مزرعه لینک چیست؟

مزرعه لینک

مزرعه لینک

به مجموعه ای از سایت ها که به صورت گروهی لینک می دهند مزرعه لینک می گویند. بسیاری از مزرعه های لینک به وسیله برنامه هایی که بصورت اتوماتیک ساخته شده اند و با چندین وب سایت غیر مرتبط در ارتباط می باشند به یکدیگر لینک می دهند.

مزرعه لینک

مزرعه لینک چیست؟

 link farm یا همان مزرعه لینک روشی است سریع برای دریافت لینک. اما استفاده از مزرعه لینک امروزه کاری سخت است و از مواردی می باشد که ممکن است وب سایت را توسط گوگل جریمه کند و تقریبا میتوان گفت که دیگر از این روش استفاده نمیشود و این روش منسوق شده است.
اما اغلب صاحبین وب سایت ها زمانیکه از link farm در وب سایت خود استفاده می کنند با حقه هایی که می توانند انجام دهند سعی در دستکاری کردن نتایج گوگل می کنند تا بتوانند بک لینک های قانونی ایجاد کنند. مزرعه لینک به تعداد و کمیت لینک ها اهمیت می دهد و هیچ ارتباطی با کیفیت نوع لینک ها ندارد و فقط تعداد آنهاست که برای موتور جستجو مهم است.

شرایط یک سایت لینک فارم

مزرعه لینک دستی یا Manual link farm: در اینجا دست سایت های خرید و فروش بک لینک در کار است که برای کسب درآمد بیشتر شروع به فروش انبوه لینک با قیمت پایین کرده اند. در نتیجه در مدت کوتاهی یک سایت 100 ها لینک نامرتبط و بی کیفیت دریافت می کند. در اینجاست که پدیده مزرعه لینک پدیدار می شود و هم میتواند موجب پیشرفت و هم نتیجه عکس یا همان سقوط سئو سایتتان میشود.

مزرعه لینک غیر دستی یا Non-manual link farm: متاسفانه در اینجا سئو کاران مقصرند. آنها به دنبال بالا بردن سایت های طرف قرارداد خود شروع به لینک دهی به هر صفحه ای که دم دستشان می آید می کنند و در آنجا لینک قرارمی دهند. این لینک بیلدینگ ماه ها ادامه پیدا می کند و رتبه سایت لینک دهنده کمتر و رتبه سایت لینک گیرنده بیشتر می شود تا هنگامی که گوگل تشخیص می دهد که این سایت اسپمر و یا Link farm است. انگیزه از چنین لینک دهی‌هایی این خواهد بود که با فریب موتورهای جستجو در زمان کوتاهی سایت هدف به‌عنوان سایتی محبوب و باکیفیت شناسایی‌شده و در نتیجه در رتبه‌های بالاتر نتایج صفحه جستجو قرار گیرد. این روش یکی از دم دست ترین روش ها برای این است که توسط گوگل اسپم شناخته شوید وجریمه شوید که این روش اغلب در سئو کلاه سیاه انجام میشود.

مزرعه لینک

عامل «با» یا «بی» کیفیت شدن لینک‌ها چیست؟

به منظور شناسایی و درک عامل تعیین کننده کیفیت لینک‌ها، بد نیست که به سراغ اربابموتورهای جستجو برویم و نظرش را در این رابطه جویا شویم. در اولین پاراگراف بخش ترفندهای لینک سازی از دستورالعمل کیفیت لینک گوگل می‌خوانیم:

»هر لینکی که با هدف دست‌کاری رتبه وب‌سایت در نتایج جستجو ایجاد شده باشد ممکن است که به عنوان بخشی از یک ترفند لینک سازی و تخطی از رهنمودهای گوگل برای مدیران وب تلقی شود. این قضیه تمامی رفتارهایی که شامل دست‌کاری لینک‌های ورودی به سایت و همچنین لینک‌های خروجی از سایت می‌شوند را در برمی‌گیرد و میتواند در صورت استفاده نا درست از آنها باعث سقوط سئو سایت شما شود . «

شاید با مطالعه این پاراگراف چنان به نظر برسد که انگار با ایجاد هر لینکی که هدفش افزایش رتبه شما در نتایج جستجو است از دستورالعمل‌های گوگل تخطی کرده‌اید؛ اما در همان جمله اول یک عبارت کلیدی وجود دارد که بر تعبیر ما از این پاراگراف تأثیر قابل توجهی می‌گذارد و آن عبارت چیزی نیست به‌جز (ممکن) است.

گوگل نمی‌گوید که «به عنوان بخشی از یک ترفند لینک سازی و تخطی از رهنمودهای گوگل برای مدیران وب تلقی می‌شود»، بلکه می‌گوید «ممکن است که به عنوان بخشی از یک ترفند لینک سازی و تخطی از رهنمودهای گوگل برای مدیران وب تلقی شود.» همین کلمه «ممکن»، دست شما را تا حدی باز می‌گذارد؛ اما در همین حیطه‌ای که آزادی عمل دارید است که موضوع کیفیت لینک به مناقسه کشیده می‌شود و بستگی به نوع استفاده شما از لینک دارد.

در آخرین پاراگراف مطلب مزبور در سایت گوگل می‌خوانیم:

مزرعه لینک
بهترین راه برای ترغیب وب سایت‌های دیگر نسبت به ایجاد لینک‌های باکیفیت و مرتبط برای شما، تولید محتوای منحصر به فرد و متناسبی است که می‌تواند به طور طبیعی در میان جوامع اینترنتی محبوبیت کسب کند و از این طریق لینک دهی خود را انجام دهید. تولید محتوای خوب نتیجه می‌دهد: لینک‌های دریافتی معمولاً رأی سردبیری (ویراستاری) مثبتی هستند که بدون اجبار به سایت شما داده می‌شوند و هر چه محتوای سودمند بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه آن محتوا از دید صاحب وب‌سایت دیگری برای مخاطبانش ارزشمند به نظر برسد و به آن لینک بدهد بیشتر می‌شود. از این قسمت نتیجه می‌گیریم که: گوگل تمایل دارد که محتوای باکیفیت و محبوب تولید شود؛ و می‌خواهد که هر لینکی که به آن محتوا داده می‌شود از نوع لینک‌های Editorial یا سردبیری (در ادامه توضیح داده می‌شود) باشد. بنابراین با توجه به آنچه که گفته شد می‌توانیم یک تعریف بیش از حد ساده و ابتدایی برای لینک‌های با و بی‌کیفیت بیان کنیم: لینک‌هایی که تحت کنترل ویراستاران و سردبیران سایت‌های دیگر هستند = خوب (باکیفیت) لینک‌هایی که به طور خودکار یا بدون کنترل سردبیری یا ویراستاری ایجاد می‌شوند = بد (بی‌کیفیت) همان‌طور که گفتیم، این تعریف بیش از حد ابتدایی است؛ اما در عین حال، می‌تواند شروع خوبی باشد. در هر صورت باید توجه داشته باشیم که واقعیت پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. در واقع، نکته مهم و کلیدی در اینجا تعریفی است که از «کنترل ویراستاری یا سردبیری» داریم.

مزرعه لینک غیر دستی

گاهی اوقات برای اینکه رتبه سایت خود را بالاببرید صفحات غیر مرتبط را در دیگر سایت ها ایجاد می کنید و لینک خودتان را در آن قرار می دهید ادامه دادن این کار باعث می شود که رتبه سایتی که لینک داده است کمتر شود و در عوض سایتی که لینک دریافت کرده است رتبه و جایگاه بیشتری را در نتایج جستجو گوگل بدست آورد. اما زمانیکه این کار شما توسط گوگل شناسایی شود هم سایت لینک دهنده و هم سایت لینک گیرنده در معرض خطر قرار گرفته و توسط گوگل جریمه می شوند که این موضوع برای هیچ کدام از سایت ها خوب نیست و موجب سقوط هر دو وبسایت میشود.

دریافت لینک چه به صورت دستی و چه به صورت غیر دستی از مزرعه لینک باعث آسیب رساندن به سئو سایت شما می شود به طوری که ممکن است سایت شما دچار پنالتی شود. بنابراین در دریافت لینک هایی که به وب سایت شما می شود دقت کنید و زمانیکه متوجه شدید که سایتی از مزرعه لینک به شما لینک داده است بددون معطلی آن را حذف کنید. اما اگر موفق به حذف لینک دریافتی از مزرعه لینک نشدید می توانید از ابزار Disavow backlinks استفاده کنید و آن را به گوگل report کنید

مزرعه لینک

دلایل استفاده نکردن از مزرعه لینک

  • دریافت کردن لینک های زیاد از سایت های نامعتبر باعث می شود که سایت شما اسپم شود
  • دریافت کردن لینک از سایت های دیگر و یا تبادل لینک ارزش زیادی ندارد
  • لینک دادن به سایت های نامربوط نه تنها کمکی نمی کند بلکه ضرر هم می رساند.
  • زمانیکه سایت شما به خاطر اسپم شناسایی شود توسط گوگل جریمه و یا حذف می شوید.

برای دریافت مشاوره سئو سایت از طریق صفحه تماس با ما و یا صفحه اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: