زبان برنامه نویسی پرل ( perl )

perl

زبان برنامه نویسی perl چیست؟

زبان برنامه نویسی PERL یک زبان برنامه نویسی با سطح  بالا، که ساختارش شبیه به زبان برنامه c دارد. پیشینه زبان برنامه نویسی پرل توسط لری وال در سال 1987 منتشر گردید، معنی اصلی این کلمه به معنای مروارید است.

perl

اطلاعات کامل در مورد زبان برنامه نویسی PERL

این زبان همه منظوره و داینامیک می باشد. پرل بعضی از خصوصیات زبانهایی چون Sed ،Sh lisp ،Awk  را دارا می باشد و در اکثر سیستم عامل ها کاربرد دارد زبان برنامه نویسی پرل برای فایلهای نوشتنی مورد استفاده قرار میگیرد.

مخترع زبان پرل لری وال متولد سال 1954 آمریکا است وی نویسنده، زبان شناس و همینطور برنامه نویس است بیشترین شهرت وی بخاطرنوشتن زبان پرل می باشد.

برنامه نویسی Perl و اکسپلویت ها

یکی از کاربردهای مهم زبان برنامه‌ نویسی پرل در نوشتن اکسپلوییت‌ ها و کدهای مخرب است. این زبان برنامه‌ نویسی پیشینه‌ای قدیمی در یونیکس دارد. اما عمر آن در ویندوز به ۷ سال هم نمی‌رسید. به‌طوری‌ که زبان پرل را زبانی جدا نشدنی از یونیکس می‌دانند.

کاربرد زبان برنامه نویسی Perl

زبان برنامه نویسی Perl یا پرل امروزه در زمینه‌ های هوش مصنوعی، ژنتیک، نظامی، تحقیقاتی، صنعتی بطور گسترده‌ای کاربرد دارد. نوشتن یک بانک اطلاعاتی، صفحه‌گسترده یا یک وب‌ سرور شاید با پرل کار عاقلانه‌ای به نظر نرسد، ولی امکانپذیر است.

ویژگی های زبان برنامه نویسی Perl

ساختار کلی Perl به طور گسترده ای از C به دست می آید. این زبان همچنین ویژگی های برنامه نویسی Shell Script  را داراست. در Perl همه متغیر ها با Siglis های پیشنهادی مشخص شده اند که به متغیر ها اجازه می دهند به طور مستقیم در رشته ها تکرار شوند. Perl لیست ها را از Lisp، هش ها (hashes) را از AWK  و عبارات منظم را از sed می گیرد. این کار ها باعث ساده سازی و تسهیل بسیاری از تجزیه و تحلیل ها، پردازش متن ها و وظایف مدیریت داده ها می شود.

perl

طراحی

طراحی زبان برنامه نویسی Perl می تواند به عنوان پاسخ به سه رشته گسترده ی هزینه های سخت افزاری سقوط، افزایش هزینه های کار و بهبود تکنولوژی کامپایلر در صنعت کامپیوتر شناخته شود. بسیاری از زبان های رایج قبلی مانند Fortran و C به منظور استفاده کار امد از سخت افزار رایانه های گران قیمت استفاده می شوند. در مقابل Perl به گونه ای طراحی شده تا برنامه نویسان کامپیوتر بتوانند برنامه ها را سریع تر و راحت تر بنویسند. این زبان همچنین ویژگی های خاصی را داراست که باعث می شود تا نیاز برنامه نویس به استفاده از پردازنده و حافظه تسهیل پیدا کند.

یادگیری بیشتر

همان طور که گفته شد، زبان برنامه نویسی Perl یک زبان برنامه نویسی شی گرا و سمت سرور است. این زبان همچنین به عنوان یک زبان چسبنده به زبان های برنامه نویسی دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد زبان برنامه نویسی PERL

زبان برنامه نویسی PERL بصورتی بود که بر پایه سیستم عامل یونیکس (چندکاربره) پایه گذاری شد و روند گزارش گیری را راحت ساخت، همینطور روی ویندوز مایکروسافت نیز در حال اجرا می باشد.

در سال 2000 نسخه 6 زبان برنامه نویسی  پرل که در واقع تکمیل نسخه 5 شروع  به بازنگری کرد در واقع لری وال نسخه 5 پرل را بر پایه نسخه 4 زبان برنامه نویسی PERL جمع آوری و در سال 1994 منتشر کرد.

دلیل استفاده از زبان برنامه نویسی Perl

مسلماً زبان برنامه نویسی perl در مقایسه با زبان های دیگر مزایایی دارد که باعث محبوبیت آن در بین برنامه نویسان شده است.

  1. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از زبانبرنامه نویسی پرل آسان بودن کار با آن است. کسانی که از برنامه هایی مثل C به علت حجم بالای کد نویسی خوششان نمی آید، می توانند از زبان perl استفاده کنند.
  2. در زبان برنامه نویسی perl می توانید در صورت بروز مشکلاتی در کد نویسی از راهنماهای آنلاین استفاده کنید. همیشه منابعی وجود دارند که می توانند مشکل شما را حل کنند.
  3. پرل راه حل های زیادی را برای انجام کارها پیش روی شما قرار می دهد.
  4. یکی از مزایای زبان برنامه نویسی perl در مقایسه با زبان برنامه نویسی C این است که این زبان مستقل از سکو است. به این معنی که شما به راحتی می توانید برنامه مورد نظرتان را در سکوهای مختلف انجام دهید.
  5. پرل یک زبان مفسردار است.
  6. برنامه پرل open source است.

نماد زبان برنامه نویسی PERL

perl

اصولا نماد زبان برنامه نویسی PERL را با شکل شتر نشان میدهند که نمادی غیر رسمی شناخته شده است.نماد جایگزین توسط بنیاد پرل یک پیاز است در پیاز مروارید نماد پیانو بصری است که به شرکت های Perl Mongers, Perl.org, PerlMonks  مجوز می دهد.

نماد شتر

برنامه نویسی پرل (Perl)، که توسط O Reilly Media منتشر شده است، تصویری از یک شتر تندرو را روی جلد نشان می دهد و معمولا “کتاب شتر” نام دارد. این تصویر ازشتر سمبل غیر رسمی perl  و همچنین یک نماد عمومی هکر تبدیل شده است، که روی تی شرت ها و سایر موارد پوشاک ظاهر می شود.

نماد پیاز

لوگوی پیاز که توسط بنیاد Perl استفاده شده است. بنیاد دارای نماد جایگزین، (پیاز) است که آن را به شرکت های تابعه خود، PerlMonks، Perl Mongerls، Perl.org  و دیگران مجوز می دهد. این نماد یک اثر بصری روی پیاز مروارید است.

آیا می شود با پرل اپلیکیشن موبایل نوشت ؟

امروزه توسعه اپلیکیشن های اندروید با استفاده از پرل از قدیم ساده تر شده است زیرا گوگل APK مناسب برای پرل را برای توسعه دهندگان ایجاد نموده است. اما برای توسعه دهندگان اپلیکیشن های iOS  همچنان توسعه اپلیکیشن با استفاده از پرل نیاز به استفاده از فریم ورک های بخصوص دارد.

پرل تفسیر شده

تفسیر به این معنی است که کدی را اجرا بکنید بدون اینکه مرحله ی کاملی را اجرا کرده باشید. این زبان،کامپایلر سنتی را به زبان ماشینی تبدیل می سازد.

برای نصب پرل میتوانید از مرورگرهای دانلود پرل استفاده کنید و آنرا روی سیستم خود نصب نمایید و آموزش خود را شروع نمایید.

 

زبان پرل علاوه بر پیاده سازی روی سیستم عامل یونیکس قابل اجرا برروی os/2 ،ویندوز   nt،dos  هست که باعث اهمیت پرل بین برنامه نویسان شده است،برنامه نویسان با تغییر اندکی بر پلتفرم ها، پرل قابل اجرا می باشد.

perl

برای طراحی اپلیکیشن های موبایل از زبان برنامه نویسی PERL استفاده می شود زیرا گوگل پلی این شرایط را فراهم نموده است اما در مورد سیستم عامل iosهنوز در حال توسعه می باشد.

همچنین شما میتوانید جهت اطلاعات بیشتر هم از طریق کامنت  و هم در از طریق صفحه اینستاگرام با تیم ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: