نکات طراحی سایت

نکات طراحی سایت

نکات طراحی سایت چیست ؟!

طراحی وب سایت از یک سری اصول و استاندارد پیروی می‌کند که رعایت آن موجب بهبود عملکرد سایت در ارتباط با کاربران مجازی می‌شود. در این مقاله شما را با نکات مهم طراحی سایت و طراحی پورتال آشنا خواهیم کرد در طراحی سایت نکات مهمی وجود دارد که رعایت تک تک این موارد بسیار مهم و حیاتی است چرا که تمام بیزنس شما وارد این سایت خواهد شد و تمام آینده کاری شما به این طراحی سایت بستگی دارد.

تعداد بازدیدکنندگان هر وب‌سایت به راحتی قابل مشاهده است و هر بازاریاب می‌داند که چه مقدار ترافیک دریافت می‌کند. اما آنچه پس از آن اتفاق می‌افتد به وضوح آشکار نیست. خب ما در این مقاله به این میپردازیم که نکات طراحی سایت چه چیز هایی هستند ؟!!

نکات طراحی سایت

به همین دلیل نکات طراحی سایت سخت است و تحت تاثیر عوامل زیادی قرار دارد. حتی پس از انجام دادن 1000 پروژه موفق وب برای ما دشوار است که بدانیم چه چیزی به بهترین وجه کار می‌کند چرا که مشتریان هر کسب و کار در طراحی سایت آنها تاثیر دارد و حتی در یک نوع کسب و کار نمیتوان گفت که مشتریان هدف آنها یکی میباشد.

در این مقاله از چندین نکته کلیدی طراحی سایت گفته ایم پس با ما همراه باشید

چیدمان ساختاری وب‌سایت :

ابتدا با ساختار شروع می‌کنیم که نکات آن درباره چیدمان صفحه است.

تجربۀ کاربری (User Experience)

اولین هدف وب سایت شما، ارائه تجربه کاربری خوب(به اصطلاح UX ) است. فکر می‌کنم حدس زدن معنای این کلمه چندان کار سختی نباشد. این عبارت به حس و تجربه کاربر از سایت شما اشاره دارد تجربه کاری در طراحی سایت مهمترین نکته میباشد چرا که کاربر اگر در سایت شما تجربه کاربری خوبی نداشته باشد دیگر به سایت شما بر نمیگردد و اینگونست که شما مشتریان خود را از دست میدهید.
شما باید وب سایت خود را از دریچه نگاه کاربر ببینید و کاری کنید که تجربه او لذت بخش باشد. برای مثال مطمئن شوید که  کاربر راحت می‌تواند از سایت شما استفاده کند، دسترسی به بخش های مهم سایت به سادگی ممکن است، همه متن ها واضح و قابل فهم هستند، سایت شما از لحاظ بصری زیباست و …چرا که اگر این نکات در طراحی سایت مدنظر گرفته نشود کاربر نمیتواند ارتباط خوبی با سایت شما برقرار کند  و ارتباط برقرار نکردن موجب کاهش جذب مشتری شما میشود.
بسیاری از نکاتی که در این مقاله آورده شده است، بخشی از یک تجربه کاربری خوب محسوب می‌شوند.

نکات طراحی سایت

طرح‌بندی استاندارد استفاده کنید

همان تحقیق گوگل نشان داد که نمونه اولیه بالای صفحه نیز با زیبایی درک شده ارتباط دارد. به عبارت دیگر از طرح‌های عجیب و غریب در ابتدای صفحه استفاده نشده و وب‌سایتی که از استانداردها پیروی کرده است بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است این به این معناست که در طراحی سایت شما نباید طرح خسته کننده ای در ابتدای صفحه داشته باشید .

سایت‌هایی که به عنوان زیباترین سایت‌ها محسوب می‌شوند دارای نمونه‌های اولیه بالا و همچنین پیچیدگی بصری کم هستند که هر دو این موارد باعث ساده و تمیزی کار شده‌اند طراحی سایت شما باید ساده باشد تا کاربر دچار سردرگمی نشود.

این بسیار خوب است که شما برند خود را متمایز کنید اما درمورد چیدمان سایت بهتر است که ساده عمل کنید و بیشتر با قابلیت ها و امکاناتی که در اختیار مشتری قرار میدهید خود را متمایز کنید.

از تصاویر افراد استفاده کنید

چهره‌ها تصاویری منحصر به فرد و قدرتمند هستند. از زمان به دنیا آمدن ما به چهره‌های دیگر بیشتر نگاه می‌کنیم. قدرت مغناطیسی تصاویر افراد در طراحی وب‌سایت بسیار مفید تر از استفاده از تصاویر دیگر در طراحی سایت میباشد.

چهره‌ها توجه را جلب می‌کنند. مطالعه موردی معروفی نشان می‌دهد که نتایج حاصل از ترکیب چهره و توصیفات در یک صفحه فروش بسیار چشم‌گیر است.

از نمادهای رسانه‌های اجتماعی در عنوان وب‌سایت خود استفاده نکنید

نمادهای رنگارنگ رسانه‌های اجتماعی موجود در هدر برای اهداف شما خوب نیستند. اگر بازدیدکنندگان برروی هر یک از این دکمه‌های رنگارنگ کلیک کنند حواس آن‌ها از سایت پرت می‌شود و بعید است که به سایت بازگردند و موجب از یاد رفتن سایت شما میشود شما باید در طراحی سایت بیشتر خود را در ذهن کاربر ثبت کنید.

ادغام رسانه‌های اجتماعی به طور کلی کار اشتباهی است. اگر به یک شبکه اجتماعی لینک می‌دهید این کار را از طریق پاورقی خود انجام دهید. بازدیدکنندگان می‌توانند در صورت مشاهده این لینک‌ها از آن‌ها استفاده کنند اما شما با این کار به آن‌ها پیشنهاد نمی‌دهید که سایت را ترک کنند در طراحی سایت یکی از مهمترین عوامل شکست توجه کاربر را جلب کردند و از دست دادن کاربر است.

از پاراگراف‌های طولانی استفاده نکنید

نکات طراحی سایت

پاراگراف طولانی با استانداردهای محتوای دیجیتال مطابقت ندارد. شکستن پاراگراف‌های طولانی فهم آن را آسان‌تر می‌کند. به عنوان یک قاعده کلی سعی کنید پاراگراف‌های طولانی‌تر از 3 یا 4 خط ننویسید چرا که هم در سئو سایت شما تاثیر گذار است و هم در جذب کاربر به شما.

اگر طول خط بسیار طولانی باشد خواندن آن برای مصرف‌کنندگان می‌تواند مشکل‌تر باشد.

به سوالات برتر بازدیدکنندگان پاسخ دهید

سوالاتی ممکن است برای بازدیدکنندگان پیش بیاید. کار اصلی وب‌سایت پاسخگویی به این سوالات است. هر سوال که بی‌پاسخ بماند فرصتی برای جلب اعتماد را از دست خواهد داد. همچنین سوالات بدون پاسخ امکان ترک وب‌سایت توسط مخاطب را افزایش می‌دهد و این ترک وبسایت موجب از شکست خوردن پروژه طراحی سایت میشود.

هنگامی که جوئل کلتکه فرایند خود را برای یافتن سوال‌ها و نوشتن پاسخ در Hubspot یافت توانست صفحات فرود نرخ تبدیل خود را دو برابر کند. او با مشتریان مصاحبه کرد، جواب‌های آن‎‌ها را تجزیه و تحلیل کرد، پیام‌ها را در اولویت قرار داد و در پایان کلمات مخاطبان خود را در نسخه جدید بازاریابی خود به صورت هوشمندانه استفاده کرد و این یعنی یک برنامه درست در جهت افزایش فروش و مشتری.

سئو

سایت خود را به نحوی بسازید که بتواند رتبه های بالایی را در گوگل (و سایر موتورهای جستجوگر) به دست آورد. این کلمه مخفف Search Engine Optimization یا همان بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است سئو سایت مهمترین نکته در طراحی سایت است.
روزانه میلیون‌ها جستجو در اینترنت انجام می‌شود که بخش قابل توجهی آنها از طریق گوگل است. این جستجوها بسیار متفاوت هستند و قطعاً بخشی از آنها، در حیطه کاری شماست و شما میبایست در این جستجو ها در صفحات اول باشید تا بتوانید مشتریان زیادی را به خود جذب کنید.  برای مثال اگر شما یک فروشگاه اینترنتی موبایل داشته باشید، قطعاً کسی که عبارت “خرید موبایل” را جستجو می‌کند، برایتان یک کاربر ایده‌آل محسوب می‌شود چرا که بیش از نیمی از این کاربران قصد خرید را دارند.
در واقع، حضور در گوگل می‌تواند یک راه عالی برای افزایش بازدید و فروش سایت شما باشد. اما برای این منظور در درجه اول لازم است سایت شما تمام استانداردها و اصولی که برای موتورهای جستجوگر مهم است را رعایت نماید. بسیاری از نکاتی که در ادامه می‌آیند، می‌توانند در سئو سایت یا رتبه گوگل شما تاثیرگذار باشند.

نکات طراحی سایت

سرعت بالای وب‌سایت (Page Speed)

خودتان را جای کاربرانی که از سایت شما استفاده می‌کنند بگذارید. ایشان همان کلیک‌کننده‌هایی هستند که معنی صبر کردن را به خوبی نمی‌دانند و تنها یک چیز برایشان مهم است؛ رسیدن به مطلب دلخواه در کسری از ثانیه! پس طبیعتاً زمانی که کاربر مجبور باشد خیلی منتظر نمایش سایت شما بماند، هیچ بعید نیست که صفحه شما را ببندد و به سراغ یک سایت دیگر برود. این موضوع همچنین تاثیری مستقیم در رتبه سایت شما در گوگل خواهد داشت چرا که امروزه در هر کسب و کاری تعداد رقبا بسیار زیاد است و اگر شما نتوانید نظر مشتری را جلب کنید قطعا پروژه طراحی سایت شما با شکست مواجه میشود.

برای مثال سایت پارک کن به نسبت خدماتی که ارائه می دهد که آگهی خودرو و فروش ماشین می باشد بسیار سرعت بالایی دارد

وجود امکان وبلاگ نویسی در سایت

محتوا، عضو جدایی‌ناپذیر جهان اینترنت است. وقتی شما در سایت خود مطالب آموزشی در زمینه کسب و کارتان داشته باشد، کاربران راحت‌تر به شما اعتماد می‌کنند. اما برای آنکه بتوانید در سایت خود مقاله منتشر کنید، لازم است که وب سایت شما از قابلیت وبلاگ نویسی پشتیبانی کند. پس اگر قصد دارید حضوری جدی در دنیای اینترنت داشته باشید و فقط به معرفی خود بسنده نکنید، مطمئن شوید که سایت شما وبلاگی دارد.

همچنین وبلاگ نویسی در سئو سایت شما میتواند نتیجه اثر بخشی داشته باشد و موجب افزایش رتبه سایت شما شود.

مسیریابی آسان در منوها :

از دیگر نکات مهم در طراحی سایت باید به منوها و مسیریابی آسان در سایت اشاره کرد. متاسفانه در بسیاری از سایت‌های ایرانی وقتی کاربر می‌خواهد به بخش مورد نظر برود دچار سردرگمی می‌شود. برای مثال یک سایت شرکتی صفحه مخصوص استخدام دارد اما هنگامی که در منو سایت جست‌وجو می‌شود بخشی به نام استخدام وجود ندارد و کاربر پس از مراجعه به سایت باید تمامی صفحات را به دنبال بخش مورد نظر بگردد و یا بی نتیجه سایت را ترک کند! پس مسیریابی آسان برای کاربر باید در طراحی سایت درنظر گرفته شود.

شما باید کوتاه ترین مسیر را برای دسترسی کاربر به محتوای مورد نظر در نظر بگیرید. اگر حجم مطالب زیاد است می‌توانید از ۲ یا چند منو مختلف استفاده کنید و بخش بندی مطالب را گسترش داده تا کاربران در کوتاه ترین زمان ممکن به خواسته خود دست یابند چرا کاربران امروزه بسیار عجول هستند و باید راحتی در جستجو را برای آنها در نظر بگیرید.

همچنین می‌توانید در ستون های کناری سایت از بخش‌بندی‎‌های مختلف استفاده کنید و قسمتهای پر کاربرد سایت خود را در آن قرار دهید. یک راه دیگر برای بهبود مسیریابی سایت قرار دادن نقشه سایت می‌باشد. از این طریق بازدیدکنندگان با مراجعه به بخش نقشه سایت می‌توانند بسیار راحت صفحه مورد نظر خود را پیدا کرده و وارد آن شوند و از این طریق میتوانید آنها را به سایت خود جذب کنید و از کاربران مشتری دائم بسازید.

نکات طراحی سایت

فرم تماس مناسب طراحی کنید :

داشتن فرم تماس ساده برای برقراری ارتباط کاربر با شما از دیگر نکات مهم در طراحی سایت محسوب می‌شود. یک بخش فراموش شده وجود بخش تماس با ما و اطلاعات تماس می‌باشد. تصور کنید که کاربر وارد سایت شما شده و به کالا یا خدمات شما علاقه‌مند است و نیاز دارد برای کسب اطلاعات بیشتر با شما از طریق ایمیل یا تلفن در تماس باشد، اما شما هیچ‌گونه راه ارتباطی را به کاربر نشان نداده‌اید پس صفحه تماس با ما هم یکی از مهمترین قسمت های سایت میباشد و همچنین دریافت اطلاعات کاربر هم میتواند در بازاریابی شما کمک شایانی کند.

ما در دات وب با طراحی سایت مناسب کسب و کار شما و همچنین کاربر پسند به شما در رسیدن به هدف خود کمک میکنیم همچنین میتوانید جهت مشاوره و نیازسنجی از طریق صفحه تماس با ما با تیم ما در ارتباط باشید.

خدمات دات وب

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: