عمومی

آشنایی با chatgpt

آشنایی با chatgpt

آشنایی با chatgpt امروزه به یکی از چالش هایی تبدیل شده است که کاربران را مشتاق می کند تا بتوانند با زیرسازی و ماهیت آن آشنا شوند. chatgpt به یک نوع هوش مصنوعی گفته می شود که مزایا، معایب و البته محدودیت ها را درون خود گنجانده است. به هر حال chatgpt کاربردهایی هم دارد که ما در ادامه به بررسی تمامی این مسائل خواهیم پرداخت.

چه کسی ChatGPT را به وجود آورد؟

Chatgpt یک نوع هوش مصنوعی است که OpenAI آن را جدید ترین ابزار خود معرفی می کند. OpenAI استارتاپی بوده که ایلان ماسک بنیانگذار آن است. OpenAI یک نوع شرکت تحقیقاتی است که سم آلتمن با همکاری ایلان ماسک در روزهای پایانی 2015 به راه اندازی این شرکت پرداخت. این ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی بر اساس GPT-3.5 توسعه پیدا کرده است. این هوش مصنوعی قادر است که به برقراری مکالمه بپردازد و متنی را تولید کند که کاملاً قابل فهم برای انسان باشد. این نوع هوش مصنوعی حقیقتاً پاسخ های متفکرانه و البته طولانی را ارائه می دهد که شما قطعاً متحیر خواهید شد. به همین دلیل، امروزه آشنایی با chatgptاین چنین مورد توجه قرار گرفته است.

Chatgpt چیست؟

آشنایی با chatgpt را این چنین آغاز می کنیم که ChatGPT در اصطلاح به عنوان مدل زبانی شناخته می شود که مقادیر گسترده ای از داده ها را آموزش می دهد. هر چقدر میزان داده و اطلاعات بیشتر باشد، شما باید مدل زبانی را برای انجام دادن کارهای بیشتری در نظر بگیرید. می توان این چنین گفت که GPT-3 دارای 175 میلیارد پارامتر و 570 گیگابایت متن آموزش داده شده به حساب می آید. GPT-2100 برابر کوچکتر و 1.5 میلیارد پارامتر است. حقیقت ماجرا را بخواهید، GPT-3 فعالیت هایی را انجام می دهد که به او به هیچ وجه آموزش داده نشده است ، همانند ترجمه زبان های مختلف.

ChatGPT این قدرت را دارد که تحت آموزش بازخورد انسانی (Human Feedback) قرار بگیرد و این چنین هوش مصنوعی متوجه خواهد شد که انسان زمانی که از او سؤالی می پرسد، چه انتظاری دقیقاً دارد. به این روش آموزش مدل زبانی، انقلابی می گویند. استفاده از این نوع هوش مصنوعی در حال حاضر رایگان است.

هوش مصنوعیChatGPT چه محدودیت هایی دارد؟

آشنایی با chatgptبه شما کمک می کند تا متوجه شوید که چه محدودیت هایی را هم می توان از این نوع فناوری انتظار داشت. به خاطر داشته باشید کهChatgpt پاسخ های مضر و ناکارآمد را ارائه نمی دهد. هوش مصنوعی قابلیت های بی شماری دارد، اما باید محدودیت هایی را در نظر بگیرید.

اولین محدودیتی که برای هوش مصنوعی می توان بیان کرد، این است که طبق برنامه ریزی هایی که روی آن اعمال شده است از ارائه پاسخ های سمی و مضر شدیداً خودداری می کند و قادر نخواهد بود به سؤالاتی که پاسخ این چنینی را می طلبند، جواب دهد. به خاطر داشته باشید که هر سوال با توجه به کیفیتی که دارد می تواند پاسخ کامل تری دریافت کند و با این حساب می توان گفت کیفیت خروجی به کیفیت ورودی وابسته است.

همیشه به صورت قطعی و صد در صدی نمی توان گفت پاسخی که chatgpt ارائه می دهد، می تواند صحیح باشد؛ چراکه هوش مصنوعی به گونه ای آموزش دیده است تا پاسخ هایی را ارائه دهد که درست باشند، ولی پاسخ ها در برخی موارد شایستگی لازم را نداشته و نمی توان خروجی قابل فهمی را به صورت صحیح بیان کند.

بررسی مزایا و معایب chatgpt

حال که به صحبت و آشنایی با chatgpt پرداخته ایم، بهتر است در مورد مزایا و معایب chatgpt صحبتی داشته باشیم. این چنین با درک و آگاهی بیشتری به استفاده از این فناوری خواهید پرداخت.

 • قابلیت تولید متن و کدهای برنامه نویسی
  این مدل هوش مصنوعی حقیقتاً قابل ستایش است و می تواند به تولید متن و کدهای برنامه نویسی بپردازد و همین امر باعث می شود که شما را با پاسخ های چالش برانگیزی روبه رو کند و پاسخ هایی را ارائه دهد که کاملاً متقاعدکننده و البته باور پذیر باشند.
 • غیر پولی بودن نرم افزار
  برخی از فناوری ها شما را مستلزم پرداخت هزینه می دانند که در مورد استفاده از chatgpt این چنین نیست و شما به صورت رایگان می توانید از امکانات و خدمات آن استفاده کنید. بدین ترتیب است که لازم نخواهد بود تا برای استفاده از خدمات این نوع هوش مصنوعی به برآورد هزینه بپردازید.
 • ارائه پاسخ های بدون نقص و طبیعی
  مزیت دیگری که ضمن آشنایی با  chatgpt می توان در مورد آن صحبت کرد، این است که شما را با پاسخ هایی بی نقص و کاملاً طبیعی با یک گفتگوی قابل تأمل روبرو می کند. به هر حال chatgpt درک بالایی از زبان نوشتاری دارد و هرگونه مسئله و چالشی که شما انتظار دارید را به راحتی برطرف می کند. حتی برای ثابت کردن ریاضی هم می توان گفت این فناوری یک گزینه ایده آل به شمار می آید؛ چراکه chatgpt کاملاً چند منظوره و تطبیق پذیر است و می تواند برای بهبود و توسعه جریان های نرم افزاری یک گزینه عالی و کارآمد به شمار آید.
 • دانش کاربر و تشخیص جواب اشتباه
  از جمله معایبی که می توان در نظر گرفت، این است که chatgpt شاید جواب متقاعد کننده ای را ارائه دهد، اما پاسخ هایی که شما می شنوید، شاید اشتباه هم باشند. یعنی پاسخی را بیان می کند که شاید شما را متقاعد کند، اما در حقیقت پاسخ اشتباه است که در اینجا کاربر باید با توجه به دانش خود به تشخیص این مسئله بپردازد.
 • پاسخ های تکراری
  اگر چه پاسخی درست به نظر می رسد ولی در حقیقت اشتباه است. توجه داشته باشید که استفاده مکرر از این  chatgptباعث می شود که با اصطلاحات خاص و تکراری روبرو شوید و این چنین است که یک تولید محتوا تکراری را دریافت خواهید کرد.
 • قفل کردن 
  یکی دیگر از مواردی که شاید به صورت مکرر با آن روبرو شوید، حالت قفل هوش مصنوعی است. به قول معروف فریز می کند و نمی تواند به صورت واضح به سوالات شما پاسخ دهد.
 • قرار گفتن کشور در لیست تحریم
  یکی دیگر از محدودیت هایی که متأسفانه ما ایرانی ها با این محدودیت بسیار سر و کار داریم، در دسترس نبودن این نرم افزار است؛ چرا که ایران در لیست تحریم قرار گرفته و بسیاری از خدمات خارجی را به راحتی نمی تواند مورد استفاده و کاربرد قرار دهد.

موارد استفاده از chatgpt

ضمن آشنایی با  chatgptشما بهتر است با موارد استفاده و کاربرد هم آشنا شوید تا به بازدهی ساخت این فناوری پی ببرید.Chatgpt  برای انجام کد نویسی، برنامه نویسی، حل مسائل ریاضی و انجام هر نوع تولید محتوایی مورد استفاده قرار می گیرد. حال اگر بخواهیم به جزئیات برخی از کاربرد این هوش مصنوعی بپردازیم، این چنین می توان گفت:

 1. مناسب برای انجام کدنویسی
  برای انجام کد نویسی، chatgpt قدرت درک و تولید بسیار بالایی دارد. به عنوان مثال chatgpt قادر است برنامه که به زبان پایتون نوشته شده است را با زبان محاسبه اعداد فیبوناچی به راحتی برگشت دهد. البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید که برخی پاسخ های ChatGPT ممکن است خطا و اشتباه باشند؛ به همین دلیل StackOverflow به عنوان یکی از پلتفرم های محبوب، استفاده از پاسخ های ChatGPT را در دستور کار خود قرار نمی دهد.
 2. مناسب برای ایجاد پست های وبلاگی
  ChatGPT این اختیار را دارد که از همان ابتدا تا پایان پست های وبلاگی همراه شما باشید. شما برای طراحی قالب ها و طرح های پست وبلاگی خود می توانید از مزایای ChatGPT به راحتی استفاده کنید. ChatGPT حقیقتاً کیفیت قابل قبولی را در این شرایط ارائه می دهد و به همین دلیل، امروزه این چنین محبوب و معروف شده است. شما تنها باید بدانید که چگونه باید از ChatGPT سؤال بپرسید و هرچقدر شفاف تر سؤال خود را مطرح کنید با پاسخ قابل قبول تری هم روبرو خواهید شد.

شما تنها باید موضوع را در اختیار هوش مصنوعی قرار دهید تا بتوانید محتوایی قدرتمند و قابل فهم را دریافت کنید. توصیه ای که ما در این قسمت می توانیم داشته باشیم، این است که شما نباید تنها برای ایجاد پست های وبلاگی به هوش مصنوعی تکیه کنید؛ زیرا مشکلات احتمالی را هم نمی توان در نظر نگرفت که در بخش معایب در این مورد بیشتر با شما صحبت کرده ایم.

سخن پایانی
امیدواریم با توجه به آن چه گفته شد، توانسته باشیم شما را برای آشنایی با chatgpt ترغیب کرده باشیم. امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از امکانات و مزایای هوش مصنوعی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این میان محدودیت و معایبی هم متوجه chatgpt است که در مورد این موارد هم اطلاعاتی را ارائه داده ایم. این چنین است که شما آگاهانه و هوشمندانه می توانید از فناوری های این چنینی به نحو احسنت و بدون مشکل استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاورین و متخصصین ما در مجموعه دات وب در ارتباط باشید.

post امتیاز یادتون نره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *