نرم افزار چیست؟

نرم افزار چیست

اهمیت تولید نرم افزار

امروزه محصولات نرم افزاری به بخشی مهم از جامعه ی بشری تبدیل شده اند. دشوار است  تصور کنید که هر یک از فعالیت­های روزمره ما توسط نوعی برنامه یا روند مربوط به  کامپیوتر تأمین نشود.

فهرست مطالب

با این حال، توسعه  و تولید نرم افزار فرآیند پیچیده و زمان بر است. تقریباً 14 ٪ از پروژه های نرم افزاری بسیار سخت  و کند جلو می روند. در حقیقت ، 75٪ از مدیران مشاغل و فناوری اطلاعات،  پروژه های نرم افزاری خود را شکست خورده پیش بینی می کنند.

دقیقاً به همین دلیل است که پیروی از مجموعه ای از مراحل سیستمی در تولید یک محصول نرم افزاری با کیفیت بالا که نیازها را برآورده و چالش ها را پشت سر می گذارد بسیار مهم است.

توسعه دقیق محصول نرم افزاری نه تنها کیفیت محصول نهایی بلکه روند کلی توسعه نرم افزار را نیز بهبود می بخشد.

توسعه محصول نرم افزاری چیست؟

توسعه محصول نرم افزاری اساساً به معنای استقرار مجموعه ای از ویژگی ها در یک محصول نرم افزاری است که متناسب با نیازهای خاص بازار طراحی شده است. توسعه محصول نرم افزاری یک فرایند منطقی تکراری است که هدف آن ساختن یک محصول نرم افزاری برنامه ریزی شده برای نشان دادن یک هدف،  فرآیند یا هدف منحصر به فرد شخصی یا تجاری است. این بیشتر یک استراتژی برنامه ریزی شده است که شامل  مراحل مختلفی است که منجر به ایجاد یک محصول نرم افزاری عملیاتی می شود.

همچنین پیشنهاد می شود که مقاله ای در مورد اپلیکیشن موبایل چیست؟ را بخوانید 😍😍💣

4 نوع اساسی محصولات نرم افزاری مطابق با نیازهای تجاری شما

1. محصولات نرم افزار سیستم

برنامه های نرم افزاری منابع سیستم رایانه ای را مدیریت می کنند که به ساده سازی برنامه نویسی برنامه کمک می کند. آن­ها شامل نرم افزار هایی مانند سیستم عامل ، سیستم های مدیریت پایگاه داده ، نرم افزار شبکه ، مترجمان و برنامه های نرم افزاری هستند.

2. برنامه نویسی محصولات نرم افزاری

نرم افزار برنامه نویسی همچنین به عنوان ابزارهای توسعه مانند کامپایلرها ، ویرایشگرهای متن ، اشکال زدایی ، لینک دهنده برنامه یا مجموعه ای از برنامه ها است که به توسعه دهندگان نرم افزار در ایجاد ، اشکال زدایی و نگهداری سایر برنامه ها و کمک می کند.

3. محصولات نرم افزار کاربردی

نرم افزار کاربردی یک برنامه یا محصول است که می تواند برای انجام وظایف استفاده شود. نمونه های معروف نرم افزار کاربردی ، نرم افزار مدیریت داده ، مجموعه بهره وری Office ، پخش کننده رسانه و … است.

4. محصولات نرم افزاری جاسازی شده

محصولات Embedded System Software برای کنترل ماشین ها و دستگاه ها از طریق شبکه های ارتباط از راه دور ، ربات های صنعتی ، اتومبیل ها و موارد دیگر استفاده می شود.

نرم افزار چیست

چرا توسعه محصول نرم افزاری اهمیت دارد؟

با رشد سازمان­ها ، این احتمال وجود دارد که همان سیستم­های نرم افزاری یا عملیاتی که قبلاً عملکرد روان داشتند ، اکنون ناسازگار باشند. بنابراین توسعه محصول نرم افزاری نقش مهمی در موفقیت یک سازمان ایفا می کند تا هم با تقاضا و هم با رشد همراه باشد.

علاوه بر این ، توسعه محصول نرم افزاری از راه های زیر مفید است :

1. فرآیندهای کسب و کار شما را بهینه می کند.

هر مشاغل دارای یک مدل تجاری خاص دارای رویه های داخلی است. تغییر این فرآیندها متناسب با یک برنامه خاص یا محصول نرم افزاری ، صرف نظر از کارآیی یا قدرتمند بودن ، کار آسانی نیست. بنابراین ، تولید محصولات نرم افزاری باید با مدل شما و روندها و رویه های داخلی منحصر به فرد شما هماهنگ باشد.

2. یک راه حل انحصاری ارائه می دهد

این چیزی است که برای یک کسب و کار مفید است، ممکن است برای دیگران کار نکند. بنابراین ، تولید یک محصول نرم افزاری سفارشی برای سازمان شما تضمین می کند که مطابق نیاز شما رویه ها و فعالیت های انحصاری را برطرف می کند.

نرم افزار چیست

3. Edge Competitive را ارائه می دهد

اما چگونه؟ توسعه محصول نرم افزاری بسیاری از مشکلات تجاری شما را برطرف می کند و کارایی را افزایش می دهد.

کارمندانی که روی قسمت های مختلف یک نرم افزار کار می کنند.

بنابراین ، تنها شرکت در صنعت ، استفاده از یک راه حل مانند این یک مزیت قطعی نسبت به رقبا به شما می دهد. اگر رقبای شما از همان محصول نرم افزاری استفاده کنند چه اتفاقی می افتد؟ خوب ، این به شما امکان می دهد از پس آن­ها برآیید و به شما کمک می کند تا برای پیشرفت های فنی برنامه ریزی کنید.

4. یک محصول نرم افزاری سفارشی بسیار سازگار است

فرایندهای تجاری هرگز پایدار نیستند ، آنها دائماً تغییر می کنند. بنابراین ، اتخاذ فناوری ها و فرایندهای جدیدی که سنگر بازاریابی شماست ، ضروری می شود. توسعه محصول نرم افزاری به شما کمک می کند تا فن آوری ها و فرآیندهای جدید را با نرم افزار موجود ادغام کنید و به شما امکان می دهد از هر تغییر روند بازاریابی آگاه باشید.

مراحل دنبال کردن برای برنامه فرآیند توسعه محصول نرم افزاری :

فرآیند تولید محصول نرم افزاری ابزاری اساسی برای تسهیل تعداد زیادی از افراد برای همکاری در یک پروژه توسعه مشترک است. در نهایت استفاده از یکی منجر به نقص کمتر ، زمان تحویل کوتاه تر و ارزش بهتر می شود.

نرم افزار چیست

فرآیند تولید محصول نرم افزار از 7 مرحله زیر تشکیل شده است :

1) ایده پردازی و برنامه ریزی

همه چیز با یک ایده عالی شروع می شود، اما این ایده باید به دقت بررسی شود تا اجرا شود. برنامه ریزی دقیق اولین و مهمترین مرحله توسعه محصول نرم افزاری است زیرا پیش فرض تصمیم گیری در مورد محدوده پروژه ، توضیح روش­ها و روش­های سیستم نرم افزاری جدید برای رسیدن به اهداف مدل تجاری ، مسائل مربوط به هزینه ، در دسترس بودن منابع و جدول زمانی است.

2) الزامات ، تجزیه و تحلیل، امکان سنجی

در طی این مرحله از توسعه  و تولید نرم افزار پروژه در تجزیه و تحلیل دقیق و نحوه انجام پروژه تعریف می شود. برای ساختن یک راه حل عملی ، طراحی جذاب و کد تمیز کافی نیست ، شما ابتدا به توسعه دهندگان نیاز دارید تا درک عمیقی از هدف و الزامات پروژه داشته باشند.

الزامات،  تجزیه و تحلیل، امکان سنجی تمام جنبه های فنی و اقتصادی را که بر روند توسعه نرم افزار تأثیر می گذارد به نمایش می گذارد. این به شناسایی خطرات در آغاز کمک می کند تا بتوان استراتژی های کاهش خطر را تدوین کرد.

خدمات دات وب | Dotweb

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: