طراحی سایت بی تو سی

طراحی سایت بی تو سی

طراحی سایت بی تو سی

تجارت الکترونیک واژه ای است که برای تجارت از طریق سیستم های اطلاعاتی، ارتباطی به کار می رود. شاید تصور این که در زندگی امروز از اینترنت بی بهره باشیم بسیار مشکل و ناممکن به نظر برسد، چرا که تجارت الکترونیک با وجود این که مدت زمان زیادی از عمر آن نمی گذرد ولی نقش بسزا و چشمگیری در زندگی روزمره ما به عهده گرفته است به طوری که اجتناب از آن کار آسانی نیست. یکی از کاربردی ترین استفاده های اینترنت در دنیای امروز بحث تجارت الکترونیک و خرید و فروش های اینترنتی می باشد البته که در تجارت الکترونیک از نرم افزار ها و ساختار های مختلفی برای فروش استفاده میشود.مدل های تجارت الکترونیک اولین بار در اوایل دهه 70 میلادی ارایه شدند که در آن زمان استفاده ای برای عموم مردم نداشت و هزینه های بسیار زیاد همراه داشت و بیشتر شرکت های بزرگ از آن بهره می بردند. اما در دنیای امروز تقریبا هر کسی که با اینترنت سروکار داشته باشد می تواند به نحوی از این مزایا بهره مند شود و از آن استفاده کند به طوری که استفاده نکردن از تجارت الکترونیک در بیزنس امروزه یک باخت و جا ماندن از رقبا محسوب میشود.
برای تجارت الکترونیک مدل های مختلفی تعریف شده که مهمترین آنها عبارت است از:
b2c  business to consumer  به معنی تجارت الکترونیکی بین بنگاه و مصرف کننده می باشد که بیشتر شامل خرده فروش ها می شود.
تجارت business to business b 2 b تجارت اینترنتی بین دو بنگاه که بیشتر شامل عمده فروشی ها می شود.

 b 2 c چیست؟
b به معنی business و c به معنی consumer است که به معنی ارتباط تجاری بین فروشنده و خریدار است در این مدل در یک طرف فروشنده محصول و یا شرکت تجاری وجود دارد و در طرف دیگر خریدار محصول که ممکن است اشخاص عادی و مصرف کنندگان باشند، این مدل شاید بیشترین استفاده را برای افراد عادی داشته باشد. بیشتر فروشگاه های اینترنتی که می بینید و یا از آنها خرید می کنید بر پایه b2c عمل می کنند. بطور مثال زمانی که شما از طریق اینترنت سفارش خرید یک کتاب یا cd یک نرم افزار را داده باشید در اصل با استفاده از مدل b2c اقدام به این کار نموده اید در طراحی سایت بی تو سی برخلاف طراحی سایت بی تو بی باید توجه ویژه ای به عموم مردم شود چرا که در طراحی سایت بی تو بی توجه تنها به بازار هدف میشود نه به عموم مردم.

طراحی سایت بی تو سی 

مزایای طراحی سایت بی تو سی

استفاده از مدل b2c برای افرادی که محصولی برای فروش دارند بسیار مناسب است، زیرا گستره مشتریان خود را محدود به فروشگاه و مغازه خود نمی کنند و میتوانند از سرچ گوگل که اکثر خرید ها از همین طریق انجام میشود اقدام به جذب مشتری کنند. مدل دسته بندی های تجارت الکترونیک شکل دیگری از مدل های تجارت سنتی است. وقتی شما در تجارت سنتی خود یک خرده فروش هستید و یا با مشتریان عادی سروکار دارید نوع مدلی که در تجارت الکترونیکی خود انتخاب می کنید نیز همین خواهد بود. یعنی با استفاده از مدل تجارت الکترونیک b2c اقدام به فروش محصولات خود در محیط اینترنت می کنید همچنین شما با ورود به تجارت الکترونیک هیچ محدودیت زمانی برای بیزنس خود نخواهید داشت و میتونید به صورت شبانه روزی خدمات و محصولاتتون رو ارائه کنید. خریدارانی که از این مدل استفاده می کنند معمولا استفاده کنندگان عادی از اینترنت هستند که به صورت اتفاقی و یا هدفمند با محصولات شما برخورد می کنند و آن را خریداری می کنند. این شیوه برای خریدارن نیز دارای مزایایی چون خرید ارزان تر کالا نسبت به دنیای واقعی، حذف واسطه ها، دریافت اطلاعات کالا و امکان مقایسه بین محصولات مختلف و امکان دریافت کالا را در محل دارد همچنین شما میتوانید با گرفتن اطلاعات مشتری مشتریان را به مشتری دائم خودتون تبدیل کنید پس طراحی سایت بی تو سی علاوه بر راحتتر کردن کار شما اقدام به افزایش چشمگیر شما هم میکند.
در این روش کاتولوگ و مشخصات کالا به سهولت قابل دسترسی و مشاهده بوده و مشتری قادر است بر اساس ویژگی های متعدد همچون نام، نوع، رنگ، وزن، قیمت و … کالای موردنظر خود را پیدا کند همچنین دیگر شما نیاز به نیروی انسانی جهت ارتباط با مشتریان ندارید و هزینه نیروی انسانی شما کاهش میابد. توضیح کالاها می تواند به همراه تصاویر متعدد باشد. در مدلb2c  شما در نقش یک فروشنده و یا یک تاجر حرفه ای عمل می کنید نه یک شخصی که یک محصولی در یک زمان محدود برای فروش دارد این یعنی تمام مشتریان شما به مشتری های همیشگی شما تبدیل خواهند شد و این یعنی کی پیشرفت بیزنسی بزرگ. توجه داشته باشید که افرادی که اینگونه هستند و یک محصول دارند و کار آنها تجارت نیست معمولا از مدل تجارت الکترونیک c2c استفاده می کنند مانند سایت ebay که کاربران محصول خود را در آنجا در معرض نمایش قرار می دهند اما به صورت حرفه ای کار تجاری انجام نمی دهند.

طراحی سایت بی تو سی

مراحل طراحی سایت بی تو سی

برای راه اندازی یک سایت مبتنی بر b2c ابتدا باید نام دامنه آن را انتخاب نموده و به ثبت برسانید و در مرحله بعد اقدام به طراحی سایت فروشگاهی برای محصولات خود کنید. توجه داشته باشید که سایت فروشگاهی که ایجاد می کنید متناسب با محصولاتی باشد که قرار است برای فروش بگذارید که برای این منظور نیز می توانید از شرکت هایی که این خدمات را ارائه می دهند استفاده کنید همچنین توجه به سلایق عموم مردم در طراحی سایت توجه ویژه ای کرد چرا که مشتریان شما میتوانند از قشری باشد. بعد از طراحی سایت بی تو سی مربوطه باید سیستم های فروش و حمل ونقل فروشگاه خود را مشخص نمایید و آنها را مهیا سازید به طور مثال می توانید از پرداخت های الکترونیکی برای دریافت وجه کالاهای خود استفاده کنید و توسط پیک محصولات خود را ارسال کنید و یا با استفاده از سیستم پست خرید، شرکت پست اقدام به تحویل دادن کالا به خریداران کنید. زمانی که سیستم شما آماده شد باید مشتریان مورد هدف خود را مشخص کنید و اقدام به تبلیغات نمایید و این تبلیغات هم باید در فضای دیجیتال باشد یا همان دیجیتال مارکتینگ.

مدل کسب و کار بیزینس به مصرف کننده 

فروش مستقیم محصول به‌دست شما چه فیزیکی و چه آنلاین از جنس همین مدل کسب و کار است. مانند دیجی‌کالا در ایران و آمازون در سطح بین‌المللی.

از رایج‌ترین کاربردهای مدل B2C  در تجارت الکترونیک می‌توان به خرید محصولات و اطلاعات مدیریت امور شخصی که در ارتباط با مدیریت سرمایه‌گذاری شخصی و امور مالی با استفاده از ابزارهای بانکداری آنلاین است اشاره کرد از جمله شرکت‌هایی که در ایران از مدل B2C   استفاده می‌کنند به فروشگاه شهروند می‌توان اشاره کرد

طراحی سایت بی تو سی 

چگونه یک کمپین موفق B2C  بسازیم؟

سریع‌ترین راه برای برقراری ارتباط با مشتریان، ایجاد یک کمپین در دنیای بزرگ اینترنت است رسانه‌های اجتماعی یک روش رایج و جاافتاده برای جذب مخاطبان بیشتر و ارتباط با آن‌ها در سطح شخصی‌تر است مثل کمپین‌های بازاریابی تلگرامی یا اینستاگرامی شما در کمپین خود باید حس صمیمیتی ایجاد بکنید که مشتریان به شما اعتماد کنند خبر خوب این است که امروز بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی خیلی جا افتاده است و حتی از آن استقبال هم می‌شود جدا از این که مردم دوست دارند با استفاده از شبکه‌های اجتماعی با بقیه در تعامل باشند این شبکه‌ها می‌توانند در روند بازاریابی هم مفید باشند پس دور ماندن از این فضا تنها موجب عقب افتادن در کار شما میشود.

هدف از  طراحی سایت بی تو بی ارائه محصول و خدمات به کسب و کارها است و کاربران سایت معمولا مشتریان فردی (B2C) نیستند. تفاوت اصلی این دو بازار در این است که شرکت ها شبیه مصرف کنندگان فردی نیستند و زمانی که تصمیم به خرید می گیرند، رفتار متفاوتی دارند اما دارای اصول اساسی یکسانی هستند اما در طراحی های این دو نوع سایت تفاوت های زیادی هست که کارشناسان این موضوع را بررسی میکنند و با توجه به کسب و کار شما طراحی ui/ux سایت شما را انجام میدهند.

در B2B تصمیم خرید مبتنی بر بودجه است و بر اساس عقلانیت انجام می شود، برخلاف B2C که تصمیم خرید بر اساس خواست، نیاز و احساسات انجام می شود. تعداد مشتریان تجاری بسیار کمتر از مشتریان عادی است و به همین دلیل مدیریت پایگاه داده بخش مهمی از یک وب سایت B2B است.

برای یک مشتری تجاری یا تامین کننده کالا و خدمات، معمولا خرید تنها شروع یک رابطه اقتصادی است. شما باید خدمات پشتیبانی و سرویس پس از فروش بیشتری به این دسته از مشتریان ارائه دهید چرا که سودهی بیشتری برای شرکت و تجارت شما دارند. و از آنجا که تعداد آنها اندک است، مزایای حفظ آنها بیشتر و هزینه های ناشی از دست دادن آنها نیز بیشتر از مشتریان عادی است البته که شما باید با ارائه خدمات مناسب و سایتی کاربر پسند تمام مشتریان چه مشتریان تجاری در طراحی سایت بی تو بی چه مشتریان عادی در طراحی سایت بی تو سی را حفظ و به مشتریان دائم خود تبدیل کنید.

علاوه بر این، ارزش پولی معاملات و تراکنش های B2B بیشتر از حجم معاملات B2C است. این موضوع به این دلیل است که معمولا در یک زنجیره تامین تراکنش ‌های بین دو شرکت یا بنگاه اقتصادی مواد خام یا اجزای تشکیل دهنده محصول خیلی بیشتر مورد معامله قرار می‌ گیرد تا خود محصول. در یک وب سایت B2C فقط کالا یا خدمات نهایی به فروش می رسد. به عنوان مثال، یک کارخانه تولید خودرو که یک سایت B2B ایجاد کرده است اقدام به خرید تایر و شیشه، انواع شلنگ‌ و غیره برای تولید اتومبیل می کند اما یک سایت فروش خودرو تنها محصول نهایی را به مشتریان خود عرضه می کن

خدمات دات وب

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: