طراحی سایت دانشگاهی

طراحی سایت دانشگاهی

دانشگاه ها و مراکز علمی برای بهبود کیفیت خدمات خود از قبیل معرفی سطح علمی و اساتید، معرفی امکانات دانشگاه، افتخارات و راهبردهای پیشرو، اطلاع رسانی به دانشجویان و موارد بسیاری دیگر نیازمند طراحی وب سایت دانشگاهی می باشند. همچنین طراحی پورتال دانشگاهی نیز یکی از بهترین راه برای برقراری ارتباط میان دانشجویان و اساتید می باشد که دسترسی آنها را به همدیگر راحتتر میکند. امروزه با توجه به گسترش اینترنت و دسترسی آسان به فضای مجازی، فرصتی مناسب برای مراکز آموزشی ایجاد شده است که اقدام به طراحی وب سایت اختصاصی نمایند. شرکت نرم افزاری دات وب این قابلیت را دارد که جهت ارتقا کیفی خدمات آموزشی بصورت آنلاین، برای دانشگاه ها و مراکز آموزشی خدماتی از قبیل طراحی سایت دانشگاه و همینطور طراحی سایت آموزشی را با بهترین کیفیت ارائه دهد که شما بتوانید برای دانشگاه و یا مراکز آموزشی خود مشتریان بیشتری جذب کنید.

امکانات سایت های دانشگاهی

طراحی سایت دانشگاهی

دارا بودن بخش اخبار دانشگاهی، ارتباط با مراکز و دانشکده های مرتبط

ارائه پورتال های متعدد برای ورود دانشجویان، کارمندان، اساتید و دیگر دسترسی های کادرهای دانشگاهی برای نمایش اطلاعات و راحتتر کردن کار آنها.


امکانات پورتال دانشجویی از قبیل ثبت نام، حذف و اضافه، ثبت نام خوابگاه، ثبت و رزرو سلف سرویس، ارتباط با صندوق رفاه دانشجویی و بسیاری امکانات دیگر که هر دانشگاهی باید از این امکانات برخوردار باشد.

امکانات پورتال اساتید شامل لیست کامل دانشجویان، ابزارهای متعددی برای سهولت کار اساتید محترم از قبیل نمودار نمرات دانشجویان و بسیاری از ابزارها و امکانات دیگر.

ارتباط با سیستم حضور غیاب کارمندان و کادر دانشگاه

ارائه ارتباط با درگاه های پرداخت الکترونیکی بانک ها و موسسات مالی متفاوت برای سهولت در امور مالی دانشجویان. از جمله پرداخت شهریه، پرداخت هزینه های خوابگاه، سلف سرویس و …

مواردی که باید رعایت گردد:

طراحی سایت دانشگاهی

به منظور بهینه سازی سایت ها برای موتورهای جستجو مانند گوگل، باید اصولی رعایت گردد که به آن سئو سایت یا بهینه سازی سایت گفته می شود. با رعایت کردن اصول سئو، کاربران پس از سرچ نمودن نام دانشگاه به راحتی سایت شما را پیدا خواهند نمود و اینکار باید از همان ابتدای کدنویسی در سایت شما رعایت شود.

واکنش گرا:

به دلیل اینکه امروزه استفاده از تلفن همراه بسیار گسترش یافته است؛ در طراحی سایت دانشگاهی باید به ریسپانسیو و یا واکنش گرا بودن وب سایت توجه نمود. با طراحی ریسپانسیو زمانی که کاربر با تلفن همراه، سایت دانشگاه را بازدید می کند؛ محتوای وب سایت با اندازه و فونت های مناسبی نمایش داده می شود و نیاز به اسکرول کردن برای مشاهده تمام محتویات سایت نیست.

سرعت سایت و در دسترس بودن:

وب سایت باید با سرعت، بالا بیاید و همچنین زمان جابجایی بین صفحات نباید طولانی باشد. از طرف دیگر وب سایت باید در همه ساعات در دسترس و قابل مشاهده باشد. به دلیل اینکه این موارد سبب نارضایتی کاربر می شود به خصوص در سایت دانشگاه ارائه خدمات به صورت شبانه روزی بسیار مهم است چرا که برخی از دانشجویان به دلیل داشتن مشغله های کاری برای بسیاری از کارها شب ها به سایت دانشگاه مراجعه میکنند.

امنیت:

در سایت هایی مثل دانشگاهی که اطلاعات حساسی نگهداری می شود؛ مسئله امنیت وب سایت دارای اهمیت بالایی می باشد. در واقع سایت دانشگاهی باید در مقابل هک شدن و حملات اینترنتی مقاوم باشد چرا که اطلاعات بسیار مهمی میتواند در صورت هک شدن از سایت خارج شود.

اهمیت طراحی سایت دانشگاهی

امروزه اکثر کارها از قبیل خرید محصولات خوراکی، تهیه بلیط و رزرو هتل برای مسافرت، اطلاع از آخرین اخبار و بسیاری از موارد دیگر با استفاده از خدمات غیر حضوری و بصورت آنلاین درحال انجام می باشد. در زمینه آموزش و مراکز علمی نیز این موضوع بیش از پیش احساس می شود. برای اینکه دانشجویان قادر باشند براحتی از آخرین برنامه های دانشگاه نظیر روز و ساعت کلاس ها، زمان امتحانات کلاسی و مواردی از این دست اطلاع داشته باشند، همچنین اساتید دانشگاه ارتباط موثر و راحت تری را با دانشجویان خود داشته باشند، نیازمند طراحی سایت دانشگاهی می باشیم که هم استاد و هم شاگردان بتوانند کار خود را با سرعت و کیفیت بالاتری پیش ببرند.در اصول طراحی سایت برای مراکز علمی و دانشگاه ها می بایست به یک سری نکات از قبیل ظاهر مناسب در زمینه طراحی و رابط مناسب کاربری،گنجاندن امکانات و پارامترهای مهم و اساسی، اجرای مناسب سایت در هنگام تعداد بازدیدکننده زیاد و مواردی از این دست توجه کنیم.

طراحی جذاب و ساده

در فرآیند طراحی وب سایت دانشگاهی و مؤسسات آموزشی دیزاین گرافیکی یکپارچه و در عین حال ساده ، شیک و جذاب بسیار حائز اهمیت است. همان طور که می دانید چیزی که سبب می گردد. که بازدید کننده سایت بیشترین تمرکز خود را به محتوای سایت اختصاص دهد. و همچنین منجر به جذب کاربر و رجوع مجدد او گردد. طراحی ساده می باشد طراحی که کاربر راگمراه نکند و باعث خستگی کاربر از سایت و یا پورتال نشود.


افزون بر این ، دیزاین ریسپانسیو مناسب برای تلفن همراه و تبلت نیز بسیار مهم است که باید به آن در هنگام طراحی توجه بسیار نمود. همچنین باید این نکته را نیز در نظر گرفت که مسیریابی در وب سایت ( یعنی هدایت بازدید کننده از یک صفحه به صفحه دیگر) آسان و مشخص باشد.

تاثیر جنبه های زیباشناسی بر جذب مخاطب را نباید نادیده گرفت. برای ساخت وب سایت و توسعه برند دانشگاه میتوان از رنگ ، قالب ، لوگو و سایر المنت های بصری بهره گرفت. از آن جایی که وب سایت های دانشگاهی بزرگ و دارای بخش های مختلفی هستند نباید تناقضی میان صفحات وجود داشته باشد در واقع رعایت اصول طراحی یکپارچه بسیار حائز اهمیت است.

رنگ

از دیگر نکات مهم در طراحی سایت دانشگاه که بیشتر جنبه ی بصری دارند نیز می توان نکات زیر را نام برد. اولین نکته رنگ بندی سایت است که باید توجه شود محتوای سایت هر گونه که می باشد. رنگ بندی آن به گونه ای نباشد که کاربر را آزار دهد. چرا که برای مثال سایت هایی که مقاله دارند. و حتی در بخش مقالات در طراحی سایت دانشگاه نیز باید از رنگ های ساده استفاده کرد چرا که باعث خستگی کاربر میشود.

چرا که کاربر مدت ها در حال خواندن مقالات خواهد بود و مهم است که این رنگ بندی موجب خستگی چشم کاربر نشود پس باید از رنگ هایی ساده استفاده کرد تا از خستگی چشم کاربر بکاهد. همانطور که در شکل زیر می بینید وب سایت دارای مزایای بسیار خوبی برای مدیران و صاحبان خودشان می باشند که به صورت مختصر به برخی از آن ها اشاره می کنیم .

فراهم آوردن اطلاعاتی که کاربر به آن ها نیاز دارد

طراحی سایت دانشگاهی
معمولا کاربران برای به دست آوردن اطلاعات خاصی از وب سایت های دانشگاهی بازدید می کنند. برای این که کاربر سریع و آسان به اطلاعات مورد نیازش دسترسی پیدا کند. بهتر است حداکثر بهره را از تصاویر و علم گرافیک برد. اطلاعاتی که کاربران در وب سایت های دانشگاهی معمولا دنبال می کنند. عبارتند از اطلاعات مربوط به دانشکده ها ، کمک های مالی ، خوابگاه ها ، بخش آموزش ، کارگاه های آموزشی ، کتابخانه ها و که باید تمام آنها در دسترس کاربر قرار گیرد و کاربر بتواند به راحتی وارد این صفحات از سایت بشود.

تاثیر در اطلاع رسانی

وجود وبسایت مانند داشتن یک کاتالوگ اما با مزایایی بسیار است . یک کاتالوگ معمولا در بر گیرنده تصاویر و متون است . اما یک وب سایت علاوه بر تصاویر و متن می تواند شامل فیلم ، صوت ، انیمیشن و … را نیز شامل می شود . وجود همین المنت ها منجر به اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب می گردد. همان طور که می دانید برای یک سایت صرفا کافی است که بهای بسیار پایین برای طراحی و نگهداری آن پرداخت نمود.

و بعد از اتمام ساخت آن هزاران و یا میلیون ها مخاطب و کاربر می توانند با به دفعات مکرر از آن بازدید نمایند . در صورتی که برای طراحی ، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به پرداخت هزینه است و هزینه طراحی سایت تنها یکبار است.

از مزایای وب سایت دانشگاهی ارتباط تاثیر گذار بین دانشجو و اساتید ، امکان دسترسی به اساتید در هر جای دنیا و در نتیجه بالا تر رفتن سطح علمی دانشجویان ، میسر شدن امکان انجام کارهای اداری و آموزشی در ساعتی غیر از ساعات ادارای ،تحلیل بهتر پروسه آموزشی با بکارگیری از انواع گزارشات ، نمودار ها و جداول و همچنین امکان پذیرش دانشجو از هر جای دنیا می باشد.

شما میتوانید از طریق صفحه تماس با ما و یا صفحه اینستاگرام با تیم ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: