تجارت الکترونیک با دات وب

سرتان بسیار شلوغ است و وقت کافی برای رفتن به بازار و خرید اجناس مورد نیاز خود ندارید، یا به دلیل آلودگی‌های هوا و ترافیک شهر ترجیح می‌دهید قید خرید را بزنید! شاید هم از بس خیابان‌ها را پیموده اید و کالای مورد نیاز خود را پیدا نکرده‌اید خسته شده‌اید.

تجارت الکترونیک چیست ؟!

در مورد اینکه تجارت الکترونیکی چی هست و چه کاربردی داره و تفاوت اون با تجارت معمولی چی هست و یا اینکه چه فرقی تجارت الکترونیکی با کسب و کار اینترنتی داره سوال ها و پرسش های زیادی می شه و اینکه جایگاه تجارت الکترونیکی الا کجا هست به خصوص در شرایط همه گیری کرونا الان  چطور میشه کارها رو گسترش داد و اینکه کجا و چگونه شروع کنیم سوال هها زیاد هست و پرسش های مختلفی در این مورد هم زیاد هست و سوال های متنوع زیادی هم در این مورد داده شده .

اول اینکه همیشه تعریف و برداشت  ما از e-commerce   یا  ای کامرس تجارت الکترونیکی باشد نه تجارت الکترونیک . ادا کردن معنی درست کلمات بار معنایی و ماموریت کلمه به درستی بیان می کند  پس بکار بردن کلمه تجارت الکترونیکی به جای تجارت الکترونیک به واقعیت نزدیک تر و رسالت این شیوه تجارت را بهتر بیان می کند .

در تعریف تجارت یا داد و ستد در واقع مالکیت توسط فروشنده  نوعی کالا یا خدمات در قبال دریافت مبلغی یا منفعتی به شخص دیگری که خریدار است  منتقل می شود که معمولا این گونه فرایند طی یک مذاکره تجاری و در یک محیط تجاری مانند بنگاه یا بازار یا مغازه یا تجارت خانه صورت می گیرد و هر دو طرف این معامله یا تبادل از انجام کار خود خشنود هستند حالا ممکن است این تجارت در سطح یک روستا یا شهر یا کشور و یا حتی ممکن است بین چند کشور یا به صورت تجارت خارجی صورت به پذیرد

تجارت الکترونیک

در تجارت معمولا عوامل زیادی دخیل هستند از قانون تجارت گرفته تا عرف و مسائل اعتقادی در انجام معامله بسته به نوع فرهنگ و نگرش معامله گنندگان تاثیر دارد و حتی در قانون تجارت خارجی همیشه ما می بایست طبق قوانین و پروتکل های بین المللی در دیپلماسی تجاری رفتار کنیم خب تقریبا در مورد تجارت به اندازه کفایت این مطلب صحبت کردم هر جند صحبت در مورد تجارت به اندازه پیشیبنه خود انسان قابل تعریف و تفسیر است اما تا این حد به نظر من حق مطلب را می رساند و اما در مورد الکترونیک بخواهیم صحبت کنیم کمی تخصصی و پیجیده است

صحبت از الکترونیک کردن صحبت از  اتم و صحبت از حرکت الکترون ها در خلا و ماده است  و تعریف و تفسیر در این مورد تخصصی است و زیاد ربطی به مطلب ما ندارد بلکهکاربرد این الکترونیکی در قالب ابزار و آن ها ابزارهای دیجیتال مانند اینترنت و موبایل و تلفن و تی وی و هر انجه  رسانه ها یا مدیا هایی که تحت تاثیر الکترونیک هستند منظور و مقصود می باشد .

قبلا هم گفته شد که تجارت در بکار گیری هر ابزار نو و جدیدی همیشه پیشتاز بوده و به منظور سهولت در فرایند یک داد و ستد و بالا بردن گردش کار و به دنبال آن بالا بردن فروش و قدرت مالی خود همیشه ابزار جدید را بکار گرفته خوب قصد  هم این می باشد که فروش و داد و ستد  بیشتر  انجام گیرد ، مشتری بیشتر شود صادرات بیشتر انجام شود تولید بیشتر صورت بگیرید اشتغال بیشتر انجام شود و این روند رو به رشد باشد از این رو سرعت الکترونیک در تبادل داده ها و سرعت الکترونیک در ایجاد ارتباط و تعامل از طریق ابزار نیازی به تعریف و تفسیر ندارد پس این نقطه تلاقی است که تجارت با الکترونیک تلفیق پیدا می کند و در واقع تجارتی که متاثر از الکترونیک است به وجود می آید تعریف آن تجارت الکترونیکی می شود نه تجارت الکترونیک .

 تجارت الکترونیک واژه کلی است هر که می تواند تجارت خود الکترونیک رو هم معنی دهد اماتجارت الکترونیکی مثل این است بگویئم خودروی برقی یا ماشین گازوئیلی یا هواپیما کربنی و مثال هایی در این زمینه . 

اما در تجارت الکترونیکی جه تفاوتی با تجارت سنتی قدیمی دارد . اگر پاسخ من را بخواهید در ماهیت کار هیچ تفاوتی ندارد هر دو تا یک داد و ستد صورت می پذیرد و در هر دوتا قرارداد یا توافقی بر سر قیمت صورت می گیرد و در هر دوتا پول تبادل می گردد و هر دوتا تابع شرایط و قانون معاملات و تجارت یک منطقه است و اگر در هر دو اختلافی صورت گیرد هم قانون نظارت و سعی در حل و فصل دارد .

اما سرعت و فراگیری تجارت الکترونیکی در دسترسی به مشتریان و ارتباط با آنها و همچنین سرعت معاملات و انجام فروش مانند مقایسه حرکت لاک پشت و پرواز عقاب است ! شاید در نگاه اول این مثال کمی پیش پا افتاده باشد .  

 اما به نظر من این یک فرض درست می تواند باشد چرا که در پرواز عقاب ، عقاب اشراف کامل به محیط خود را دارد و سقف پرواز و دسترسی به غذای خود محدودیتی را ندارد مضاف بر اینکه قدرت دید و سرپنجه های  عقاب نیازی به تعریف ندارد  اما لاک پشت حرکتی کند و خسته وار دارد و محیط دید لاکپشت هم به اندازه سطح ارتفاع اون نسبت به زمین است .

تجارت الکترونیک

 منتهی پرواز به عقاب رسیدن نیاز به مهارت دارد  از مهارت های پرواز گرفته تا مهارت های مقابله با سایر شکارچیان و صحبت از عقاب کردن و عقاب شدن هم به همین سادگی نیست .  

خب از این تمثیلات اگر بخواهیم بگذریم برویم سر اصل مطلب و آن این است ما قصد داریم تجارتی انجام دهیم که متاثر از الکترونیکی باشد اینجا صحبت من هم از الکترونیکی یا بازار الکترونیکی تی وی و رادیو تابلو بیلبورد های ال سی دی و ال ای دی کنار بزرگراه ها نیست و مختص تجارتی است که تحت تاثیر شبکه www  یا اینترنت است حالا ابزار هایی مانند تبلت و موبایل و تی وی نت های مختلف و حتی بیلبورد هایی که تحت تاثیر این تکنولوژی است را می تواند شامل شود

 صحبت ما در تجارت الکترونیکی تجارتی نیست که تحت سخت افزار الکترونیکی باشد بلکه تجارتی است که متاثر از برنامه ها و نرم افزار های از پیش برنامه ریزی شده ای است که متاثیر از اینترنت و با استراتژی و هدفمندی و تقسیم بندی بازار هدف درستی صورت گرفته باشد .

تجارت الکترونیکی که عامل ارتباطی و انجام داد ستد در  آن وب سایت ها و اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی و ایمیل و ابزاری از این دسته باشد . وگرنه صحت ما اگر در مورد تجارت الکترونیک بود باید صحبت از تجارت لیزر ها و ای سی ها و ریزپردازنده ها می کردیم این ها ابزار هستند زمانی که صحبت از تحارت الکترونیکی می شود صحبتاز شیوه ای از کاربرد مدیریت تکنولوژی در کسب و کار می شود .

 خب اگر بخواهم باز به این کلمات دامنه بدهم خود من در آن ها گم می شوم و رشته افمار از دستم خارج می گردد . کمی بریم سراغ کاربردی تر کردن مفاهیم که بتوانیم نتیجه بهتری بگیریم .  من سعی  می کنم با یک مثال ملموس شروع کنم .

تصور کنید ما یک اتاق مجهز داریم و تعداد متنوعی ابزار بدنسازی و ورزش . آیا با داشتن این امکانات ما ورزشکار می شویم خب پاسخ کاملا مشخص است یعنی خیر . برای ورزشکار شدن و موفق شدن نیاز به برنامه داریم ، نیاز به تمرین مستمر داریم نیاز به دانش آن رشته یا مربی آن رشته داریم یا باید خودمان دانش و تجربه داشته باشیم یا اینکه یک مربی با تجربه در کنار ما باشد ولی پیشنهاد من این است اگر دانش و تجربه هم داشته باشیم بهتر است یک مربی کنار کار ما باشد تا عیوب ما را ببیند و مهمتر اینکه از نظر جسمی ما باید شرایط ورزش کردن را داشته باشیم .

این مثال رو به جف بیزوس مالک آمازون که واقعا شخصیت مورد علاقه من می باشد را به مثال باشگاه تلفیق ککنم  زمانی که توسعه اینترنت به حدی رسید بیزوس تشخیص داد که تعداد کاربران اینترنت یعنی محیط کسب و کار یا محیط بازار یا همان محیط باشگاه مستعد شروع کار است

خب خودش هم امادگی لازم را از نظر تجربه و دانش یا همان توان اجرای کار را داشت یعنی محیط و عامل شروع کننده مهیا بود تا حدودی هم دانش و تجربه برنامه نویسی را هم داشت یعنی بع این نتیجه رسید با تکنولوژی ان زمان فهمید اگر یک وب سایت کتاب فروشی درست کند هستند تعداد زیادی دانشجو در امریکا به اینترنت 25 سال پیش دسترسی دارند و می توانند با وب سایت بیزوس ارتباط بگیرند و با توجه به قیمت و کیفیت خوب کتاب او نسبت به بازار که وضعیت رقابتی آمازون را نسبت به خرید سنتی ممتاز می کرد توانست ارتباط را با مخاطبین خود از طریق ابزاری که متاثر از  اینترنت است و اینترنتی که متاثر از سرورها و پردازنده های الکترونیکی است را انجام دهد و معنی واقعی تجارت الکترونیکی به صورت ملموس و به شکل امروزی درک شد هر چند سابقه تیم برنزلی در ایجاد وب سایت و شکل های اولیه این داد و ستد شاید سابقه بیشتری داشته باشند اما در اینجا سعی کردم شکل ملموس تر و تکامل یافته و موفق را مثال بزنم .  

خب دسترسی بهتر در هر لحظه به بازار خرید و فروش امازون از رزیق وب سایت یا اپلیکیشن  ، سهولت در انجام معامله ، شفافیت معامله ، در نظر گرفتن منافع خریدار و فروشنده در عالی ترین شرایط و دسترسی بدون زمان و مکان از طریق اینترنت دسترسی به داده های خرید و فروش و مشخصات شتریان به صورت شفاف یا دسترسی به داده های معاملاتی در لحظه و همچنین سهولت در ارسال و دریافت و ردیبای هر مرحله از فرایند خرید و فروش تنها می توانیم بخش شاید کوچکی از  مزایای تجارت الکترونیک را بیان کنیم .

خب تمام این موارد رو گفتیم اما  این خیلی مهم است که این شخص چچگونه به این مرحله رسید چرا همه به این قدرت نمی رسند . من تا حد زیادی می توانم این پرسش را پاسخ دهم . در تجارت الکترونیکی آنچه که مهم است مهارت است و مهمتر از مهارت داشتن تخصص لازم در اجرا و پیاده سازی ایده کسب و کار خود در فضای اینترنت یا مدل سازی ایده خود توسط یک وب سایت است و این را بدانید نیازی نیست که شما طراح سایت باشید شما باید خالق ایده وب سایت باشید عامل فنی و متخصص زیادی هستند که این ایده را برای شما پیاده سازی می کنن و این الگوی جامع و کاربردی شما است که می تواند موفقیت شما را تضمین کند

 این الگوی شما ریشه در هوش تجاری شما دارد در مورد هوش تجاری زیاد مطالب و عناوینی وجود ندارد و  هر جا هم صحبت از هوش تجاری شده از آن به عنوان BI  یا بیزنیس اینتلجنسی که اشاره به هوش دستگاه در تحلیل و بکار گیری پیشبینیاز  داده ها توسط کامپیوتر  در راستای اهداف سازمان صحبت شده اما به نظر من شاخه هوش تجاری مبحث مهمی مانند هوش مالی یا هوش اجتماعی و یا از این قبل مسئل است قدیم می گفتند

تجارت الکترونیک

فلانی شم بازار دارد این همان است یعنی هوش تجاری تلفیقی از دانش و تجربه و اینده بینی و استفاده درست و به موقع از ابزار در راستای کسب و کار و تجارت است کاری که جف بیزوس کرد یعنی مدیریت تمام عواملی که متوانست به موفقیت بیانجامد از این رو من هوش تجاری و مدیریت هوش تجاری را قبل از هر مسئله ای توصیه می کنم و شکل اجرایی و عملیاتی این موضوع داشتن یک پلان و برنامه در قالب مذل کسب و کار یا بیزنس مدل اجرایی و منحصر به فرد با یک DAN  تجاری اختصاصی براری کسب و کار ما می باشد

در هر جا که ما نیاز مشتری و انتخاب یک مدل تجاری  در قالب بوم مدل کسب و کار  و اجرای یک وب سایت تحت عنوان ابزار ارتباطی خوب را درست برنامه ریزی کنیم شک نکنید به سمت موفقیت به سمت تجارت الکترونیکی پیش رفته ایم هر چه بیشتر مشتری بگیریم طبیعتا بیشتر اعتماد و اعتبار کسب کرده ایم و همیشه قدرت از مشتری و تعدا مشتری هست هر چیزی در جامعه انسانی از انسان قدرت می گیرد بازیگر پر طرفدار ستاره می شود ورزشکار پر طرفدار قهرمان می شود ، صنعت گر مشهور برند می شود و طبیعتا سایت پرطرفدار هم از این قانون طبیعت می کند

 یعنی هر چیزی از مشتری وط رفدار قدرت می گیرد تا جایی که دیگران کار ما را جلو می برند تا خود ما این قدرت تجارت الکترونیکی و و یک برند الکترونیکی است یعنی ما حتما نیاز به وب سایت در تجارت الکترونیکی داریم وب سایت محل داد و ستد و بازار ما محسوب می شود اما پشت این وب سایت باید هوش تجاری قوی وی ک فرد هوشمند قدرتمند  با دانش و داشتن یه  برنامه جامع مدیریت تجارت الکترونیکی از همه مهتر است این جمله اولین بار توسط اینجانب ابداع شد مدیریت جامع تجارت الکترونیکی یا تاجر الکترونیکی این ها کلماتی مواردی هستند که سلوک  کسب و کار الکترونیکی محسوب می شوند و حاصل بیست سال تجربه و دانش و مطالعه اینجانب در این بخش می باشد .

 پس ما باید هوش تجارت الکترونیکی ، برنامه مدیریت جامع تجارت الکترونیکی ، دانش و تجربه یا مربی با تجربه برای برنامه ریزی و حرکت و یک تیم همراه خوب فنی در زمینه اجرای ایده های خود داشته باشیم . خب در مطلب بعدی سعی می کنم در مورد جایگاه تجارت الکترونیک و موارد در خصوص ابزارهای مختلف تجارت الکترونیکی و نمونه های مختلف و خدمات تاجر الکترونیکی اینکه ما برای شما چه کاری می توانیم انجام دهیم و یا اینکه تفاوت تجارت الکترونیکی و کسب و کار اینترنتی و بازاریابی دیجتال به صورت مفصل بحث می کنیم . خیلی خوشحال میشم که شما هم در این مورد سوال کنید تا بتونم پرسش های بیشتری جواب بدم و درک بیشتری بازخورد این مطلب داشته باشم تا اثر بخشی بیشتری بتونم ایفا کنم .

خدمات دات وب | Dotweb

error: