طراحی سایت با mvc

طراحی سایت با mvc​

طراحی سایت با mvc

معماری mvc یا همان model view controller که اخیراً توسط مایکروسافت در asp.net به کار گرفته شده است در واقع انقلابی در زمینه بهبود پروژه های تحت وب بود که با استقبال بسیار خوبی هم روبه رو شد. جهت آشنایی بیشتر با مزایای استفاده از این معماری در asp.net کافی است تکنولوژی قدیمی تر یعنی asp.net webforms را با آن مقایسه کنیم:
در asp.net webforms طراحی بهینه و ساختارمند و همچنین رعایت مسائل امنیتی بسیار پیچیده تر گاهاً غیر ممکن بود. در حالی که با استفاده از معماری mvc بسیاری از این موارد به سهولت انجام می پذیرد.
در asp.net mvc انعطاف و قابلیت کنترل بسیار زیادی برای برنامه نویسان فراهم است چرا که در تکنولوژی webforms در بیشتر مواقع برنامه نویسان از مجموعه ای از ابزارهای فراهم شده استفاده میکردند اما در mvc هیچگونه ابزار و واسطی که ماهیتاً همراه با محدودیت هستند وجود ندارد و برنامه نویسان کاملاً به صورت دستی اقدام به طراحی و پیاده سازی میکنند .
در نهایت باتوجه به حذف asp.net webforms در نسخه 6 net. استفاده از آن یک اشتباه بزرگ محسوب میشود.
mvc یک معماری است نه یک تکنولوژی، بنابراین از ریسک آزاد است و در آینده مانند asp.net webforms به تاریخ نخواهد پیوست .
در حال حاضر دات وب از آخرین نسخه معماری mvc در c# asp.net و موتور نمایش razor که از سوی شرکت مایکروسافت که از قوی ترین ها در زمینه انواع علوم رایانه ای است، استفاده میکند. با توجه به اینکه visual basic asp.net توسط شرکت های بسیار اندکی استفاده میشود و همچنین در نسخه 6 net. نیز حذف شده است در اینجا مورد بررسی قرار نمی گیرد. لازم به ذکر است visual basic طبق بررسی های انجام گرفته در واحد فنی هیچگاه در دات وب مورد استفاده قرار نگرفته است.

Model (مدل)

طراحی سایت با mvc​

مدل ها عناصری از اپلیکیشن هستند که وظیفه اجرا و بکارگیری منطق (Logic) آن برنامه را به عهده دارند.در اکثر مواقع مدل ها عناصر کیفی را بازخوانی و در Data Base ذخیره می کنند. برای مثال یک عنصر “product” که میتواند مربوط به محصولات یه وب سایت فروشگاهی باشد ، وظیفه اش این است که داده های بخصوصی را از دیتابیس بازیابی و فراخوانی کند ، عملیات مشخصی روی آن انجام دهد و سپس اطلاعات جدید در Table مربوط به “product” در SQL سرور بازنویسی نماید.این کاری است که Model انجام می گیرید.لازم به ذکر است که بخش Model هیچ اطلاعاتی درمورد “بخش ظاهری” سایت یا اپلیکیشن را شامل نمی شود و در واقع ربطی به طراحی ظاهری سایت ندارد.

View (ظاهر)

ظاهر یا View اجزایی از اپلیکیشن هستند که وظیفه آنها نمایش بخش ظاهری (UI) به کاربران است.به معنای دیگر هرچیزی که در صفحه نمایش به کاربر نمایش داده شود مربوط به بخش View است.به صورت معمول این بخش یعنی ظاهر اپلیکشن یا وب سایت بوسیله داده هایی که از Model گرفته شده ساخته و پرداخته می شوند که مثلا منجر به نمایش متن ، لیست ها ، چک باکس ها و .. به بیینده ها در صفحه نمایش می شود و در اصل این بخش مربوط به کاربران و طراحی گرافیکی سایت نیز میشود.

Controller (کنترل کننده)

کنترل کننده ها وظیفه رسیدگی به کاربران و عملیاتی که کاربران انجام می دهند و برقراری ارتباط بین Modelو View را به عهده دارند.در MVC ، اجزاء View صرفا اطلاعات را “نمایش” می دهند اما رسیدگی به اعمالی که کاربران در وب سایت یا اپلیکشن انجام می دهند ، مانند تیک زدن یک گزینه یا کلیک روی یک دکمه به عهده Controller ها است.
در حقیقت فریموورک ASP.NET MVC جایگزینی بسیار سبک و آزمون پذیر برای الگوی ASP.NET Web Forms جهت طراحی اپلیکیشن های تحت وب محسوب می شود.

توضیحات تکمیلی

طراحی سایت با mvc​

ASP.NET، فریم ورک جامعی است که توسط شرکت مایکروسافت عرضه شده است و امکان ایجاد وب سایت های پویا (Dynamic)، قدرتمند، سریع و امن را فراهم می کند. از نقاط قوت این فریم ورک این است که همواره مهندسان مایکروسافت به دنبال اجرای جدیدترین تکنولوژی ها در زمینه وب بر بستر این فریم ورک هستند و شما می توانید مطمئن باشید که با هر آپدیت و ورژنی به روزترین تکنولوژی های دنیای وب را در اختیار دارید.
با آمدن معماری MVC، مایکروسافت به سرعت ASP.NET MVC را معرفی کرد که مخصوصا از نظر سرعت اجرا و بحث مهم سئو، پیشرفت فوق العاده ای داشت. همین امر، ASP.NET MVC را به یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی وب سایت فروشگاهی تبدیل کرده است، بنابراین اگر به دنبال یک فروشگاه آنلاین سریع و استاندارد هستید که همیشه توسط مهندسان مایکروسافت به روز بودن تکنولوژی ها و همین طور امنیت آن تضمین شده باشد، ASP.NET MVC یک انتخاب خوب میتواند برای شما باشید.

مزایای استفاده از mvc :

با تقسیم یک برنامه به سه قسمت مدل، نمایشگر و کنترلگر، مدیریت برنامه یا پروژه آسانتر میشود.

از viewstate و فرم های سروری استفاده نمی کند . به همین خاطر برای برنامه نویسانی که تسلط کامل بر رفتار برنامه را می خواهند عالی است.

از الگوی کنترلگر جلو استفاده میکند که درخواست های برنامه را توسط یک کنترلگر پردازش میکند. این مسئله باعث میشود تا بتوانیم برنامه هایی را طراحی کنیم که از زیر ساخت های غنی مسیریابی پشتیبانی میکند.

پشتیبانی بهتری از طراحی و توسعه آزمون محور دارد.

برای برنامه های پشتیبانی شده توسط تیم های بزرگ برنامه نویسان که کنترل بسیار بر رفتار برنامه را می خواهند، بهتر کار میکنند.

نتیجه گیری کلی

طراحی سایت با mvc​

بنابراین الگوی طراحی MVC یقینا ابزار بسیار عالی برای طراحی وب سایت و دیگر اپلیکیشن های تحت وب محسوب می شود.پروژه هایی که با کمک MVC طراحی و اجرا می شوند هزینه های جانبی کمتر و زمان کمتری را نیاز خواهند داشت.
اعمال تغییرات کوچک در وب سایت هایی که به روشی غیر از MVC طراحی می شوند بسیار سخت و زمان بر است ، اما تغییر رنگ ها ، تغییر فوت ، انجام تغییرات در Layout وب سایت و همچنین اعمال تغییراتی به منظور پشتیبانی بهتر وب سایت از موبایل و تبلت در سایت های طراحی شده با MVC بدلیل جدا بودن Model از View به سادگی و بدون نیاز به تغییرات در کل پروژه قابل انجام است که این یک مزیت بزرگ برای توسعه دهندگان میباشد.
از آنجایی که یکی مهمترین اهداف شرکت دات وب رضایت صددرصدی مشتریان بوده است و از طرف دیگر به دلیل قابلیت ها و امکانات فراوان طراحی سایت MVC ، تمامی طراحی وب سایت ها در این شرکت بر اساس اخرین ورژن این الگو طراحی و تولید می گردد تا رضایت حداکثری مشتریان نسبت به کیفیت و سرعت پروژه ها تامیین گردد و از طرف دیگر بروزرسانی ها و گسترده شدن وب سایت ها در آینده نیز براحتی انجام گیرد.
البته ناگفته نماند این انتخاب با توجه به پروژه شما میباشد و شرکت دات وب در تمامی پروژه های از asp استفاده نمیکند.
همچنین شما میتوانید جهت برقراری ارتباط با تیم ما از طریق صفحه تماس با ما و یا صفحه اینستاگرام با تیم ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: