لیدر شیپ چیست؟

لیدر شیپ

لیدر شیپ چیست؟

همه می‌دانند که لیدرشیپ چیست، اما تعداد کمی از مردم می‌توانند معنای واقعی آن را بیان کنند. ایجاد یک تعریف منسجم در درون سازمان شما گام اساسی برای ساختن رهبران آینده و حفظ وحدت و تمرکز قدرتمند بر لیدرشیپ است. ما تقریبا هر روز در دنیای تجارت درباره رهبران و لیدرشیپ صحبت می‌کنیم، اما آیا تا به حال سعی کرده‌اید که لیدرشیپ را تعریف کنید؟ ممکن است بسیار دشوارتر از آنچه باشد که شما فکر می‌کنید، اما صرف زمان برای تعریف لیدرشیپ و آنچه که از یک فرد،‌ یک رهبر می‌سازد برای ایجاد یک فرهنگ منسجم و توسعه رهبران آینده بسیار مهم است.

در این مقاله آنچه شما باید در مورد لیدرشیپ بدانید را برایتان توضیح خواهیم داد و چند نمونه ارائه خواهیم کرد که چگونه لیدرشیپ درست می‌تواند برای کسب و کار شما مفید باشد. پس اگر قصد دارید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و در آخر حتما نظرتان را برای ما کامنت کنید.

رهبری یا لیدرشیپ (Leadership) شامل آمادگی، توانایی و برخورداری از صفات ضروری برای الهام بخشیدن به دیگران است. لیدرشیپ موثر مبتنی بر ایده‌هایی است که به طور موثر به دیگران منتقل می‌شود به گونه‌ای که آن‌ها را به اندازه کافی درگیر می‌کند تا همانگونه که رهبر از آن‌ها می‌خواهد عمل کنند. یک رهبر دیگران را به عمل کردن تشویق می‌کند در حالیکه به طور همزمان شیوه عملکرد آن‌ها را هدایت می‌کند. راهبران باید شخصیت لازم را داشته باشند تا دیگران بتوانند از دستورات آن‌ها پیروی کنند و باید مهارت تفکر انتقادی و تحلیلگر را داشته باشند تا بهترین روش استفاده از منابع در اختیار سازمان را بدانند.


برخی از مدیران عامل، لیدرشیپ را به عنوان برخورداری از تیزهوشی تجاری توصیف می‌کنند مانند تنظیم کردن یک چشم انداز یا دستیابی به اهداف یک شرکت. افراد دیگر بر ویژگی‌های انسانی مانند همدلی، فروتنی یا تنوع تمرکز داشتند. نگاه افراد به این مقوله باهم متفاوت است اما ممکن است هر کدام از این دیدگاه‌ها درست باشد. هر رهبر تعريف شخصی خود را از لیدرشیپ دارد، كه اين امر بر نحوه لیدرشیپ، فرهنگ و جهت گيری سازمان تحت امر او تاثير می‌گذارد. تعریف لیدرشیپ همچنین می‌تواند با تغییر رهبران دگرگون شود. همراه با رهبران جدید، رویکردهای جدیدی بوجود می‌آیند که بر فرهنگ و کارمندان تاثیر می‌گذارد و کلا شیوه کار را تغییر میدهند.

رهبر های سیاسی

لیدر شیپ
معمولا بسیار هیجانی و پر انگیزه عمل کرده و تعداد زیادی از افراد را با خود متهد و هم مسیر می‌کنند. این نوع رهبر ها اغلب بر نتیجه زندگی یک ملت تاثیر دارند.

رهبر های گروه گردشگری ( تورلیدر ها)

هدایت گروهی از افراد علاقه مند به سفر را بر عهده دارند تا از مکان‌هایی که ممکن است انسان کمتر از نزدیک دیده باشد بازدید کرده و لذت ببرد.


این رهبرها معمولا راه‌های میان‌بر را به خوبی می‌شناسند بنابراین افراد علاقه مند به گردش و سیاحت به آنها اعتماد دارند و میتوانند با همراهی آنان سفر لذت بخشی را تجربه کنند.

رهبر های اجرایی:

لیدر شیپ

معمولا مسئولیت طراحی و اجرا کردن استراتژی برای شرکت ها در بازار پر رقابت را بر عهده دارند که این کار را، به وسیله هدایت افراد سازمان یا تیم انجام ‌می‌دهند.

مدیران یک شرکت تفاوت بسیاری با رهبر های آن شرکت دارند اما ممکن است گاهی این دو را اشتباه بگیریم.

پروفسور وارن جی بنیس در پاسخ به این سوال که رهبر کیست و رهبری چیست می‌گوید:

رهبران کار درست را انجام می‌دهند در حالی که مدیران، کار را درست انجام می‌دهند که این جمله جای بسیار فکر دارد…

رهبران به خود و دیگران کمک می‌کنند تا کارها به درستی انجام شوند. آنها هدایت افراد را بر عهده گرفته و مسیر را به روش‌های مختلفی به افرادشان نشان می‌دهند.

آنها معمولا ایجاد کننده و خالق هستند. خلاقیت بالایی دارند و به سادگی تسلیم نمی‌شوند. زمانی که در کنار آنها قرار می‌گیریم سرشار از انرژی هستند و بسیار الهام بخش صحبت می‌کنند. آنها به بلند مدت فکر می‌کنند و برای چندین سال آینده‌شان برنامه دارند.

وجه مشترک بین همه رهبر های موفق دنیا و همچنین مهمترین عاملی که باعث می‌شود رهبری موثر و موفق باشیم داشتن بینش است. بینش نوعی نگاه به آینده است که با ایمان و باور، ادغام شده و باعث ترغیب شدن افراد می‌شوند تا با چنین رهبر هایی متحد شویم.رهبری در واقع نوعی تعیین مسیر است، جایی است که در آن باید در قالب تیم در این مسیر حرکت کرده و پیروزشویم.

یک رهبر به جز مهارت رهبری باید مدیر خوبی هم باشد تا بتواند اوضاع و شرایط را مدیریت کرده و راه را برای افراد تیمش هموار کند و به مشکل بر نخورد.

سبک رهبری تحول آفرین مکمل مناسبی برای مدیریت است.

سبک رهبری تحول آفرین ابتدا توسط جیمز برنز مطرح شد و سپس برنارد باس آن را گسترش داد. تلاش‌های بی وقفه این دو شخص بسیار قابل تقدیر است زیرا تحول عظیمی در روند رشد و پیشرفت سازمان‌ها و جوامع داشته‌اند. این مدل رهبری جایگزین مناسبی برای برای فرآیند مدیریتی است.

لیدرشیپ چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

لیدر شیپ
لیدرشیپ به زبان ساده یعنی هنر ایجاد انگیزه در میان گروهی از مردم، به منظور دستیابی به یک هدف مشترک. حالا می‌خواهیم نقش رهبری را در یک محیط کسب و کار بررسی کنیم. رهبری در محیط کار یعنی به کار بردن یک استراتژی هدفمند به منظور هدایت همکاران و کارگران برای رفع نیازهای شرکت. یکی از ملزومات هنر رهبری، توانایی الهام بخشیدن به دیگران و ایجاد آمادگی در آن‌هاست. مبنای لیدرشیپ بر اساس ایده پردازی است، خواه ایده‌ی خودش باشد و خواه ایده از جایی گرفته شده باشد. اما این ایده‌ها عملی نخواهند شد مگر زمانی که به دیگران منتقل شوند و آن‌ها هم بخواهند همچون لیدر آن ایده‌ها را پیاده کنند. ساده تر بگویم، مدیر الهام بخش و هدایتگر است. او دارای شخصیتی هدایتگر است که میتواند دیگران را به پیروی و دنباله‌روی از خود سوق دهد.

لیدرشیپ در مقابل مدیریت

اصطلاحات لیدرشیپ و مدیریت معمولا به جای هم استفاده می‌شوند، اما این دو به هیچ وجه یکسان نیستند. لیدرشیپ نیاز به صفاتی دارد که فراتر از وظایف مدیریت است. هم رهبران و هم مدیران باید منابع موجود را مدیریت کنند، اما لیدرشیپ واقعی به مهارت‌های بیشتری نیاز دارد. به عنوان مثال مدیران ممکن است توسط افرادی که زیر نظر آن‌ها کار می‌کنند، الهام بخش توصیف شوند یا نباشند، اما یک رهبر باید به کسانی که آن‌ها را دنبال می‌کنند، الهام بگیرد.

همچنین شما میتوانید از طریق صفحه اینستاگرام و تماس با ما با تیم ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: