زبان Swift ( سوئیفت ) چیست؟

سوئیفت

سال 2007 که شرکت Apple اولین گوشی آیفون را معرفی کرد، بازار توسعه اپلیکیشن برای پلتفرم اختصاصی آن (iOS) رونق بسیاری گرفت. زبان برنامه نویسی در واقع مهمترین فاکتور برای طراحی و توسعه یک اپلیکیشن می باشد. یکی از زبان های بسیار جوان در این حیطه، زبان برنامه نویسی Swift است که در این مقاله میخواییم بیشتر با این زبان و ویژگی هاش آشنا بشیم.

زبان Swift ،یک زبان چند الگویی، شی گرا، کاربردی و امری می باشد که به منظور رفع اشکالات زبان Objective-C توسط Chris Lattner طراحی شده است. این زبان از طریق فریم ورک های Cocoa و Cocoa Touch، به کدهای قدیمی نوشته شده به زبان Objective-C نیز دسترسی دارد.

در حقیت هدف اصلی توسعه این زبان در واقع افزایش امنیت، رفع باگ ها و کدنویسی مختصر است که به لطف کامپایلر موجود در Xcode برنامه نویسان قادر خواهند بود به راحتی اپلیکیشن های مورد نظر خود را تولید کنند.

شرکت Apple ابتدا این زبان برنامه نویسی را به نام Swift1.0 روانه بازار کرد و آپدیت های بسیاری تاکنون برای آن در نظر گرفته است. نسخه نهایی سوییفت در ۹ سپتامبر ۲۰۱۴ در کنار Xcode 6.0 GM برای iOS عرضه شد و ورژن 1.1 در ۲۲ اکتبر ۲۰۱۴ به همراه Xcode 6.1 منتشر شد. ورژن Swift 1.2 در ۸ آوریل ۲۰۱۵ با Xcode 6.3 و نسخه Swift2.0 نیز در WWDC 2015 معرفی شد.Swift 3.0 نیز در سال 2015 برای استفاده همگان منتشر شد. نسخه های 4.0 ، 4.2 و 5 نیز توسط شرکت اپل منتشر شده اند.

پس از ارائه تمامی آپدیت ها موارد زیادی در این زبان تغییر کرده اند. از جمله این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد :

• تغییرات در سینتکس (Syntax)

• تغییر نام کتابخانه ها و مِتُد ها

• کتابخانه جدید Core ML و AR Kit

• فریم ورک جدید Vision که امروزه توسعه دهندگان از آن استفاده فراوانی میکنند

ویژگی های زبان برنامه نویسی سوئفیت (Swift)

سوئیفت
سوئیفت جایگزینی برای زبان Objective-C است که از مفاهیم تئوری زبان برنامه نویسی مدرن استفاده می کند و تلاش می کند تا یک اصطلاح ساده تر را ارائه دهد. به طور پیش فرض، Swift برخلاف Objective-C، نشانگرها و سایر دسترسی های ناایمن را در معرض نمایش قرار نمی دهد، بلکه از اشاره گرها به طور گسترده برای اشاره به نمونه های شی استفاده می کند Swift پارامترهای نامگذاری شده واقعی را معرفی می کند و مفاهیم کلیدی Objective-C را شامل می شود، از جمله پروتکل ها، بسته ها، که اغلب جایگزین سینتکس قبلی با نسخه های جدید اجازه می دهد این مفاهیم در ساختارهای دیگر زبان ها اعمال شود.

پشتیبانی رشته در برنامه نویسی سوئیفت

تحت محیط های Cocoa و Cocoa Touch، بسیاری از کلاس های متداول بخشی از کتابخانه بنیاد کیت بودند. این شامل کتابخانه رشته NSString (با استفاده از یونیکد)، کلاس های مجموعه NSArray و NSDociation و موارد دیگر بود Objective-C مقادیر مختلفی از syntactic sugar را فراهم می آورد تا اجازه دهد برخی از این اشیاء در داخل زبان ایجاد شده و پس از ایجاد، اشیاء با فراخوانی شی دستکاری شوند.

کنترل دسترسی در برنامه نویسی سوئیفت

Swift از پنج سطح کنترل دسترسی برای نمادها پشتیبانی می کند: باز، عمومی، داخلی، فایل خصوصی و خصوصی. برخلاف بسیاری از زبان های شی گرا، این کنترل های دسترسی سلسله مراتب وراثت را نادیده می گیرند: سطح خصوصی نشان می دهد که یک نماد فقط در محدوده اسکوپ قابل دسترسی است، fileprivate نشان می دهد که فقط از درون فایل قابل دسترسی است، داخلی نشان می دهد که در ماژول قابل دسترسی است، عمومی که از هر ماژول قابل دسترسی است و باز (فقط برای کلاس ها و متد های آن ها) نشان می دهد که کلاس ممکن است خارج از ماژول طبقه بندی شود.

محیط یکپارچه Xcode

برنامه‌نویسان می‌توانند با استفاده از محیط یکپارچه Xcode که توسط اپل توسعه داده شده است مشکلات و خطاهای موجود در برنامه نویسی swift را برطرف کنند. نرم‌افزار Xcode از کلیه‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی c c++ ،java ،pthyon ،Ruby پشتیبانی می‌کند و در بین برنامه نویسان از علاقه مندی بالایی برخوردار است.

استفاده از زبان های برنامه نویسی سوئیفت چه مزایایی دارد؟

سوئیفت

1. پشتیبانی اپل

شرکت اپل تضمین کرده است که ابزارها و ویژگی‌های جدیدی به سوئیفت در آینده اضافه کند. اپل از بین سوئیفت و objective-c تمایل بیشتری به swift دارد و روی این زبان برنامه‌نویسی سرمایه‌گذاری کرده است و امروزه شاهد استفاده بیشتر توسعه دهندگان از سوئیفت نیز هستیم.

2. توسعه سریع

زبان سوئیفت دارای گرامر و syntax ساده‌ای است. این زبان خیلی دقیق می‌باشد به‌طوری که برای اجرای task ها ، کدنویسی مختصری انجام می‌شود. با به‌کارگیری تکنولوژی Automatic Reference Counting می‌تواند به‌طور خودکار مدیریت حافظه نرم‌افزار را برعهده بگیرد. به همین دلیل برنامه‌نویسان بدون اینکه زمانشان هدر برود می‌تواند نیازهای دیگر نرم افزار را برطرف کنند.

3. همکاری با زبان objective-c

سوئیفت با زبان objective-c کاملا سازگار می‌باشد و در زمانی که برنامه‌نویسان پروژه‌ای بزرگ داشته باشند با استفاده از این دو زبان و بهره‌مندی از ویژگی‌های آن می‌توانند ریسک پروژه را کاهش دهند و پروژه را به بهترین نحو پیاده سازی کنند.

4. مدیریت خودکارحافظه

تا قبل از ورود زبان سوئیفت به دنیای برنامه‌نویسی پلتفرم ios مدیریت حافظه را برعهده برنامه‌نویسان قرار داده بود، اما با بهره‌مندی از تکنولوژی ARC ردپای تمامی کدها و ارتباطات در حافظه از بین میرود و از کند شدن عملکرد cpu هم جلوگیری می‌کند.

5. ساخت اپلیکیشن برای دستگاه‌های مختلف

از برنامه نویسی swift می‌توان برای توسعه برنامه‌های Back-End و Front-End استفاده کرد. شرکت اپل از زبان swift در همه‌ محصولات خود مثل MacBooks ،Apple TV ،Apple Watch و iPods پشتیبانی می‌کند. کدهای این زبان برای اجرا در سیستم عامل لینوکس و ویندوز به‌صورت منبع-باز در اختیار برنامه‌نویسان می‌باشد و میتوانند از آنها استفاده کنند.

جمع‌بندی

به صورت کلی زبان برنامه نویسی سوئیفت از قابلیت ها و مزایای بسیاری برخوردار است و برای طراحی اپلیکیشن های ای او اس یکی از بهترین انتخاب ها به حساب می آید و شما میتوانید از آن با خیالی آسوده استفاده کنید و همچنین میتوانید برای اطلاعات دقیق تر در این رابطه از طریق صفحه تماس باما و یا صفحه اینستاگرام با تیم ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: