سایت مپ چیست ؟

سایت مپ چیست

سایت مپ چیست ؟

سایت مپ چیست

سایت مپ ( sitemap ) فایلی است که از طریق آن لیست کلیه صفحات وب سایت به موتورهای جستجو معرفی می شود. سایت مپ ساختار صفحات وب سایت و یا سازماندهی صفحات را در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد. توسط سایت مپ کرولرهای موتورهای جستجو می توانند به صفحات وب سایت دسترسی داشته باشند. اگر صفحات وب سایت در سایت مپ وجود داشته باشند معمولا توسط موتورهای جستجو قابل دسترس خواهند بود و یا به عبارتی دیگر سایت مپ بهترین ابزار برای کرول شدن صفحات وب سایت است ولی گوگل اعلام کرده است که سایت مپ گارانتی نمی کند صفحات وب سایت شما شاخص گذاری شوند گوگل از سایت مپ برای تشخیص ساختار سایت استفاده می نماید اما داشتن آن به سئو سایت شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

Sitemap چه فایل‌هایی را پشتیبانی میکند

گوگل توانایی این را دارد که پسوندهای متفاوت را در Sitemap شناسایی کند. و این امر به محتویات سایت وابسته است و شما می توانید با Sitemap این کار را برای موتورهای جستجو و گوگل آسان کنید.

نقشه سایت یا همان Sitemap می تواند پسوندهایی مانند HTML، Video، Image، Mobile و News را پشتیبانی کند و تمام اینها بستگی به سایت شما دارد.

برای درک کامل تری از سایت مپ باید این را گفت که در اصل با ایجاد سایت مپ، یک generator در سایت ایجاد میشود و این generator می بایست با زبان سایت شما و بخش های مختلف آن سازگاری داشته باشد، برای مثال اگر سایت شما با asp.net ایجاد شده می بایست این generator هم منطبق با زبان asp.net باشد. این موضوع برای cms ها ساده تر است، چرا که برای هر کدام تیمی در گذشته ماژول مورد نیاز برای ایجاد سایت مپ را ساخته و فقط کافی است شما آنرا در سایت خود نصب نمایید و ایجاد آن نیاز به تخصصی ندارد.

سایت مپ ها در تمام مدل های طراحی سایت وجود دارند و به نوعی راهنمای سایت ها برای موتور های جستجو هستند. برای وردپرس، سایت سازها، cms ها و لاراول و سایر فریم ورک های طراحی سایت، سایت مپ هایی وجود دارد که می توانید آنها را برای سایت خود استفاده کنید. تاثیر سایت مپ بر روی سئو سایت واقعا چشمگیر است و به گونه ای میباشد که نداشتن آن میتواند شما را بسیار عقب بیندازد.

آیا شما به یک sitemap نیاز دارید؟

سایت مپ چیست

اگرچه سایت مپ در هر شرایطی برای وبسایت مفید خواهد بود، اما در شرایط زیر بسیار موثر و کارساز است:


سایت جدید با صفحات جدیدی دارید که هنوز به خوبی به آن‌ها لینک داده نشده است (لینک داخلی و خارجی). می‌دانید که ربات‌های گوگل و سایر crawlهای سطح وب، لینک‌ها را دنبال می‌کنند و از صفحه‌ای به صفحه دیگر می‌روند؛ بنابراین اگر سایت شما لینکی نداشته باشد ممکن است صفحات شما را پیدا نکنند و در نتیجه آن ها را ایندکس نکنند و به کاربران نمایش ندهند.

سایت شما واقعاً بزرگ است و ممکن است خزنده‌های Google از خزیدن در برخی از صفحات به روز شده شما غافل شوند پس با سایت مپ میتوان این صفحات را به آنها معرفی کرد.

در سایتتان از URLهای داینامیک برای محتوای خود استفاده می‌کنید.

محتوای آرشیو شدۀ سایتتان به خوبی به صفحات فعال، لینک نشده‌اند.

اگر تشخیص و شناسایی صفحات سایتتان بسیار دشوار است یا دارای محتوای غیر متنی سنگین، مانند فلش هستند.


می توان گفت سایت مپ‌ها، در واقع ابزاری برای خوراک دادن و شناساندن سایت به موتورهای جستجوگر هستند برای ایندکس کردن و معرفی صفحات شما به کاربران.

سایت مپ از نوع XML

سایت مپ چیست
این نوع سایت مپ ساختار سازمان یافته شده ای دارد و مخصوص موتورهای جستجو است و احتیاج به مشاهده کاربران وب سایت ندارد. سایت مپ از نوع XML می تواند در فایل Robots.txt آدرس دهی شود تا به موتورهای جستجو کمک نماید راحتر این فایل را پیدا نمایند و بتواند وارد سایت مپ شما شوند.

سایت مپ از نوع HTML

این نوع سایت مپ مخصوی کاربران بازدید کننده وب سایت است و به آنها کمک می کند که محتویات صفحات مورد نظرشان را براحتی پیدا نمایند. سایت مپ از نوع HTML قابل استفاده در گوگل وبمستر نیست.

مزایای سایت مپ از نوع XML برای سایت های فلش

این نوع سایت مپ بهترین ابزار برای سایت هایی هستند که با فلش و یا زبان هایی که از نوع HTML نیستند، ساخته شده اند. موتور های جستجو صفحات این نوع وب سایت ها را بصورت پیش فرض نمی توانند کرول نمایند از این رو سایت مپ می تواند به عنوان بهترین ابزار برای معرفی صفحات این وب سایت ها باشد که موتور های جستجو آنها را به کاربران نمایش دهند.


اگر وب سایت شما دارای منوهایی است که با جاوا اسکریپت ساخته شده است سایت مپ از نوع XML می تواند کمک بسیاری در معرفی صفحات به موتورهای جستجو داشته باشد.

مزایای استفاده از نقشه سایت

سایت مپ چیست

از نظر فنی، به نقشه سایت نیازی ندارید. با سرعتی که Googlebot (و سایر ربات های موتور جستجو) کار می کنند ، بدون شک سایت شما را به تنهایی پیدا و در لیست خود درج می کنند. با این حال، این تضمین نمی کند که هر آنچه را که درک نمیکنید ، اجرا هم نکنید، یکی از دلایل اهمیت ساخت سایت مپ این است که در سرچ کنسول گوگل یا همان وبمستر گوگل بخشی برای مدیریت سایت مپ ها وجود دارد. پس قطعا مهم است. تمام نقشه سایت با انجام دو وظیفه اصلی این نگرانی را کاهش می دهد:

از لیستی از تمام صفحات سایت شما تشکیل شده است تا Googlebot مطمئن باشد که همه چیز را پیدا کرده و کشف می کند.

نقشه سایت شامل “ابر داده(اطلاعات جامع و کامل)” – یا اطلاعات متنی در مورد هر صفحه و ساختار صفحات است. این داده ها به چگونگی ساماندهی صفحات و ارتباط آنها با یکدیگر ، آخرین بار به روزرسانی آنها و غیره می پردازد. نقشه سایت برای اطمینان از اینکه Googlebot تمام محتوایی را که باید ارائه دهید مشاهده می کند ، و درک نحوه سازماندهی آن ضروری است. به همین دلایل ایجاد یکی برای سایت شما بسیار مهم است. خوشبختانه ، این کار سختی نیست و البته که اینکار را میتوانید به کارشناس سئو سایتتان بسپارید که مطابق با نوع سایت شما اینکار را انجام دهد.

جمع بندی در مورد سایت مپ

سئو کارآمد صرفاً استفاده از کلمات کلیدی در وب سایت شما را شامل نمی شود، برای موفقیت در سئو همچنین به کلیه اطلاعاتی که موتور های جستجو برای درک بهتر محتوای شما نیاز دارند تا در اختیار موتورهای جستجو مانند Google قرار گیرد را شامل میشود. ایجاد نقشه سایت یکی از ساده ترین و بهترین راهها برای انجام این کار است. لیست های سایت مپ صفحات به خزنده های موتور جستجو می دهد هر آنچه را که باید در مورد صفحات و ساختار سایت شما بدانند پس تنها تکیه بر کلمات کلیدی کار درستی نمیتواند باشد و موفقیت شما را سئو کلاه سفید نمیتواند تضمین کند و مجموعه ای از کارهاست که شما را به موفقیت میرساند.

وجود سایت مپ برای کمک به خزنده ها اهمیت دارد، برای سایت های بزرگ و کوچک متفاوت است که تمامی صفحات و مقالات و url هایی از قبیل دسته بندی های سایت و برچسب و صفحات متعلق به نویسنده ها و … را بخواهیم در سایت مپ قرار دهیم، نکته دیگر این است که اگر به صورت دستی sitemap.xml را ایجاد میکنید از تگ های کاربردی نیز غافل نشویم.

و تمام آنها را در این سایت مپ به کار ببریم.

 

جهت مشاوره در رابطه با خدمات سئو سایت ، طراحی سایت ، طراحی اپلیکیشن و سایر خدمات دیجیتال مارکتینگ و تجارت الکترونیک از طریق صفحه تماس با ما و صفحه اینستاگرام میتوانید با ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: