دسکتاپ یا لب‌تاب

دسکتاپ یا لب‌تاب

دسکتاپ در مقابل لپ‌تاپ، کدام یک برای برنامه نویسی بهتر است؟

وقتی برنامه نویسی یا طراحی سایت می‌کنید، طبیعتا می‌خواهید دستگاه مناسبی را خریداری کنید. اما کدام دستگاه برای برنامه‌نویسی مناسب‌تر است؟ دسکتاپ(کامپیوتر شخصی) یا لب‌تاب؟

در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی، مانند جاوا، سی پلاس پلاس، پایتون و سی شارپ، عناصر زیر مهم هستند: پردازنده، رم، سیستم عامل و حافظه.

چه عواملی بر انتخاب شما تاثیر می‌گذارد؟

1. اندازه صفحه نمایش

به عنوان یک توسعه دهنده، شما اغلب با کدها و برنامه‌های مختلف، به طور همزمان کار می‌کنید. بسیاری از توسعه‌دهندگان، دوست دارند چندین برنامه را روی سیستم خود باز کنند که راحت‌تر و سریع‌تر کار کنند.

البته برای این کار به اندازه صفحه نمایش خاصی نیاز دارید. اگر چندین برنامه باز داشته باشید، کار روی یک صفحه نمایش کوچک دشوارتر می‌شود.
ما اندازه صفحه نمایش حداقل 15.6 اینچ را توصیه می‌کنیم، البته، این موضوع، به ترجیحات شخصی شما نیز مربوط می‌شود. شاید شما زیاد سفر می‌کنید و یک لپ‌تاپ با صفحه نمایش کوچکتر، برایتان راحت‌تر و جمع و جورتر باشد.

2. وضوح صفحه نمایش

وضوح صفحه نمایش بالا، برای توسعه دهندگان بهتر است. به عنوان یک توسعه دهنده، شما زمان زیادی را صرف تماشای صفحه نمایش خود می‌کنید. اگر وضوح صفحه نمایش خیلی کم باشد، ممکن است چشمان شما خسته شوند.

دسکتاپ یا لب‌تاب

3. پردازنده

پردازنده به طور طبیعی قلب دستگاه شما است و محاسبات و کنترل‌ها را انجام می‌دهد. هرچه پردازنده بهتر باشد، سریعتر وظایف خود را انجام می‌دهد. این کار، سیستم شما را نیز سریعتر می‌کند.

به عنوان یک توسعه دهنده، شما طبیعتا می‌خواهید بتوانید به سرعت با چندین برنامه سنگین کار کنید و این امر، به یک پردازنده چند هسته‌ای خوب نیاز دارد. همچنین کدها باید به سرعت کامپایل شوند. یک پردازنده چند هسته‌ای مدرن می‌تواند (سریع تر) روی چندین کار، به صورت همزمان کار کند.

4. حافظه کاری (RAM)

همچنین برای اجرای کدها و برنامه‌ها به رم زیادی نیاز دارید. پردازنده، به طور موقت داده‌ها را در حافظه کاری ذخیره می‌کند و باید فضای کافی برای این کار وجود داشته باشد.

به یک توسعه دهنده توصیه می شود که حداقل 8 گیگابایت رم مصرف کند. این کار، معمولا برای اجرای برنامه‌های سنگین با سرعت بیشتر، کافی است.

5. نوع ذخیره سازی

دو نوع هارد دیسک وجود دارد که دارای فضای ذخیره سازی هستند؛ یعنی HDD و SSD. SSD چهار برابر سریعتر و کم صداتر از HDD است، به همین دلیل است که ما SSD را توصیه می‌کنیم.

با SSD، دستگاه شما در کمترین زمان بوت می‌شود و برنامه‌ها بسیار سریع بارگیری می‌شوند.

مزایا و معایب دسکتاپ و لپ تاپ

 

  دسکتاپ لب‌تاب
تحرک کامپیوتر رومیزی در یک مکان ثابت استفاده می‌شود و بنابراین نمی‌توان از آن در همه جا استفاده کرد. لب‌تاب را می‌توان در هر زمان و مکان استفاده کرد تا بتوانید در هر مکانی برنامه‌نویسی کنید.

 

ارزش پولی میانگین قیمت یک دسکتاپ کمتر از لب‌تاب با مشخصات قابل مقایسه است. این قیمت، اغلب شامل مانیتور، ماوس و کیبورد نمی‌شود. از طرف دیگر، لب‌تاب یک راه حل همه کاره است، زیرا با خرید آن، به طور همزمان یک مانیتور، یک صفحه کلید و یک ماوس پد یکپارچه، در اختیار شما قرار می‌گیرد.
گزینه‌های ارتقا ارتقای یک دسکتاپ راحت‌تر و اغلب ارزان‌تر از لب‌تاب است. به عنوان مثال، به اضافه کردن یک کارت گرافیک بهتر، حافظه بیشتر، یک هارد دیسک سریعتر یا یک SSD،  برای بهبود برنامه‌نویسی خود فکر کنید. گزینه‌های ارتقای یک لب‌تاب، اغلب محدودتر از یک رایانه رومیزی است. با این حال، اغلب امکان پذیرتر از آنچه تصور می‌شود، است.

 

احتمال فرسودگی یک دسکتاپ در یک مکان ثابت است. مزیت این کار این است که رایانه شخصی کمتر مستعد فرسودگی و نقص است. علاوه بر این، یک دسکتاپ به باتری و طول عمر محدود مرتبط با آن بستگی ندارد. در بیشتر موارد، لپ‌تاپ به طور مرتب جابه‌جا می‌شود و در نتیجه احتمال ساییدگی و نقص در لپ‌تاپ بیشتر می‌شود. علاوه بر این، یک لب‌تاب مجهز به باتری است که طول عمر محدودی دارد.

 

فشار کاری ارگونومیک مزیت مهم رایانه‌های رومیزی نسبت به لب‌تاب‌ها برای برنامه‌نویسی این است که وضعیت کار، اغلب به طور قابل توجهی بهتر است. می‌توانید فاصله تا صفحه نمایش، اندازه صفحه کلید و موقعیت ماوس را تعیین کنید. علاوه بر این، شما اغلب به طور خودکار موقعیت فعال‌تری را پشت رایانه شخصی می‌گیرید. این واقعیت که یک لب‌تاب بسیار متحرک است یک نقطه ضعف نیز دارد. با یک لب‌تاب، شما به سرعت در یک موقعیت غیر ارگونومیک (روی کاناپه، در قطار و …) کار می‌کنید. علاوه بر این، اندازه صفحه کلید، فاصله تا صفحه نمایش و موقعیت تاچ پد ثابت است.

نتیجه

لب‌تاب احتمالا بهترین گزینه در مورد حمل و نقل است، وقتی می‌خواهید کد را به هر کجا که می روید بدون هیچ زحمتی با خود داشه باشید بهترین گزینه، لب‌تاب است. با این حال، اگر به قیمت آن فکر می‌کنید، دسکتاپ یک گزینه ارزانتر است و می‌تواند برای مدت طولانی‌تری استفاده شود.

مقایسه بهترین دسکتاپ در مقابل لپ تاپ برای برنامه نویسی

هر برنامه‌نویسی که در حال خرید یک کامپیوتر جدید است، از خود می‌پرسد، ” آیا برای کدنویسی باید یک دسکتاپ بخرم یا یک لب‌تاب؟ ” همچنین اگر بخواهم به‌غیراز برنامه‌نویسی، کارهای دیگری مثل بازی کردن انجام دهم چه کامپیوتری بخرم؟

هیچ چیز خسته کننده‌تر از این نیست که بخواهید انتخاب کنید کدام کامپیوتر را برای کدنویسی دریافت کنید، دسکتاپ یا لپ تاپ. بنابراین، حقیقت این است که رایانه‌های رومیزی معمولا نسبت قیمت به عملکرد بهتری نسبت به لپ‌تاپ‌ها ارائه می‌کنند، اما آنها قابلیت حمل و نقلی که لپ‌تاپ‌ها دارند را ندارند. و اگر شما یک برنامه‌نویس هستید، به انرژی زیادی نیاز ندارید، بنابراین بهتر است یک لپ‌تاپ انتخاب کنید؛ زیرا قابلیت حمل و نقل زیادی را به شما می‌دهد.

لپ تاپ در مقابل دسکتاپ برای کدنویسی

اگرچه گفته‌شد که برای برنامه‌نویسی صرف، لپ‌تاپ احتمالا راه‌حل بهتری نسبت به دسکتاپ است، به دلیل همه قابلیت‌های قابل حملی که ارائه می‌دهد، ممکن است برای شما بهترین نباشد.

همه مثل هم نیستند، هر کس سبک زندگی و برنامه متفاوتی دارد. اگر شما فردی هستید که به رایانه‌ای که قابل حمل است نیاز ندارید، چرا باید لپ تاپی بخرید که قیمت آن بیشتر از رایانه‌ای با کارایی یکسان باشد؟

همچنین، اگر زیاد از رایانه استفاده می‌کنید، استفاده از رایانه رومیزی برای شما تقریبا غیرممکن خواهد بود.

بنابراین، قبل از اینکه هر کامپیوتری بخرید، از خود بپرسید! قرار است از آن کامپیوتر برای چه استفاده کنید، آیا این کامپیوتری خواهد بود که فقط برای کدنویسی از آن استفاده می‌کنید یا قصد دارید چند بازی را نیز انجام دهید؟ اگر در حال بازی کردن هستید، کدام بازی‌ها را می‌خواهید بازی کنید، همه بازی‌ها به یک اندازه نیستند.

آیا قصد دارید رایانه خود را جابجا کنید یا قرار است همیشه روی میز بنشینید؟ آیا شما تنها فردی هستید که از آن کامپیوتر استفاده می‌کنید؟

قبل از خرید کامپیوتر یا هر چیز دیگری در زندگی، باید تمام این سوالات را از خود بپرسید.

بسته به نتایج، باید تصمیم بگیرید، آیا برای کدنویسی به دسکتاپ یا لپ تاپ نیاز دارید؟ تصمیم باید صرفا بر اساس نیازهای شما گرفته شود، نه به این دلیل که دوستی دارید که برنامه نویس است و رایانه رومیزی دارد.

بهترین لپ تاپ برای کدنویسی

بعد از اینکه تصمیم گرفتید به جای دسکتاپ برای کدنویسی یک لپ تاپ تهیه کنید، در واقع باید شروع به جست‌وجوی مدل دقیق لب‌تاب خود کنید.

در اینجا چند مدل لب‌تاب آورده شده است. آنها از نظر قیمت و همچنین عملکرد متفاوت هستند. یکی را انتخاب کنید که با نیازهای شما مطابقت دارد.
1. Lenovo IdeaPad 3

اولین لپ تاپی که توصیه می‌شود، Lenovo IdeaPad 3 است. این لب‌تاب، یکی از بهترین لپ تاپ‌های مقرون به صرفه‌ای است که پیدا می‌شود. قیمت آن در آمازون 449.99 دلار است. در اینجا به برخی از ویژگی‌های آن اشاره می کنیم:

 • وزن بسیار سبک
 • صفحه نمایش FULL HD
 • بلندگوهای داخلی بسیار با کیفیت
 • عملکرد بیش از حد کافی برای کدنویسی
 • دارای ویندوز 10 از پیش نصب شده

در مجموع، Lenovo IdeaPad 3 یک لپ‌تاپ عالی است، اگر قصد دارید از آن برای کدنویسی استفاده کنید.

2. 2020 HP 15

لپ تاپ دوم 2020 HP 15 نام دارد که در رده متوسط لپ تاپ‌ها قرار می‌گیرد. قیمت آن 699 دلار است، اما مزایای زیادی نسبت به قیمت دارد. در اینجا به برخی از ویژگی‌های آن اشاره می‌کنیم:

 • همراه با ویندوز 10 از پیش نصب شده
 • مقدار زیادی حافظه برای ذخیره سازی با سرعت بالا
 • صفحه نمایش لمسی یکپارچه
 • تعداد زیادی پورت مختلف
 • قابلیت‌های بازی خوب

بنابراین، اگر قصد دارید از لپ تاپ خود برای کدنویسی استفاده کنید و همچنین دوست دارید همه بازی‌های جدید را انجام دهید، HP 15 2020 احتمالا بهترین گزینه است. توجه داشته باشید که اگرچه می‌توانید تقریبا همه بازی‌ها را انجام دهید، اما احتمالا روی بهترین تنظیمات گرافیکی نخواهد بود.

بهترین دسکتاپ برای کدنویسی

اگر از طرف دیگر، به جای لپ‌تاپ برای کدنویسی، دسکتاپ را انتخاب کرده‌اید، در اینجا چند مدل وجود دارد که توصیه می‌شود از آن‌ها استفاده کنید. آنها از نظر قیمت و همچنین عملکرد متفاوت هستند. یکی را انتخاب کنید که با نیازهای شما مطابقت دارد.

1. CYBERPOWER PC Gamer Xtreme

دومین کامپیوتر رومیزی CYBERPOWER PC Gamer Xtreme نام دارد و با قیمت 749.99 دلار، یکی از کامپیوترهایی است که در اینجا بهترین ارزش را نسبت به قیمت دارد و احتمالا کامپیوتری است که اکثر مردم می‌خواهند.

در جعبه، یک صفحه کلید و ماوس دریافت خواهید کرد، که بهترین نیستند، اما در ابتدا کار را انجام می‌دهند. در اینجا برخی از ویژگی‌های دیگر این رایانه ارائه شده است:

 • Windows 10 Home از پیش نصب شده
 • خنک کننده‌های دارای نور RGB
 • عملکرد بازی زیاد
 • پشتیبانی فنی
 • مقدار زیادی ذخیره سازی سریع

CYBERPOWER PC Gamer Xtreme کامپیوتری است که به شما امکان می‌دهد هر بازی را با گرافیک عالی بازی کنید و همچنین هر کار دیگری از جمله کدنویسی را انجام دهید.

2. Apple iMac 4K

لیست رایانه‌های کدنویسی بدون حداقل یک رایانه اپل کامل نمی‌شود. Apple iMac 4K احتمالا بهترین رایانه اپل با قیمت 1399.66 دلار است.

در اینجا چند ویژگی وجود دارد که این iMac ارائه می‌دهد:

 • صفحه نمایش 4K
 • صفحه کلید و ماوس اپل در جعبه
 • عملکرد بسیار خوب برای ویرایش و بهره وری
 • مقدار زیادی ذخیره سازی با سرعت بالا
 • سیستم عامل خارج از جعبه نصب شده است

حتی اگر کامپیوترهای اپل عالی باشند، از نظر کارایی بالاترین ارزش را ندارند. بنابراین، چرا باید یک iMac تهیه کنید؟

بزرگترین مزیت کامپیوترهای اپل سیستم عامل مک آنهاست. این برنامه دارای برخی از برنامه‌ها است که روی ترمینال یکپارچه ویندوز کار نمی‌کنند که مخصوصا برای کدنویسی مفید است، زیرا در ویندوز باید از CMD استفاده کنید که برای مبتدیان چندان مناسب نیست. یک راه حل وجود دارد و آن این است که شما یک اوبونتو را روی ویندوز نصب کنید که اساسا همان ترمینال در مک است.

یکی از معایب همه رایانه‌های اپل این است که برخی از برنامه‌ها یا بازی‌ها از آن پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین، قبل از خرید، بررسی کنید که از کدام برنامه‌ها یا بازی‌ها استفاده می‌کنید و ببینید آیا آن‌ها در مک موجود هستند یا خیر. اگر آنها در دسترس نیستند، بهتر است به جای آن، یک کامپیوتر با ویندوز بخرید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: