زبان برنامه نویسی روبی

Ruby

روبی چیست؟

Ruby  یا روبی یکی دیگر از زبانهای برنامه نویسی انعطاف پذیر و شی گرا می باشد .زبان روبی رسماً در روز ۲۴ فوریه ۱۹۹۳ (۵ اسفند ۱۳۷۱) توسط یوکیهیرو ماتسوموتو معرفی شد. او دنبال ساخت زبانی بود که امکانات متعادلی برای برنامه‌ نویسی تابعی و برنامه‌ نویسی دستوری برای برنامه‌ نویس فراهم آورد. ماتسوموتو درباره انگیزه‌اش برای ساخت روبی می‌گوید: در جستجوی زبانی بودم که از پایتون شیءگراتر و از پرل قدرتمندتر باشد. برای همین تصمیم گرفتم خودم آن را بسازم.

Ruby

روبی ویژگی‌های نگارشی پرل و شی‌گرایی اسمال‌ تاک را با هم در خود دارد. ویژگی‌های گوناگون زبان‌های پرل، لیسپ، اسمال‌تاک و آیفل الهام‌ بخش ماتسوموتو در ساخت روبی بودند. زبان روبی پارادایم‌های گوناگون برنامه‌ نویسی از جمله برنامه‌ نویسی تابعی، شیء گرا و بازتابی را پشتیبانی می‌کند، دارای گزاره‌ها و متغیرهای پویا و مدیریت حافظه خودکار است. نسخه فعلی این زبان Ruby 1.9.1 است که به زبان سی و بصورت زبانی با مفسر تک‌گذره پیاده‌سازی شده است. تا سال ۲۰۱۰، گونه‌های مختلفی از زبان روبی توسعه یافته‌اند که از میان آنها می‌توان به جی‌روبی، روبینوس، مک‌روبی، آیرن‌روبی و هات‌روبی اشاره کرد.

فلسفه زبان برنامه نویسی Ruby

ماتسوموتو گفته است که Ruby با رعایت اصول طراحی رابط کاربری خوب، برای بهره وری و سرگرمی برنامه نویس طراحی شده است. در گفتگوی Google Tech در سال ۲۰۰۸، ماتسوموتو  در ادامه اظهار داشت:

امیدوارم Ruby را یاری کند تا به هر برنامه نویس در جهان کمک کند تا تولید کننده باشد، و از برنامه نویسی لذت ببرد و خوشحال باشد. این هدف اصلی روبی است. وی تاکید می کند که طراحی سیستم به جای نیاز به رایانه، نیازهای انسانی را تاکید می کند.

زبان برنامه نویسی روبی

اغلب افراد به ویژه مهندسان کامپیوتر، روی ماشین ها تمرکز می کنند. آن ها فکر می کنند، “با انجام این کار دستگاه سریع کار می کند. با انجام این کار، ” آن ها روی ماشین ها تمرکز می کنند. اما در حقیقت ما باید بر انسان تمرکز کنیم، در مورد چگونگی مراقبت انسان از انجام برنامه نویسی یا کار با استفاده از ماشین آلات ما استاد هستیم آن ها بردگان هستند.

گفته می شود که زبان برنامه نویسی Ruby  از اصل کمترین حیرت پیروی می کند، بدین معنی که زبان باید به گونه ای رفتار کند که سردرگمی را برای کاربران با تجربه به حداقل برساند. ماتسوموتو گفته است که هدف اصلی طراحی او ایجاد زبانی بود که خود او از آن استفاده می کرد یعنی به حداقل رساندن کار برنامه نویس و سردرگمی احتمالی.

او گفته است که او اصل کمترین حیرت را در طراحی Ruby اعمال نکرده است، اما با این وجود این عبارت با زبان برنامه نویسی Ruby  ارتباط نزدیکی داشته است. این عبارت خود باعث تعجب شده است.

فریمورک‌ های روبی

۱-روبی آن ریلز فریمورک محبوب و مورد علاقه ی اکثر برنامه نویسان روبی است که در سال ۲۰۰۵ توسط آقای David Heinemeier Hansson یا به اختصار DHH بنیان‌گذاری شد ، به‌طور دیگر میتوان گفت اکثر برنامه نویسان توسط ریلز به روبی کشیده شده‌اند ! نام‌های «روبی» و «روبی آن ریلز» آنقدر با هم استفاده شده‌اند که برای بسیاری شاید تفاوت این دو روشن نباشد.

۲-سیناترا یکی دیگر از فریمورک‌های قدرتمند روبی می‌باشد که ساختار بسیار سبک تری نسبت به روبی آن ریلز دارد و ساختار پایه‌ای آن شامل مدیریت کردن مسیرها می‌باشد ( نکته : اما در صورت نیاز میتوان پکیج‌های روبی آن ریلز را در آن وارد کرد ) ، سیناترا توسط Blake Mizerany و از معماری MVC برخوردار است.

۳-پادرینو یک فریمورک کوچک با helper‌ های بسیار کربردی است یکی از مهم‌ترین مزایای پادرینو داشتن generator می‌باشد که به توسعه نرم‌افزار کمک شایانی می کند .

زبان برنامه نویسی روبی

انعطاف پذیری روبی

انعطاف پذیری یکی از ویژگی های جذاب و کاربردی روبی به حساب می آید که باعث از بین بردن پیچیدگی در یادگیری و کد زنی زبان Ruby می شود. این زبان به به زبان گفتار انسان بیشتر نزدیک می باشد و نیازی به حفظ کد های سخت ندارد. می توانیم یکی از دلایل محبوبیت زبان روبی را انعطاف پذیری آن بیان کنیم.

شی گرا

شاید برایتان سوال باشد که منظور از شی گرا بودن چیست؟ ویژگی شی گرا بودن معمولا در بیشتر زبان های برنامه نویسی وجود دارد که زبان روبی نیز یکی از آن زبان ها به حساب می آید. می توانیم شی گرا بودن را به این صورت توضیح دهیم: شی گرا ساختار یا بلوک های اصلی می باشد که تمام آن ها شی ( برنامه به یک یا چندین شی تبدیل می شود) هستند.

پارادایم

پارادایم یکی از شیوه های برنامه نویسی می باشد که دارای شکل های مختلفی است. به طور کلی پارادایم نیز به عنوان تابع یا کد به حساب می آید که به وسیله آن برنامه نویس می تواند به وسیله آن برنامه نویسی کند.

زبان برنامه نویسی روبی

متن باز

یکی از موضوعات یا تعاریف موجود در زبان برنامه نویسی Ruby، مفهوم متن باز می باشد. متن باز بودن زبان برنامه نویسی این امکان را به برنامه نویس می دهد که دستورات را ایجاد، ویرایش نمایند. علاوه بر آن با این ویژگی می توانید به سادگی و بدون هزینه از زبان برنامه نویسی روبی استفاده نمایید. 

همچنین اگر سوالی در ذهن شما باقی مانده میتوانید از طریق کامنت زیر همین پست و یا صفحه تماس با ما و صفحه اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: