طراحي سايت با php

طراحی سایت با php

طراحي  سايت با php

PHP مخفف Hypertext Preprocessor (PHP) یک زبان برنامه نویسی است که به توسعه دهندگان وب اجازه می دهد محتوای پویا ایجاد کنند که با پایگاه های داده در تعامل است. PHP اساساً برای توسعه برنامه های نرم افزاری مبتنی بر وب و طراحي سايت استفاده می شود.

PHP به‌عنوان یک پروژه منبع باز کوچک شروع به کار کرد که زمانی که افراد بیشتر و بیشتری دریافتند چقدر مفید است، تکامل یافت. Rasmus Lerdorf اولین نسخه PHP را در سال 1994 عرضه کرد.

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که در HTML تعبیه شده است. برای مدیریت محتوای پویا، پایگاه‌های داده، ردیابی جلسات، حتی ساخت کل سایت‌های تجارت الکترونیک استفاده می‌شود.

با تعدادی از پایگاه داده های محبوب از جمله MySQL، PostgreSQL، Oracle، Sybase، Informix و Microsoft SQL Server یکپارچه شده است.

موارد استفاده از PHP

PHP به دلایل زیر اکنون به یک زبان برنامه نویسی محبوب در بین توسعه دهندگان وب تبدیل شده است:

 • PHP توابع سیستم را انجام می دهد، یعنی از فایل های موجود در یک سیستم می تواند آنها را ایجاد، باز کند، بخواند، بنویسد و ببندد.
 • PHP می‌تواند فرم‌ها را مدیریت کند، یعنی داده‌ها را از فایل‌ها جمع‌آوری کند، داده‌ها را در یک فایل ذخیره کند، از طریق ایمیل می‌توانید داده ارسال کنید، داده‌ها را به کاربر برگردانید.
 • شما عناصری را در پایگاه داده خود از طریق PHP اضافه می کنید، حذف می کنید، تغییر می دهید.
 • به متغیرهای کوکی ها دسترسی داشته باشید و کوکی ها را تنظیم کنید.
 • با استفاده از PHP می توانید کاربران را برای دسترسی به برخی از صفحات وب سایت خود محدود کنید.
 • می تواند داده ها را رمزگذاری کند.

مشخصات

پنج ویژگی مهم ماهیت عملی PHP را ممکن می‌سازد :

 1. سادگی
 2. بهره وری
 3. امنیت
 4. انعطاف پذیری
 5. آشنایی
طراحي سايت با php

Hello World در PHP

برای درک PHP، ابتدا با اسکریپت های ساده PHP شروع کنید. از آنجایی که “Hello World” یک مثال ضروری است.

همانطور که قبلا ذکر شد، PHP در HTML تعبیه شده است. این بدان معناست که در میان HTML معمولی خود (یا XHTML) عبارات PHP مانند این را خواهید داشت:

				
					<html>

  <head>
   <title>Hello World</title>
  </head>
   
  <body>
   <?php echo "Hello, World!";?>
  <script>class RocketElementorAnimation{constructor(){this.deviceMode=document.createElement("span"),this.deviceMode.id="elementor-device-mode",this.deviceMode.setAttribute("class","elementor-screen-only"),document.body.appendChild(this.deviceMode)}_detectAnimations(){let t=getComputedStyle(this.deviceMode,":after").content.replace(/"/g,"");this.animationSettingKeys=this._listAnimationSettingsKeys(t),document.querySelectorAll(".elementor-invisible[data-settings]").forEach(t=>{const e=t.getBoundingClientRect();if(e.bottom>=0&&e.top<=window.innerHeight)try{this._animateElement(t)}catch(t){}})}_animateElement(t){const e=JSON.parse(t.dataset.settings),i=e._animation_delay||e.animation_delay||0,n=e[this.animationSettingKeys.find(t=>e[t])];if("none"===n)return void t.classList.remove("elementor-invisible");t.classList.remove(n),this.currentAnimation&&t.classList.remove(this.currentAnimation),this.currentAnimation=n;let s=setTimeout(()=>{t.classList.remove("elementor-invisible"),t.classList.add("animated",n),this._removeAnimationSettings(t,e)},i);window.addEventListener("rocket-startLoading",function(){clearTimeout(s)})}_listAnimationSettingsKeys(t="mobile"){const e=[""];switch(t){case"mobile":e.unshift("_mobile");case"tablet":e.unshift("_tablet");case"desktop":e.unshift("_desktop")}const i=[];return["animation","_animation"].forEach(t=>{e.forEach(e=>{i.push(t+e)})}),i}_removeAnimationSettings(t,e){this._listAnimationSettingsKeys().forEach(t=>delete e[t]),t.dataset.settings=JSON.stringify(e)}static run(){const t=new RocketElementorAnimation;requestAnimationFrame(t._detectAnimations.bind(t))}}document.addEventListener("DOMContentLoaded",RocketElementorAnimation.run);</script></body>
   
</html>

				
			

اگر خروجی HTML مثال بالا را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که کد PHP در فایل ارسال شده از سرور به مرورگر وب شما وجود ندارد. تمام PHP موجود در صفحه وب پردازش شده و از صفحه حذف می شود. تنها چیزی که از وب سرور به مشتری بازگردانده می شود خروجی خالص HTML است.

تمام کدهای PHP باید در داخل یکی از سه تگ نشانه گذاری ویژه که توسط تجزیه کننده PHP شناسایی می شوند گنجانده شود.

				
					<?php PHP code goes here ?>
<?  PHP code goes here ?>
<script type="rocketlazyloadscript" language="php"> PHP code goes here </script>

				
			

 

PHP، یک زبان سمت سرور است که بیش از 25 سال از وجود آن می گذرد، امروزه تمایل زیادی به برانگیختن نظرات قوی در میان توسعه دهندگان دارد. هر زمان که یک زبان یا ابزار برنامه نویسی جدید ظاهر می شود، احتمالاً بحثی در مورد اینکه PHP «مرده» است پیدا خواهید کرد. درست است که طبق نظرسنجی سالانه توسعه دهندگان Stack Overflow، PHP در رتبه بندی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی از رتبه پنجم در سال 2017 به رتبه هشتم در سال 2020 سقوط کرده است. با این حال، PHP همچنان توسط نزدیک به 80 درصد از تمام وب سایت ها استفاده می شود و برخی از سیستم عامل های اصلی مانند وردپرس و فیس بوک را تامین می کند.

چرا PHP همچنان در طراحي سايت استفاده می شود؟

PHP  به عنوان یک زبان برنامه نویسی همه منظوره شناخته می شود که می تواند برای توسعه وب سایت های پویا و تعاملی استفاده شود. این یکی از اولین زبان‌های سمت سرور بود که می‌توانست در HTML جاسازی شود و اضافه کردن عملکرد به صفحات وب بدون نیاز به فراخوانی فایل‌های خارجی برای داده‌ها را آسان‌تر می‌کرد. استفاده از آن در طول سال ها، با ارتقاء منظم با افزودن ویژگی ها و باز کردن قابلیت های جدید، تکامل یافته است.

 1. یادگیری و استفاده از آن آسان است

یکی از دلایل اصلی رایج شدن PHP این است که شروع به کار با آن نسبتاً ساده است. حتی بدون دانش یا تجربه گسترده در توسعه وب، اکثر افراد می توانند یک صفحه وب با یک فایل PHP در مدت زمان نسبتاً کوتاهی ایجاد کنند. ساده است و توابع دستوری به راحتی قابل یادگیری هستند، به این معنی که موانع ورود با PHP کمتر از بسیاری از زبان های دیگر است.

 1. این منبع باز است

این همچنین به توسعه دهندگان کمک می کند تا با PHP شروع کنند.می توان آن را به سرعت و رایگان نصب کرد. همچنین دسترسی آزاد به طیف گسترده ای از فریمورک های PHP مانند Laravel و Symfony وجود دارد. این ویژگی همچنین برای شرکت ها جذاب است زیرا به کنترل هزینه های توسعه وب کمک می کند.

 1. همه کاره است

یکی از مزایای اصلی PHP این است که مستقل از پلتفرم است، به این معنی که می توان از آن در سیستم عامل مک، ویندوز، لینوکس استفاده کرد و از اکثر مرورگرهای وب پشتیبانی می کند. همچنین از تمام وب سرورهای اصلی پشتیبانی می کند و استقرار آن را در سیستم ها و پلتفرم های مختلف با حداقل هزینه اضافی آسان می کند.

 1. از پشتیبانی قوی جامعه برخوردار است

به عنوان یک زبان برنامه نویسی کهنه کار که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، PHP اکنون یک پایگاه اجتماعی بزرگ و وفادار برای پشتیبانی از آن دارد. تعداد زیادی آموزش، پرسش‌های متداول، و نکاتی برای کمک به توسعه‌دهندگان جدید PHP و ادامه دادن مرزهای آنچه که زبان می‌تواند از طریق به‌روزرسانی‌های منظم به دست آورد، وجود دارد.

 1. سریع و امن است

دو موردی که هر سازمانی می‌خواهد وب‌سایت یا برنامه‌اش باشد، سریع و امن است. PHP از حافظه خود استفاده می کند و در سرعت به خوبی رقابت می کند، به خصوص در هنگام استفاده از نسخه های جدیدتر. در گذشته سوالاتی در مورد امنیت PHP وجود داشته است، اگرچه ذکر این نکته ضروری است که این امنیت ذاتاً کمتر یا بیشتر از سایر زبان های برنامه نویسی نیست. یکی از مزایای مهم این است که به دلیل استفاده گسترده و پشتیبانی جامعه، اکنون ابزارها، فریم ورک ها و بهترین شیوه ها برای کمک به رفع آسیب پذیری ها و محافظت در برابر حملات سایبری وجود دارد.

به خوبی با پایگاه های داده مرتبط است: PHP اتصال ایمن با تقریباً هر نوع پایگاه داده را آسان می کند. این به توسعه دهندگان آزادی بیشتری در هنگام انتخاب پایگاه داده برای برنامه در حال ساخت می دهد.

 1. آزمایش شده و آزمایش شده است

یکی از مزایای اصلی حضور برای ربع قرن این است که کد PHP در انواع محیط های واقعی مورد آزمایش قرار گرفته است. اشکالات اصلی پیدا شده و رفع شده اند و باعث می شود که زبان پایدارتر و مورد اعتماد توسعه دهندگان باشد. علاوه بر این، فریم‌ورک‌ها و ابزارهای زیادی در طول زمان ساخته شده‌اند که به توسعه وب PHP ایمن‌تر، کارآمدتر و مؤثرتر کمک می‌کنند.

 1. کدهای قدیمی زیادی وجود دارد

این به خودی خود یک مزیت استفاده از PHP نیست، اما وقتی بسیاری از وب‌سایت‌های موجود با PHP نوشته شده‌اند، توجه مهمی می‌شود. به زبان ساده، معمولاً به‌روزرسانی‌ها به همان زبان ساده‌تر است تا اینکه سعی کنید همه چیز را به زبان دیگری بازنویسی کنید. این به PHP کمک می کند حتی زمانی که برخی از توسعه دهندگان جوان تر ترجیح شخصی برای زبان دیگری داشته باشند، پایدار بماند. این اثر میراث همچنین به این معنی است که معمولاً پیدا کردن یک توسعه‌دهنده PHP برای سازمان شما آسان‌تر است.

لاراول یک فریم ورک وب برای ساخت برنامه های کاربردی سفارشی است. این برنامه بر روی PHP اجرا می شود و کاملا رایگان و منبع باز است. در مورد اینکه چه چیزی این فریم ورک را به یک انتخاب خوب تبدیل می‌کند، و اینکه چرا ممکن است بخواهید برنامه خود را بر اساس آن قرار دهید، بحث خواهیم کرد.

 

لاراول برای چه مواردی استفاده می شود؟

لاراول در درجه اول برای ساخت برنامه های وب سفارشی با استفاده از PHP استفاده می شود. این یک فریم ورک وب است که بسیاری از مواردی را که برای ساختن خودتان آزاردهنده هستند، مانند مسیریابی، قالب‌بندی HTML و احراز هویت، مدیریت می‌کند.

لاراول به دلیل اجرا بر روی PHP کاملاً سمت سرور است و به شدت روی دستکاری داده ها و پایبندی به طراحی Model-View-Controller تمرکز دارد. فریم ورکی مانند React ممکن است بیشتر توجه خود را بر تعامل با کاربر و ویژگی‌های درخشان معطوف کند، اما لاراول به سادگی یک پایه محکم برای شما ایجاد می‌کند و آن را به درستی انجام می‌دهد.

لاراول یکی از بهترین فریم ورک های وب PHP است، اما فریمورک های بسیار دیگری به زبان های مختلف وجود دارد. Rails یکی دیگر از فریمورک در سمت سرور است، شبیه لاراول، اما بر اساس Ruby. React، Vue و Angular همگی فریمورک‌های جاوا اسکریپت سمت کلاینت هستند.

از طرف دیگر، اگر برنامه به سبک وبلاگ با چندین پست مبتنی بر متن تمایل دارد، می‌توانید آن را بر اساس وردپرس، که بر روی PHP نیز اجرا می‌شود، قرار دهید. اما لاراول شما را مجبور نمی‌کند از ویژگی‌هایی استفاده کنید که نمی‌خواهید، بلکه فقط ابزارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا خودتان چیزی مانند وردپرس بسازید.

لاراول چگونه کار می کند؟

لاراول از یک الگوی طراحی به نام Model-View-Controller یا MVC استفاده می کند.

Model  شکل داده هایی را که برنامه شما روی آنها کار می کند نشان می دهد. اگر جدولی از کاربران دارید که هرکدام فهرستی از پست‌هایی را که منتشر کرده‌اند، مدل شماست.

Controller با این مدل تعامل دارد. اگر کاربر درخواست کند صفحه پست های خود را ببیند، کنترل کننده با مدل (اغلب فقط پایگاه داده) صحبت می کند و اطلاعات را بازیابی می کند. اگر کاربر بخواهد یک پست جدید ایجاد کند، کنترلر مدل را به روز می کند. کنترلر شامل بیشتر منطق برنامه شما است.

کنترل‌کننده از این اطلاعات برای ساختن «نما» استفاده می‌کند. View قالبی است که مدل را می توان به آن وصل کرد و نمایش داد و توسط کنترلر قابل دستکاری است. نمای تمام اجزای HTML برنامه شما است.

لاراول از این ساختار برای تقویت برنامه های سفارشی استفاده می کند. از موتور قالب سازی Blade استفاده می کند که به HTML اجازه می دهد تا به قطعات تقسیم شود و توسط کنترلر مدیریت شود. همه چیز با مسیرهایی شروع می‌شود که در routes/web.php تعریف شده‌اند، که درخواست‌های HTTP را بر اساس مکان درخواستی مدیریت می‌کنند.

 لاراول از میان افزار پشتیبانی می کند که قبل از رسیدگی به درخواست اجرا می شود. شما می توانید از این برای قفل کردن صفحات خاصی با بررسی اینکه آیا یک کاربر قبل از رسیدگی به درخواست احراز هویت شده است استفاده کنید.

به‌جای نمایش مستقیم یک view، می‌توانید درخواست را به یک کنترل‌کننده نیز ارسال کنید، که می‌تواند منطق پیچیده‌تری را قبل از بازگرداندن منابع مدیریت کند. شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد داخلی فریم ورک لاراول در اسناد آنها بخوانید.

طراحي سايت با php
DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: