طراحی سایت مارکت پلیس

طراحی سایت مارکت پلیس

طراحی سایت مارکت پلیس چیست؟

مارکت پلیس یا چند فروشندگی نوعی از فروشگاه اینترنتی است که در آن تامین کنندگان و فروشندگان محصولات خود را در آن قرار می دهند و به فروش می رسانند. در این سیستم مدیر فروشگاه بر فروش، پیگیری سفارشات و بخش مالی فروشندگان نظارت دارد و بابت فروش محصولات در فروشگاه خود درصد کمسیون از تامین کننده دریافت می کند. در حال حاضر فروشگاه اینترنتی دیجی کالا با راه اندازی مارکت پلیس به یک پاساژ اینترنتی بزرگ تبدیل شده و به درآمد بالایی از طریق چند فروشندگی دست یافته است.

طراحی سایت پلیس مارکتینگ چندین بخش دارد که در ادامه به آنها میپردازیم همچنین مارکت پلیس میتواند تنها در یک زمینه باشد و یا میتواند در چندین زمینه شغلی فعالیت داشته باشد.

طراحی سایت مارکت پلیس به صورت کاربر پسند

طراحی سایت market place در صورتی که اصولی انجام شود، میتواند سود آوری بالایی را ایجاد کند زیرا شما نیازی به سرمایه اولیه زیاد و داشتن انبار مناسب نخواهید داشت و شما فقط نقش واسطه را انجام میدهید و مشتریان را به تأمین کنندگان وصل میکنید.

قالب فروشگاهی سایت مارکت پلیس باید به طریقی باشد که کاربران و خریداران زیادی را به سمت خود جذب کند و همچنین باید تمامی امکانات لازم یک فروشگاه آنلاین اینترنتی در آن پیاده سازی شده باشد. نکته بسیار مهمی که باید در طراحی سایت مارکت پلیس در نظر گرفته شود، ایجاد رابط کاربری آسان برای کاربران است چرا که اگر این اتفاق نیوفتد کاربران به سرعت از سایت خسته شده و وارد سایت دیگری میشوند.

منظور از ایجاد رابط کاربری ساده این است که کاربر باید بتواند به سادگی عضو سایت شما شود و بارگذاری محصول را به راحتی با طی کردن چند مرحله کوتاه و واضح انجام دهد. این موضوع باید برای خریداران نیز وجود داشته باشد یعنی خریدار باید بتواند به آسانی در سایت عضو شود و فرایند خرید خود را پس از گذراندن چند مرحله به اتمام برساند و خسته نشود اگر این اتفاق بیوفتد آن کاربر به کاربر وفادار و دائمی شما تبدیل میشود.

ثبت نام و تأیید فروشنده

طراحی سایت مارکت پلیس
این سنگ بنای یک بازار اینترنتی است که یک فروشنده در فروشگاه شما ثبت نام می کند. در زمان ثبت نام، بررسی اسناد اصالت فروشنده که اثبات هویت تجاری فروشندگان است، ضروری است. مدیر می تواند پس از تأیید اعتبار اسناد اثبات هویت فروشندگان، حساب فروشنده را تأیید کند. یک فروشنده فقط پس از تأیید مدیر برای فروش آنلاین می تواند به داشبورد فروشنده دسترسی داشته باشد چرا که اگر این مرحله به درستی اتفاق نیوفتد باعث کاهش اعتبار سایت شما میشود.

بارگذاری محصول

به عنوان یک فروشنده ثبت نام کرده و و پس از تأیید توسط مدیر، وارد سیستم می شوید، می توانید محصولات خود را در سیستم و با استفاده از قابلیت های آن در فروشگاه خود بارگذاری کنید. محصولات وارد شده برای تأیید توسط مدیر و تا زمان تأیید شدن در وضعیت «در انتظار تأیید»، برای فروشنده نمایش داده می شوند. پس از تأیید توسط مدیر، محصولات در صفحه فروشگاه فروشنده نمایش داده می شود.

تأیید محصولات

پس از آن که توسط فروشنده، محصولات با موفقیت بارگذاری شد، آنها در دسترس مدیر قرار می گیرند. مدیر در پنل خود محصولات را برای تأیید یا رد مورد بررسی قرار می دهد. محصولاتی که تأیید شده اند بلافاصله در سایت قرار گرفته و برای خرید در دسترس خریداران هستند و کاربران سایت باید به راحتی هرچه تمام تر و کوتاه تر بتوانند خرید خود را انجام دهند.


مدیر می تواند اطلاعات محصول را تغییر دهد، قبل از فعال سازی محصول را پیش نمایش کند، محصولات را به صورت انبوه تأیید کند یا حتی محصولی را رد کند.

مزیت طراحی سایت مارکت پلیس برای مدیر سایت

طراحی سایت مارکت پلیس

یکی از مزایای قابل توجه وب سایت مارکت پلیس عدم نیاز به انبار است. نیاز نداشتن به انبار هزینه‌ها را به صورت چشمگیری کاهش میدهد و در نتیجه در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد همچنین در این نوع وبسایت شما نیازی به محصول هم ندارید چرا که محصولات شما از طرف فروشندگان تأمین میشود و شما فقط نقش واسط را دارید.


به دلیل این که نیازی به تهیه کالا نیست، سبب میشود که بتوان بدون داشتن سرمایه زیاد کار خود را آغاز کرد.


به دلیل این که مارکت پلیس خود مالک کالاهای داخل وب سایت نیست در نتیجه در صورت عدم فروش محصولات، ضرر و زیانی را متحمل نخواهد شد و فقط ممکن است برای مدتی سودش کم باشد و هیچگونه ضرری نمیکند.

رقابت میان فروشندگان

یکی از عوامل موفقیت افراد رقابت است. در واقع رقابت سبب میشود برای بهتر شدن تلاش کنیم و در نتیجه به موفقیت برسیم. فضای مارکت پلیس نیز به گونه است که این حس رقابت را میان فروشندگان تشدید می کند و سبب می شود کالای باکیفیت تری را ارائه دهند و در خدمات پس از فروش خود کوشا باشند.

فروش راحت تر

در سیستم مارکت پلیس فروشندگان راحتتر می توانند محصولات خود را به فروش برسانند. چراکه این فروشگاه ها بازدید کنندگان بیشتری خواهند داشت، در نتیجه احتمال بازدید از محصولات شما نیز افزایش میابد.

کاهش هزینه بازاریابی و تبلیغات

لازمه معرفی یک فروشگاه به مشتریان تبلیغات و بازاریابی است. زمانی که شما به عنوان فروشنده در مارکت پلیس فعالیت دارید، این هزینه ها به عهده مدیر سایت است.

معایب طراحی مارکت پلیس

حاشیه سود کمتر برای فروشندگان به سبب پرداخت کمیسیون (این حق کمسیون در دیجی کالا 5 تا 15 درصد است)

گاهی به دلیل تنوع بالای محصولات، عدم هماهنگی میان کالاهای مختلف بوجود می آید.

متفاوت بودن زمان ارسال کالا به واسطه هر فروشنده که در صورت عدم مدیریت گاهی سبب نارضایتی مشتریان از مدیر سایت می شود و باععث ریزش کاربران و در نتیجه ضرر مدیر سایت میشود.

اما چرا پلت فرم‌های مارکت پلیس موفق شده‌اند؟

طراحی سایت مارکت پلیس

فروش آسان تر و سریع تر برای صاحبان کالا

اگر هر فروشنده و صاحب کالا بخواد فروش آنلاین خودش رو راه اندازی کنه، علاوه بر هزینه راه اندازی و پشتیبانی فروشگاه اینترنتی ، مدتی طول میکشه که به سود برسه اما با قراردادن اجناس در یک مارکت پلیس معتبر از روز اول میتونه فروش داشته باشه و به همین دلیل فروشندگان برای پرداخت حق کمیسیون هیچ نارضایتی ندارند.

حذف هزینه های جاری تبلیغات و پشتیبانی سایت اینترنتی برای فروشندگان

در یک مارکت پلیس تمامی هزینه های تبلیغات و پشتیبانی از وب سایت به عهده مدیران مارکت پلیس است، در واقع مدیر مارکت پلیس با برند سازی برای خود و جذب کاربر قابلیت فروش محصولات تمامی فروشندگان را خواهد داشت.

سودآوری برای مدیر مارکت پلیس و تامین/تولید کنندگان

مدیر مارکت پلیس جنسی برای فروش ندارد و تولیدکنندگان و یا واردکنندگان مشتری و محلی برای فروش ندارند! وجود مارکت پلیس به نفع هر دوی آنهاست، چون فروش و تامین جنس هر دو حوزه جدا و پر دردسر هستند که سرمایه و زمان زیادی می برند، با تقسیم کار هر دو به سود خوبی میرسند که بدون کمک هم نمیرسیدند.

فروش بیشتر در مارکت پلیس به نسبت فروشگاه های اینترنتی با یک فروشنده

تعداد و تنوع بالای اجناس باعث افزایش جذب بازدید کننده و نهایتا مشتری و فروش بیشتر میشه. وجود قیمت های مختلف از یک جنس و امتیاز دهی به فروشندگان، مشتری در انتخاب و خرید راحت تر عمل میکنه به همین دلیل کاربران خرید در مارکت پلیس را به خرید در فروشگاه های تک فروشنده ترجیح میدهند.

جهت مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط با طراحی سایت مارکت پلیس میتوانید از طریق صفحه تماس با ما و یا صفحه اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: