از پلتفرم های مختلف می تواند مهمترین ویژگی استفاده از زبان های برنامه نویسی باشد. انعطاف پذیری بالا این قابلیت را در زبان برنامه نویسی ایجاد کرده تا سطح کاربری گسترده ای داشته باشد.

داشتن فریم ورک های مختلف این امکان را به کاربر می دهد تا اپلیکیشن های مختلفی را طراحی کند. سرعت بالایی که این زبان ها دارند باعث شده تا ساخت اپلیکیشن در کمترین زمان انجام شود‌. زبان برنامه نویسی این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید با کامپیوتر ارتباط بگیرید و کدنویسی دستورالعمل های مختلف را برای ساخت اپلیکیشن اجرا کنید. زبان های برنامه نویسی با زبان های دیگر هم سازگاری زیادی دارند.

مراحل آموزش زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن

زبان برنامه نویسی در برخی نمونه ها ساده و در برخی دیگر کاملا پیچیده است به طوری که آموزش آن نیاز به کلاس دارد‌. برای اینکه بتوانید این زبان را به بهترین شکل ممکن فرا بگیرید و از آن استفاده کنید نیاز است که مراحل زیر را به دقت طی کنید:

 1. در مرحله اول نیاز است که شما مفاهیم پایه و آموزش های ابتدایی را یاد بگیرید. در این صورت شما با ساختار زبان آشنا خواهید شد و می توانید بهتر از آن استفاده کنید.
 2. در مرحله دوم باید داده های بدست آورده را مطالعه کرده و خود را به چالش بکشید. این باعث می شود تا شما دستورات کتبی را به صورت عملی اجرا کنید و بهتر آن را متوجه شوید.
 3. اگر سوالی ذهن شما را درگیر کرده باشد، می توانید از همین مقالات کاربردی کمک بگیرید و پاسخ سوالات خود را به راحتی پیدا کنید.
 4. حفط کردن کدها و مرور کردن آن‌ها کمک می کند تا شما بهتر بتوانید از آنها استفاده کنید‌
 5. برای اینکه کار برنامه نویسی شما بدون اشکال باشد توصیه می شود که یک نرم افزار غلط گیر برنامه نویسی روی سیستم خود نصب کنید تا ایرادات را به شما نشان دهد.
 6. در این مرحله باعث مدام تکرار و تمرین داشته باشید تا بتوانید از زبان برنامه نویسی برای ساخت اپلیکیشن استفاده کنید.

سخن پایانی 
اگر زبان برنامه نویسی نباشد برنامه نویس نمی تواند با سیستم ارتباط بگیرد و کار طراحی اپلیکیشن را انجام دهد. کدهای وارد شده توسط زبان برنامه نویسی بدون خطا هستند. با استفاده از این زبان کاربر می تواند مدیریت حافظه را به دست بگیرد. محبوبیت زیادی که زبان های برنامه نویسی دارند باعث شده تا امروزه قابلیت های جدید و بروزی به آنها اضافه شود. امکان ساحت اپلیکیشن های ساده و پیچیده وجود دارد و برنامه نویسان حرفه ای دات وب با این ابزار ها توانسته اند نرم افزارهایی کاربردی را در دسترس کاربران قرار دهند

post امتیاز یادتون نره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *