طراحی سایت ریسپانسیو  واکنشگرا responseve

سایت واکنش گرا یا سایت ریسپانسیو (responsive) سایتی است که با ابعاد و رزولوشن دستگاههای مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد (مثل اکثر گوشی های هوشمند موبایل) یا نمایشگری متوسط(مثل لپ تاپ و تبلت)  و یا نمایشگرهای بزرگ (کامپیوترهای رومیزی و ال سی دی های بزرگ)داشته باشند، میتوانند به راحتی سایت را بررسی کنند و دیگر نیازی نیست اندازه صفحه را تغییر دهند که سایت به صورت کامل دیده شود.

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو یست ؟!

سایت واکنش گرا یا سایت ریسپانسیو (responsive) سایتی است که با ابعاد و رزولوشن دستگاههای مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد (مثل اکثر گوشی های هوشمند موبایل) یا نمایشگری متوسط(مثل لپ تاپ و تبلت)  و یا نمایشگرهای بزرگ (کامپیوترهای رومیزی و ال سی دی های بزرگ)داشته باشند، میتوانند به راحتی سایت را بررسی کنند و دیگر نیازی نیست اندازه صفحه را تغییر دهند که سایت به صورت کامل دیده شود و یا با اسکرول ببتوانند تمام صفحه را ببینند این موضوع موجب از دست دادن کاربر و در نتیجه پایین اومدن سایت شما شود.
امروزه کاربران از نمایشگرهای مختلف در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند. بنابراین سایتی میتواند در فضای وب موفق باشد که بتواند به همه کاربران مراجعه کننده به سایت خدمات مناسب ارائه دهد و نمایش سایت به صورت کامل باشد تا کاربر بتواند به راحتی در سایت بچرخد و سایت یک حس خوب منتقل کند .

حدود 50 درصد از کاربران از موبایل و تبلت برای مشاهده سایت ها استفاده میکنند و در صورتی که قالب سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشد کاربران بسیاری را از دست خواهید داد. زیرا این دسته از کاربران پس از ورود به سایت شما در صورتی که نتوانند مطالب سایت شما را به راحتی مطالعه نمایند ممکن است سایت شما را بلافاصله ترک کنند چرا که کاربران سایتی را میپسندند که کار با آن راحت باشد و وارد سایت دیگری شوند چرا که امروزه رقابت بسیار تنگاتنگ است  که به درستی در دستگاه آنان نمایش داده شود. با توجه به مورد مطرح شده وجود سایت ریسپانسیو(واکنش گرا) برای سایت ها امری لازم و ضروری میباشد و درصورتی که سایت شما ریسپانسیو یا واکنش گرا نباشد شما خیلی زود بعد از ندیدن نتیجه و درآمد از سایت از طراحی سایت خودتون خسته و پشیمان میشوید.
کلیه وب سایت هایی که در دات وب طراحی میشود، کاملا ریسپانسیو هستند و با تمامی نمایشگرهایی که میتوان سایت را مشاهده کرد، سازگاری دارند ما در دات وب سایت را بصورتی طراحی میکنیم که استفاده از آن برای کاربر بسیار ساده باشد.

مزایای سایت های ریسپانسیو :

-سازگاری با همه سایزهای نمایشگرهای مختلف مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ و . . . که موجب جذب کاربر بیشتر برای سایت شما میشود
-نمایش مناسب سایت در طیف وسیعی از مرورگر های جدید و قدیمی که دیگر برای شما مهم نباشد که کاربر از چه مرورگری استفاده میکند
-انعطاف پذیری بالا و کارآمد
-مقرون به صرفه بودن (به نسبت طراحی سایت  برای دسکتاپ و طراحی اپلیکیشن برای کاربران وارد شده با موبایل)
-رتبه بهتر و بالاتر در گوگل ، گوگل چندین سالیست که به ریسپانسیو بودن سایت اهمیت ویژه میدهد
-افزایش قدرت سئو سایت ( به دلیل پوشش همه کاربران و در نتیجه بالا رفتن ترافیک سایت)
-افزایش بازدیدکنندگان سایت و درنتیجه افزایش بازدیدکنندگان افزایش مشتری و درآمد است
-محبوبیت بیشتر در بین موتور های جستجو

طراحی سایت ریسپانسیو

در سال 2015 بود که گوگل اعلام کرد جستجوهای انجام شده با موبایل بیش از 51% کل جستجوهای گوگل را شامل می‌شوند. و کاملاً طبیعی است که این موضوع در اکثر سایت‌های دیگر نیز صادق باشد. در واقع، خود ما هم تا به حال آمار سایت‌های بسیار مختلفی را دیده‌ایم و به ندرت به سایتی برخورده‌ایم که ورودی موبایل آن کمتر از کامپیوتر باشد چرا که دسترسی به موبایل خیلی راحتتر و سریعتر است و کاربران امروزه برای جستجو کردن بدنبال راحتترین راه موجود هستند همچنین که آنها برای انتخاب سایت هم به استفاده از آن سایت توجه زیادی میکنند.

سبقت از رقیبان

سایت ریسپانسیو شما به مشتریان نشان میدهد که در کار خود حرفه ای هستید و از رقیبان خود که به این نکته توجه نکرده اند جلو تر حرکت می کنید.

وقتی سایت شما در تمام مانیتورها بلکه در همه دستگاه های موجود در بازار به زیبایی نمایش داده شود،

معنیش این است که از رقیبان خود سبقت خواهید گرفت.

همچنین شما با طراحی سایت ریسپانسیو موجب جذب تمامی کاربران به سایت میشوید و درنتیجه موجب افزایش مشتری میشوید.

طراحی سایت ریسپانسیو

چگونه سایت های ریسپانسیو را شناسایی کنیم ؟

برای تشخیص ریسپانسیو بودن یک سایت(در صورتی که به موبایل و تبلت دسترسی نداشتیم)، سایت مورد نظر را در لپ تاپ یا کامپیوتر باز کنید و عرض مرورگر را به آهستگی کم و زیاد کنید. اگر سایت ریسپانسیو باشد مشاهده میکنید که اندازه و چیدمان اجزاء آن مطابق با تغییر عرض صفحه تغییر میکند به گونه ای که هیچ اسکرول افقی ظاهر نمی شود . اما در سایت های غیر ریسپانسیو چنین موضوعی اتفاق نمی افتد و اسکرول افقی لازم است و با کم کردن عرض مرورگر هیچ اتفاقی نمی افتد وبرای دیدن قسمت های پنهان شده چپ و راست صفحه نیاز به اسکرول است.

اشتباهات رایج در طراحی سایت ریسپانسیو :

امروزه دیگر همه ما از اهمیت دستگاه های تلفن همراه در پیشرفت اهداف بازاریابی اینترنتی آگاهی داریم. با افزایش تعداد کاربران تلفن همراه و به وجود آمدن تکنیک طراحی سایت ریسپانسیو، اهمیت طراحی سایت پاسخگو به انواع دستگاه ها و طراحی بهینه برای آنها شدت یافته است. لذا طراحی صحیح رابط گرافیکی(ui) و در پایان ایجاد تجربه کاربری مناسب (ux) میتواند کیفیت وب سایت شما را افزایش دهد و در نهایت به نرخ تبدیل بالای بازدیدکننده به مشتری بیانجامد ما در دات وب در ابتدا با داشتن یک تیم ui/ux کار و بعد از آن یک تیم متخصص در حوزه برنامه نویسی برای پیاده سازی طرح های طراحان شما را تا رسیدن به حذب مشتری یاری میکند.
 امروزه بسیاری از طراحان سایت از متد طراحی سایت ریسپانسیو جهت طراحی سایت پروژه های مشتری خود استفاده میکنند که بعضاً دارای اشکالاتی هستند. اگر بخواییم چند نمونه از این اشتباهات را در طراحی سایت ریسپانسیو بیان کنیم میتوانیم به طراحی سایت ریسپانسیو اشاره کنیم که طراحی موبایل و دسکتاپ آن تفاوتی ندارد و درنتیجه آن ریز شدن دیتاها در موبایل میشود یا در استفاده از طراحی موبایل در دسکتاپ که دیتاهای دسکتاپ بسیار درشت میشود برای طراحی سایت ریسپانسیو درست باید طراحی ها به صورت جداگانه صورت گیرد که طراحی سایت در دات وب با داشتن تیم طراحی متخصص به همین شکل صورت میگیرد.

طراحی سایت ریسپانسیو

تاریخچه طراحی سایت ریسپانسیو:

گفته می شود نخستین وب سایتی که به صورت ریسپانسیو طراحی شده و بر روی وب رفت، سایت شرکت خودروسازی آئودی آلمان بود Audi.com که در اواخر سال 2001 ، توسط شرکت  Razorfish  طراحی و آماده شد. در آن زمان طراحی این سایت به گونه ای انجام شد تا در هر یک از حالت های نمایش توسط مرورگرهای معروف و پر کاربرد آن زمان مانند اینترنت اکسپلورر و یا نت اسکیپ، متناسب با آن از روی Server ، حالت طراحی شده به نمایش گذاشته شود و خب این در نوع طراحی سایت در زمان خودش یک طراحی سایت متفاوت بود.

طی دهه سالهای 2000 میلادی به مرور استانداردها و اصطلاحات رایج ریسپانسیو مانند “flexible” ، “liquid” ، “fluid” ، “elastic” کم کم مورد استفاده قرار گرفتند و از طرف دیگر با ورود تکنیک های Media query در استاندارد CSS3 در سالهای 2008 و 2009 اولین گامهای جدی برای ریسپانسیو شدن وب سایت ها در سرتاسر جهان برداشته شد و به مرور زمان طراحی سایت ریسپانسیو به یک نوع طراحی سایت رایج تبدیل شد. 

سپس برای نخستین بار عبارت “طراحی سایت رسپانسیو” (responsive web design) توسط  “Ethan Marcotte” در مقاله ای در سال 2010 ، بکار گرفته شد. در مقاله فوق از این اصطلاح جهت نمایش برخی از المان های مهم وب سایت استفاده شد.از جمله مربوط به ظاهر وب  (Layout)  در این حالت شامل media query ها و عکس های انعطاف پذیر در سایزهای مختلف نمایش (flexible images) و نمایش گریدها بصورت گسترده (fluid grid). وی درسال 2011 کتابی تحت همین عنوان نوشت که بسیار معروف شد و مورد توجه کارشناسان و طراحان وب قرار گرفت. 

طراحی سایت ریسپانسیو

کم کم طراحی ریسپانسیو آنقدر گسترش پیدا کرد که در سال 2013 ، از طرف وب سایت معروف “Mashable ”  این سال به عنوان  “سال طراحی سایت ریسپانسیو” (the Year of   Responsive Web Design)  لقب گرفت.

سخن آخر

تنوع تبلت‌ها و موبایل‌هایی که روانه بازار می‌شوند بسیار است و روزبه روز هم درحال افزایش میباشد.و عملاً بدون داشتن یک سایت واکنش‌گرا نمی‌توانید رضایت همه مخاطبان را جلب کنید. طراحی سایت های واکنش‌گرا یک ضرورت محسوب می‌شود و اگر وبسایتی از این فناوری برخوردار نباشد طراحی سایت شما با شکست مواجه شده و موجب عقب افتادن از رقبایی میشود که توجه خاص و ویژه ای به طراحی سایت به خصوص طراحی سایت اختصاصی و طراحی سایت ریسپانسیو کرده اند. 

خدمات دات وب | Dotweb