هاست ابری چیست ؟!

هاست ابری چیست ؟!

هاست ابری

مفهوم اصلی هاست ابری یا Cloud Hosting، “تقسیم وب سرورها در سطح مناطق مختلف جغرافیایی” می باشد. منابع مورد نیاز برای پشتیبانی هاست وب سایت شما در نقاط مختلف و برروی چندین سرور پراکنده می گردد ولی در واقع همگی آن ها یک کار را انجام می دهند و آن هم  پشتیبانی همیشگی از وب سایت شما می باشد. در مجموع به تعامل چندین سرور با یکدیگر برای پشتیبانی وب سایت و تقسیم وظایف بین آن ها در زمان های ضروری پردازش ابری می گویند که امروزه شاهد استفاده آن به دلیل مزیت های فراوانش که در ادامه به آن میپردازیم هستیم.

هاست ابری چیست ؟!

یکی از مثال های میزبانی ابری که همه ما با آن آشنا هسیتم، غول اینترنتی دنیا، یعنی وب سایت Google.com می باشد. این کمپانی منابع مورد نیاز موتور جستجوی خود را در بین صد ها سرور در سراسر دنیا پراکنده کرده است، به همین دلیل در یک دهه گذشته، مشکلاتی از قبیل Down  بودن سایت Google و یا لود نشدن آن توسط هیچ کس در دنیا مشاهده نشده است بالا بوده و بدون مشکل کار خود را پیگیری کرده است.

ویژگی های بارز هاست ابری چیست؟

قبل از این موضوع باید اشاره داشت که تکنولوژی هاست ابری به شکل های مختلفی پیاده سازی می شود. ممکن است Cloud Hosting روی یک شبکه محدود یا یک شبکه بزرگ پیاده سازی شود. برای درک اینکه بدانید هاست ابری چیست می بایست در ابتدا ویزگی های آن را بدانیم و با یک هاست معمولی مقایسه کنیم تا در نهایت بدانیم بنابر نیاز ما کدام یک مورد استفاده قرار گیرد. از جمله مزایای هاست ابری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • افزایش پایداری سرویس و تلاش برای رساندن Downtime به صفر
  • استفاده بهینه از منابع سخت افزاری و نرم افزاری
  • ارتقاء نرم افزاری منابع سخت افزاری بدون خاموشی (به منظور بالا بردن سطح نرم افزارهای هیچ خاموشی متوجه سرور نیست.)
  • تعمیر و رفع مشکل سرویس ها بدون از دسترس خارج شدن آنها
  • افزایش سطح قدرت سخت افزاری و پهنای باند شبکه
  • پایداری و عملکرد بیشتر و بهتر در حملات تکذیب سرویس
  • کاهش و یا افزایش هزینه ها بسته به مدل هاست ابری
  • امنیت حساس تر به دلیل وجود تعداد زیادی سخت افزار در سطح شبکه
  • افزایش امنیت فیزیکی اطلاعات
  • و…

هاست ابری (Cloud Hosting) چگونه کار می کند؟

میزبانی Cloud سرور مجازی ای را فراهم می کند که تمام کنترل آن دست شماست. درست مانند یک سرور اختصاصی، می توانید منابع اختصاصی، یک آدرسIP  اختصاصی و خیلی امکانات بیشتر دریافت کنید. به طور کلی محاسبات ابری عمل ذخیره، مدیریت و پردازش داده ها در یک شبکه از سرورهای میزبانی شده در اینترنت می باشد.

 

به طور کلی ارائه دهنده خدمات Cloud Hosting از گروهی از سرورهای متصل شده از طریق یک شبکه، که با یکدیگر برای ارائه خدمات میزبانی وب همکاری می کنند، استفاده می کند. سرورها دارای سیاست “تعادل بار” هستند تا بتوانند به طور مساوی از منابع استفاده کنند و خطر خطا را کاهش دهند. سرورهای ابری دارای قابلیت تحمل خطا هستتند، بنابراین خطا در یک سرور بر سایر سرورها تاثیر نمی گذارد و این نیز یک حسن بسیار بزرگ سرویس های ابری محسوب میشود.

هاست ابری چیست ؟!

یک شباهت خوب به سرور  Cloud، شبکه برق است که انرژی (پهنای باند، فضای ذخیره سازی و غیره) را به سرعت و با قابلیت اطمینان تحویل می دهد. البته باید در نظر داشته باشید که ارائه خدمات به صورت on-demand  است یعنی فقط زمانی که خدمات را درخواست می کنید به شما ارائه داده می شود. به عنوان مثال، با زدن کلید برق چراغ روشن می شود و هنگامی که نور را خاموش می کنید، این انرژی به شخص دیگری برای استفاده، به شبکه باز می گردد.

 

Cloud Hosting  در ساختار pay-as-you-use عمل می کند. بدین معنا که در شرایط خاص، اگر وب سایت شما دارای یک سطح ترافیک مشخص است و شما نمی خواهید بیش از حد مصرف خود هزینه پرداخت کنید، Cloud Hosting  راه حل مناسبی برای شماست.

مزایای هاست ابری

همانطور که پیش تر توضیح داده شد، در بهترین حالت میزبانی‌های وب رایج، مجموعه ای از ماشین‌های مجازی هستند که در سرور اصلی هاست می شوند. اما در میزبانی ابری شرایط متفاوت است. در ساختار ابری، منابع یک ماشین مجازی وب سرور از چندین سرور سخت افزاری مختلف به صورت همزمان تامین می شود. بدین شکل عملا به جای اینکه منابع RAM و CPU تنها از یک سرور تامین شود، چندین سرور این کار را انجام می دهند.

مزیت اصلی این ساختار این است که در صورت بروز هرگونه اختلال و مشکل سخت افزاری در یکی از سرورهای تامین کننده منابع وب سرویس خللی در کار این سرویس به وجود نخواهد آمد. زیرا سایر سرورها همچنان بدون مشکل به ایفای نقش خود خواهند پرداخت. نتیجه این روش تضمین پایداری و در دسترس بودن دائمی وب سایت‌های میزبانی شده در آن خواهد بود، که مهمترین خواسته هر صاحب یک وب سایت است که روی وفادار ماندن کاربران هم میتواند .

این امر باعث کاهش قابل توجه زمان های Down بودن وب سایت شما می گردد. زیرا اگر یکی از سرورهای دچار مشکل شود و قادر به بارگذاری منابع وب سایت شما نباشد، همواره وب سرور دیگری در نقطه دیگری وجود دارد تا وب سایت شما را پشتیبانی نماید.

از نقاط بارز دیگر هاست ابری، قابلیت مدیریت آسان ساعات پیک وب سایت شما می باشد. معمولا در ساعات پیک که تعداد بازدیدکنندگان وب سایت شما به شدت بالا می رود، ممکن است با مشکلاتی از قبیل افت سرعت و یا کمبود Bandwidth مواجه شوید، که این مشکلات در cloud hosting کاملا از بین خواهد رفت و تقسیم شدن وظیفه بارگذاری وب سایت شما باعث افزایش سرعت لود شدن آن نیز می گردد.

هاست ابری چیست ؟!

معایب میزبانی ابری

میزبانی ابری نیز مانند همه فناوری های دیگر قطعا معایب مختلفی را دارا خواهد بود و از آن جا که این فناوری هنوز در ابتدای راه خود است این معایب می تواند بر اشتغال زایی آن تاثیرات بسزایی داشته باشد. البته چیزی که واضح است گسترش دهندگاه به زودی خواهند توانست راه حلی مطمعن و قطعی برای معایب آن بدست آورند. در ادامه به بررسی برخی از این معایب خواهیم پرداخت.

کاهش امنیت داده ها

با توجه به پراکندگی منابع میزبانی و به دنبال آن پراکندگی داده ها و اطلاعات سایت، برقراری امنیت کاری دشوارتر نسبت به سرویس های عادی میزبانی خواهد بود. تمامی مواردی که برای برقراری امنیت بر روی سرویس های عادی اعمال می شود، در سرویس های ابری می بایست بر روی چندین سرور اعمال شود.

همچنین پراکندگی سرورها باعث دسترسی شخص سومی به داده ها خواهد شد. این شخص که می تواند مسئول سرور باشد با توجه به دسترسی فیزیکی به سرور به تمامی اطلاعات موجود بر روی سرور دسترسی خواهد داشت که این امر ممکن است باعث سوء استفاده از داده ها شود.

مشکلات تهیه نسخه پشتیبان

یکی دیگر از مشکلاتی که با استفاده از سرورهای مجازی با آن رو به رو خواهید شد عدم امکان تهیه بکاپ به صورت فیزیکی می باشد. دلیل این موضوع نیز پراکندگی اطلاعات بر روی سرور های مختلف است که باعث می شود شما نتوانید به سادگی از آن ها نسخه پشتیبان تهیه نمایید. در این میان برخی شرکت های سرویس دهنده اقدام به تهیه نوعی بکاپ مجازی از اطلاعات سایت می نمایند که البته به اندازه بکاپ های فیزیکی امن و قابل دسترسی نخواهد بود.

هاست ابری چیست ؟!

افزایش هزینه ها

همانطور که می دانید موضوع هزینه ها یکی از ویژگی های مثبت برای سرویس های ابری محسوب می شد اما در صورتی که وب سایت شما به منابع بسیار زیادی نیاز دارد این هزینه اصلا برایتان مقرون به صرفه نخواهد بود و سرور های اختصاصی می توانند علی رغم محدودیت هایشان از نظر هزینه برایتان بهتر تمام شوند.

همچنین شما میتوانید از طریق صفجه تماس با ما و یا صفحه اینستاگرام با تیم ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: