زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا

زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا

جاوا به صورت رایگان در دسترس است و بدون اغراق می‌توان آن‌را جزو کارآمد‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا دانست، در ادامه با دات وب همراه باشید تا بیشتر با این زبان دوست‌داشتنی اپلیکیشن اندروید و تاریخچه‌ی آن آشنا شویم.

از آنجایی که در برنامه‌نویسی اپلیکشین‌های اندروید نیز از این زبان استفاده می‌کنیم می‌توان یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت آن را، به خصوص در میان برنامه‌نویسان ایرانی، همین مورد دانست، بسیاری از افراد برای نوشتن برنامه‌های اندرویدی به سراغ یادگیری جاوا می‌روند چرا که به وسیله آن هر اپلیکیشنی را با هر وسعتی میتوان اجرا نمود، حال بیایید کمی بیشتر با تاریخچه و نحوه‌ی شکل‌گیری این زبان آشنا شویم.

تاریخچه‌ی زبان جاوا (Java)

اوایل دهه‌ی 1990 میلادی آقای جیمز گاسلینگ و همکارانش از پیچیدگی زبان ++C احساس نارضایتی می‌کردند و به همین دلیل تصمیم گرفتند، زبانی را ابداع کنند که علاوه‌بر قدرت زبان ++C از سادگی بیشتری برخوردار باشد، جالب است بدانید آن‌ها در ابتدا نام Oak به معنای “بلوط” را روی این زبان گذاشته بودند، دلیل این امر هم این بود که یک درخت بلوط در مجاورت اتاق کار آقای گاسلینگ قرار داشت، پس از مدتی مدیران شرکت سان‌مایکروسیستمز (شرکت گاسلینگ و همکارانش) تصمیم گرفتند نام مناسب‌تری را برای این زبان برگزینند.


برای این منظور به یک کافی‌شاپ مراجعه کردند و حدود نصف روز به بحث و تبادل نظر در این خصوص پرداختند و در نهایت تصمیم بر این شد که از مخفف نام‌های خودشان یعنی James Gosling و Arthur Van Hoff و همچنین Andy Bechtolsheim استفاده کنند و در نهایت نام Java را بر روی این زبان نهادن، هرچند در نقل قولی آمده است Arthur و Andy که در تیم اولیه بودند پس از مدتی از شرکت سان جدا شده و در ادامه جیمز گاسلینگ به همراه دو تن از کارمندان سان‌مایکروسیستمز به نام‌های Mike Sheridan و Patrick Naughton به همراه آقای گاسلینگ توسعه‌ی زبان جاوا را تحت نام پروژه‌ی سبز (Green) ادامه داده و سپس با تغییر نام به جاوا آن را منتشر کردند، اما چیزی که واضح است جیمز کاسلینگ کانادایی نقشی حیاتی در خلق این زبان داشته است.


از آنجایی که مراسم نام‌گذاری در یک کافی‌شاپ صورت گرفته بود برای نماد این زبان از یک “فنجان قهوه‌ی داغ” استفاده شد، هرچند برخی می‌گویند جیمز گاسلینگ به نوعی قهوه که در جزیره‌ای به نام Java (در اندونزی) وجود داشت علاقه‌ی فراوانی نشان میداد و نام جاوا نیز از همین نوع قهوه گرفته‌شده است، نهایتا در سال 1995 زبان Java توسط شرکت Sun Microsystems ارائه و بعدها توسط اواکل خریداری شد.

اجزای زبان برنامه نویسی جاوا (Java)

جاوا
زبان برنامه نویسی جاوا از دو بخش: رابط های برنامه نویسی کاربردی (API) و ماشین مجازی جاوا (Java Virtual Machine یا به اختصار JVM) تشکیل شده‌ است.

ماشین مجازی جاوا (JVM)

برنامه های نوشته شده با جاوا، توسط ماشینی به نام ماشین مجازی جاوا تفسیر می شود. در واقع این ماشین مجازی، پس از کامپایل کردن برنامه ها، آن ها را به دستوراتی تبدیل می کند که بایت کد نامیده می شوند. هدف از استفاده از ماشین مجازی جاوا، بهینه سازی حافظه ی سیستم و فراهم نمودن محیطی برای اجرای برنامه در سیستم های مختلف است. در واقع می توان به وسیله ی ماشین مجازی جاوا، برنامه های نوشته شده در جاوا را در هر پلتفرمی اجرا نمود.

رابط‌ های برنامه ‌نویسی کاربردی (API)

در زبان برنامه نویسی جاوا (Java)، پلتفرم هایی وجود دارند که دارای کتابخانه هایی متشکل از کد های کامپایل شده هستند، که می توان از آن ها در هنگام برنامه نویسی، استفاده نمود. در واقع می توان بدون احتیاج به کد نویسی، از توابع آماده در رابط برنامه نویسی کاربردی جاوا استفاده نمود و به سرعت پروژه افزود.

انواع پلتفرم های جاوا

جاوا

(Java SE)Standard Edition

این پلتفرم، شامل کتابخانه های اصلی زبان برنامه نویسی جاوا است. با استفاده از آن می توان برنامه های نوشته شده در جاوا را، توسعه داد. این پلتفرم شامل: کیت توسعه جاوا (JDK)، محیط زمان اجرای جاوا (JRE) و رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) است.

(Java EE (Enterprise Edition

این پلتفرم، نسخه ای تجاری است که برای ساخت وب و برنامه های تجاری ارائه شده است. با این پلتفرم می توان برنامه هایی ایجاد کرد که با کلاینت های مبتنی بر اینترنت و سرویس های وب، تعامل داشته باشد.

(Java ME (Micro Edition

این پلتفرم برای توسعه ی تلفن های همراه عرضه شده است.

Java FX

پلتفرمی پیشرفته، برای واسط گرافیکی کاربر است.

کاربردهای زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا

به طور ویژه، پس از معرفی سیستم عامل اندروید (Android) برای تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها، و معرفی جاوا به عنوان اصلی ترین زبان توسعه برنامه های تحت اندروید، اقبال عمومی به استفاده از آن، بیشتر شد و این زبان جایگاه ویژه تری در میان سایر زبان های برنامه نویسی به دست آورد. از طرفی، برنامه های علمی و فنی بسیاری نیز، با استفاده از جاوا پیاده سازی شده اند که کاربردهای فراوانی در حوزه های مختلف صنعت و پژوهش دانشگاهی دارند. از این میان، می توان به نرم افزار وکا (WEKA) اشاره نموده که ابزاری برای داده کاوی است و به صورت کامل در زبان برنامه نویسی جاوا پیاده سازی شده است.


گذشته از پیاده سازی برنامه های کاربردی برای اجرا در کامپیوترها و موبایل های هوشمند، بسیاری از وب سایت ها، از امکانات موجود در جاوا، برای پیاده سازی ساختار داینامیکی استفاده نموده اند و امروزه، جاوا با استفاده در بیش از ۱۴ درصد از کل وب سایت های دنیا، پس از PHP پرکاربردترین زبان برنامه نویسی در عرصه برنامه نویسی وب و پیاده سازی وب سایت های پویا است.

جاوا برای توسعه اپلیکیشن های پیچیده مناسب است

کدهای برنامه های جاوا قبل از اجراء بایستی توسط کامپایلر اجرا شوند. این سبب می شود که بسیاری از خطاهای آن ها قبل از تبدیل شدن برنامه به یک اپلیکیشن گرفته و اصلاح شوند. بعلاوه در مورد خطاهای هنگام اجرا نیز جاوا دارای دستورات کارآمدی است که مدیریت اینگونه خطاها را به عهده دارند و از توقف برنامه بدلیل خطاهای زمان اجرا جلوگیری می نمایند.

از طرفی چون در جاوا دقت بسیاری برای تعریف دقیق هر دستور و هر خط برنامه بکار می رود، به ندرت برنامه نویس با خطاها و اشکالات غیره منتظره و غیر قابل مدیریت مواجه می شود. همچنین استفاده جاوا از کلاس ها و متدها به تیم های برنامه نویسی بزرگ اجازه می دهد که از استرتژی برنامه نویسی پیمانه ای استفاده برده و هر پروژه جاوا را به اجزاء کوچکتر تقسیم کرده و بدین وسیله توسعه اپلیکیشن را بصورت گروهی و هماهنگ جلو ببرند. این ویژگی ها باعث شده اند که جاوا یک زبان ایده آل برای برنامه های مفصل و پیچیده باشد که در آن ها گاهی نیاز است از چندین برنامه نویس با تخصص های متفاوت استفاده گردد.

همچنین شما میتوانید از طریق صفحه تماس با ما و یا صفحه اینستاگرام با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: