روش های مختلف طراحی سایت

روش های مختلف طراحی سایت

روش های مختلف طراحی سایت

روش 1: در این روش فرد یا شرکت طراحی سایت، ماژول های مورد نیاز برای رابط گرافیکی را به صورت دستی کد نویسی میکند.

مزایا:

* تولید حداقل کد و در نتیجه سرعت لود بالا و بهینه بودن از نظر موتورهای جستجو

* عدم محدودیت در اضافه کردن امکانات جدید: بدین صورت که هر زمان میتوان ماژول را برای وب سایتی خاص تغییر و یا از تکنولوژی جدیدی برای طراحی آن استفاده کرد و یا از ترفندهای خاصی برای رسیدن به هدفی مشخص استفاده کرد، البته باید توجه داشت که در این روش طراحی، این کار بسیار هزینه بر و زمان بر است اما برای تمام کسب و کارهای بزرگ از این روش استفاده میشود چرا که طراحی سایت به نوعی شخصیت بیزنس شما را میرساند.

معایب:

* به دلیل نیاز به کدنویسی از صفر برای هر وب سایت زمان زیادی باید صرف کرد.

* در صورتی که فرد یا شرکت طراح دانش فنی لازم را نداشته باشد ممکن است نتیجه نامطلوبی بدست آید.

روش های مختلف طراحی سایت

روش 2: در این روش فرد یا شرکت طراح، برای طراحی از ابزارهای آماده که امکان استفاده از ماژول های از پیش طراحی شده توسط دیگران را میدهند، جهت طراحی استفاده میکند و در واقع طراح بجای نوشتن کد از کدهای آماده استفاده میکند، ابزار های شناخته شده عبارتند از:
umbraco, wordpress, joomla, drupal

مزایا:

* تولید بسیار سریع وب سایت

* عدم نیاز به تسلط بر کد نویسی شرکت یا فرد طراح سایت و درصد خطای کمتر

* طراحی با کمترین هزینه

معایب:

* تولید کدهای زیاد اضافی و سرعت لود پایین و در نتیجه امتیازی منفی از سوی موتورهای جستجو: به دلیل اینکه ماژول نوشته شده که در اختیار عموم قرار میگیرد، باید تمامی حالت های ممکن برای آن ماژول را پشتیبانی کند تا توسط عموم قابل استفاده باشد (در طراحی دستی فقط برای حالتی که مورد نیاز هست کد تولید میشود) و در نتیجه سخت شدن کار شما در بالا آورد سئو سایت .

* بروز نبودن تکنولوژی های استفاده شده: ابزار سایت ساز و ماژول های آن ها توسط طراح های متخلف در زمان های مختلف طراحی میشوند، به دلیل اینکه سایت سازها پروژه هایی حجیم هستند و از سوی شرکت های غیر ارائه میشوند، بروز رسانی آن ها بسیار کند و همچنین ماژول های آن ها ممکن است، در زمان قدیم طراحی و یا اینکه از یک زمان به بعد اصلاً بروز رسانی نشوند، این موارد باعث عدم سازگاری سایت و ماژول های آن با تغییرات جدید مرورگرها و یا موتورهای جستجو میگردند که کاملاً کیفیت سایت را تحت تأثیر قرار میدهد، به طوری که ممکن است باعت عدم لود شدن سایت گردد و شما را به مشکل بیندازد چرا که شما در اصل از کدهای یک کمپانی دیگر دارید استفاده میکنید و باید تابع آن باشید.

*محدودیت در استفاده از امکانات مورد نیاز مشتری: وقتی صحبت از سایت ساز میشود، بنابراین ما در چهارچوب تعریف شده برای آن سایت ساز که حتی طراح آن خود ما نبوده ایم قرار میگیریم و نمی توان فراتر از آن عمل کرد. برای روشن تر شدن مطلب، فردی اسکیت سوار(ابزارهای سایت ساز) را با فردی که پیاده راه میرود(طراحی دستی) مقایسه نمایید، فرد اسکیت سوار فقط میتواند در قابلیت های تعریف شده برای اسکیت(جاده) راه برود، اما فرد پیاده محدودیتی برای راه رفتن ندارد، به همین طریق ممکن است درخواست مشتری توسط سایت ساز قابل انجام نباشد، این مورد معمولاً در ترفندهای بهینه سازی بیشتر به چشم می خورد و همچنین در مورد زبان فارسی نیز بیشتر است پس شما با طراحی سایت با سایت ساز میتوانید دامنه ای محدود از قابلیت ها را به طراحی سایت خود اضافه کنید.

* عدم قابلیت اطمینان (reliability): با توجه به محدودیت های اشاره شده در بالا، محتوای تولیدی با استفاده از سایت ساز قابل اطمینان انبوه و در برخی موارد جهت توسعه نیاز به طراحی مجدد و یا طراحی دستی میباشد.

* عدم پایداری (stability): با توجه به اینکه ماژول های استفاده شده توسط طراح های مختلف طراحی میشوند و همچنین کارگذار از نحوه کدنویسی ماژول و مشکلات آن آگاه نیست، در حالت ها و زمان های محتلف نتایج غیر منتظره ای به همراه خواهد داشت و باعث عدم پایداری میگردد.

* مشکلات سازگاری با محتوای فارسی: با توجه به اینکه سایت سازهای شناخته شده برای زبان فارسی طراحی نشده اند، در نتیجه طراحان ایرانی سعی میکنند با ایجاد تغییرات، آن را برای زبان فارسی نیز سازگار نمایند، اما علاوه بر احتمال اشتباه بسیار بالا و بوجود آمدن اختلال در برخی عملکردها، باعث تأخیر در دریافت آپدیت های سایت ساز اصلی میشود، چراکه باید منتظر آپدیت فارسی نیز شد و قطعا شما چند روز بعد از آپدیت نسخه اصلی نسخه فارسی سازی شده آپدیت میشود.

روش های مختلف طراحی سایت

کدام روش طراحی سایت برای کسب‌و‌کار من مناسب‌تر است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم روشهای طراحی سایت هر کدام برای هدفی خاص مناسب هستند. قبل از انتخاب روش مناسب شما باید این چند مسئله را مشخص کنید :

• هدف و استراتژی وب‌ سایت شما چیست و تعاملی با کاربر دارد یا خیر؟

• تعداد صفحات سایت شما چند تا است؟

• زمان مدنظر شما برای طراحی سایت چقدر است؟

• برای طراحی سایت چقدر می‌خواهید هزینه کنید؟

اگر وب‌سایت شما صرفا محتوایی است، مثلا یک وب‌سایت اطلاع‌رسانی، بهتر است از نوع استاتیک استفاده کنید تا هزینه‌های طراحی و نگهداری آن کاهش یابد؛ اما، در صورتی‌که یک وب‌سایت تعاملی دارید، نوع داینامیک را باید انتخاب کنید. اکثر شرکت‌های طراحی سایت معتبر و متخصص، توانایی طراحی هر سه نوع وب‌سایت را دارند و بنا به نیاز مشتری و با توجه به اهداف وب‌سایت، اقدام به ساخت وب‌سایت به روش مناسب، می‌کنند. پس بهتر است که شما نیز پیش از تصمیم‌گیری درباره‌ی انتخاب روشهای طراحی سایت، با مشاوران این حوزه مشورت کنید.

روش های مختلف طراحی سایت

سخن پایانی

امروزه با گسترش اینترنت و دسترسی آسان به آن، اغلب کسب‌و‌کارها به فکر طراحی وب‌سایت افتاده‌اند. روشهای طراحی سایت مختلف وجود دارد که براساس هدف وب‌سایت، شما باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در انتخاب روش طراحی سایت شما علاوه‌بر در نظر گرفتن زمینه‌ی کاری وب سایت و زمان و هزینه، باید به نکات دیگری نظیر ساختار سایت، شناسایی توسط موتور جستجو، مباحث سئو و… توجه کنید. در پایان پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه بتوانید مناسب‌ترین روش طراحی سایت را براساس نیازها و اولویت‌های خود انتخاب کنید، از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی از کارشناسان دات وب در زمینه طراحی سایت ، سئو سایت ، طراحی اپلیکیشن و سایر خدمات تجارت الکترونیک و دیجیتال مارکتینگ از طریق صفحه تماس با ما با تیم ما در ارتباط باشید.

همچنین میتوانید از طریق صفحه اینستاگرام با تیم ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: