برنامه نویسی تحت ویندوز چیست؟

برنامه نویسی تحت ویندوز

برنامه نویسی تحت ویندوز چیست؟

برنامه نویسی که برای تولید نرم افزارهای ویندوز مورد استفاده قرار می گیرد رو برنامه نویسی تحت ویندوز می گویند. برنامه نویسی تحت ویندوز در قالب یک نرم افزار روی یک کامپیوتر است. این برنامه می تواند در دستگاه دیگری هم باشد ولی امکان دسترسی هم زمان چند کاربر در یک لحظه به یک برنامه وجود ندارد. کدها توسط یک کامپایلر با مفسر روی دستگاه ترجمه و اجرا می شود. اما در برنامه‌های تحت ‌وب به صورت خط به خط اجرا می شود و در یک مرورگر به صورت ایستا یا غیر ایستا نمایش داده می شود برای اطلاعات بیشتر راجب برنامه های تحت ویندوز در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی‌های یک نرم‌افزار تحت ویندوز

نرم‌افزارهای زیادی وجود دارد که قابلیت رفع نیاز کاربران مختلف را دارد و می‌تواند به کمک بسیاری از شرکت‌ها بیاید؛ اما در صورت نیاز به نرم‌افزارهای خاص و مطابق با سلیقه باید آنها را به صورت تخصصی تهیه کنید، که لازم است از نرم‌افزار تحت ویندوز استفاده نمایید؛ اما خوب است که برخی از ویژگی‌های یک نرم‌افزار ویندوزی را بدانید:

کارایی صحیح

برنامه نویسی تحت ویندوز
پروژه‌های نرم افزاری تحت ویندوز مطابق اصول مهندسی خاص طراحی می‌شوند و کاملاً بدون اشکال کار می‌کنند و نمیتوانند هیچگونه باگی داشته باشند.

سرعت بالا

در صورت استفاده از کدنویسی‌های کاملا حرفه‌ای نرم‌افزارهای تحت ویندوز با سرعت بالا هر عملیات را انجام می‌دهد و در غیراینصورت در اصل کد ها مشکل دارند.

عدم پیچیدگی

داشتن منوهای بسیار ساده اما در عین حال حرفه‌ای که بتواند نیاز مشتری را برطرف کند، رعایت تمامی نکات مانند فونت، سرعت و در دسترس بودن منوها مهم است.

داشتن ظاهر کاربر پسند

استفاده درست و بجا از رنگ‌ها و فونت‌ها و امکان تنظیم آنها مطابق سلیقه کاربر نیز از ویژگی‌های نرم‌افزارهای تحت ویندوز است.

داشتن پشتیبانی

داشتن پشتیبانی اطمینان را در کاربر ایجاد می‌کند که تولیدکننده بهترین خدمات ممکن را ارائه می‌دهد و در صورت نیاز بتواند به آسانی از مشاوره سازندگان استفاده کند تا به کوچک ترین مشکلی بر نخورد.

مزیت های برنامه نویسی تحت ویندوز

برنامه نویسی تحت ویندوز

1. برنامه‌های تحت ویندوز برنامه‌هایی هستند که نیاز دارند به‌سرعت به‌درخواست کاربر جواب دهند، مثل برنامه‌هایی که در فروشگاه‌ها اجرا می‌شوند.

2. مهم‌ترین مزایای برنامه نویسی تحت ویندوز داشتن اعتبار است، این نوع برنامه می‌تواند به ریجستری دسترسی پیدا کند.

3. تحت ویندوز به برنامه‌های سمت کلاینت کنترل کامل دارد به‌همین خاطر می‌توان یک برنامه قدرتمند و با رابط گرافیکی خوب طراحی کرد.

4. یکی دیگر از مزایای برنامه‌های تحت ویندوز سرعت عمل آنها می‌باشد. پردازش در سمت کلاینت انجام می‌شود و نیاز نیست تبادل اطلاعات و داده با سرور انجام شود.

5. این نوع برنامه‌ها، برنامه‌هایی هستند که پردازش‌های زیادی از پردازشگر درخواست می‌کنند مثل بازی‌های کامپیوتری.

زبان های برنامه نویسی تحت ویندوز

بعد از اینکه متوجه شدیم برنامه نویسی تحت ویندوز چیست؟ حال میخواهیم تعدادی از این زبان های برنامه نویسی را معرفی کنیم. البته سعی می کنیم توضیحاتی مختصری در مورد هر کدام ارائه دهیم تا بیشتر با زبان برنامه نویسی معرفی شده آشنا شوید و بتوانید اگر قصد ورود به این حوزه را دارید به راحتی انتخاب خود را انجام دهید.

زبان برنامه نویسی سی شارپ

زبان برنامه نویسی سی شارپ، پر استفاده ترین زبان برنامه نویسی موجود در ایران است. در ایران بیش از 90 درصد برنامه های ویندوزی که ساخته می شود از این زبان برنامه نویسی استفاده کرده اند. این زبان برنامه نویسی یک زبان ساده، پیشرفته و دارای امکانات کامل تکنیک های برنامه نویسی شی گرا میباشد که شباهت زیادی به زبان های سی و سی پلاس پلاس دارد. اما کار کردن با آن به شدت آسان و دلنشین می باشد. یکی دیگر از ویژگی های فوق العاده زبان برنامه نویسی سی شارپ چند منظوره بودن است یعنی شما می توانید از سی شارپ در طراحی وب و تولید اپلیکیشن های موبایل (اندروید و آی او اس) استفاده کنید. بازار کار سی شارپ در ایران و خارج کشور بسیار خوب و قابل قبول می باشد و از در آمد خوبی هم برخوردار است و شما میتوانید روی آن به عنوان یک زبان کارآمد حساب کنید.

زبان برنامه نویسی سی

سی یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب و قدرتمند است که تعداد زیادی برنامه نویس رو به سمت خود جذب کرده است. زبان سی را میتوان پدر زبان برنامه نویسی سی پلاس و پدربزرگ زبان سی شارپ دونست. زبان های جاوا و سی پلاس پلاس بر پایه سی نوشته و ایجاد شده اند.


زبان برنامه نویسی سی یک زبان همه منظوره، سطح میانی، ساخت یافته و دستوری است. یکی از مزیت های زبان سی، عدم وابستگی به سخت افزار یا سیستم عامل خاصی است.

زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس

سی پلاس پلاس یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، سطح میانی و شی گرا است. امروزه در جهان بیشتر نرم افزارهای سیستمی از طریق سی پلاس پلاس نوشته می شوند.

تفاوت عمده بین برنامه‌نویسی ویندوز و برنامه‌نویسی تحت وب

برنامه نویسی تحت ویندوز

تفاوت‌های زیادی بین برنامه‌نویسی تحت ویندوز و برنامه‌نویسی تحت وب وجود دارد و لازم است تا افراد در هر حوزه به طور تخصصی و مجزا آموزش‌های لازم را دریافت کنند تا بتوانند بهترین نتایج را به دست آورند. در اینجا به ذکر چند تفاوت عمده در این حوزه می‌پردازیم:


نرم‌افزارهایی تحت ویندوز دارای رابط کاربری بهتر و کنترل‌های گسترده‌تری به نسبت نرم‌افزارهای تحت وب دارند.

در سرعت پردازش اطلاعات و پاسخگویی به کاربران سیستم نرم افزارهای تحت ویندوز با سرعت بالاتر این کار را می‌کنند؛ زیرا نرم‌افزارهای تحت وب به دلیل چند کاربره بودن و همچنین داشتن ماهیت شبکه‌ای و ایجاد ترافیک در سرعت پردازش کندتر عمل می‌کنند و کاربر در آنها زمان بیشتری را معطل میشود.

نرم‌افزارهای تحت ویندوز به صورت بسته‌های قابل نصب در دسترس کاربر قرار می‌گیرد؛ اما نرم‌افزار‌های تحت وب برای همیشه بر روی سرویس دهنده نصب می‌شوند و بدون هیچ مشکلی کاربر می‌تواند از آنها استفاده کند و تنها به یک مرورگر نیاز دارد و میتواند به راحتی برنامه را اجرا کنند.

در نرم‌افزارهای تحت ویندوز کاربران از نسخه‌های مختلف استفاده می‌کنند و این ناسازگاری بین نسخه‌های مختلف مشکلاتی را به وجود میآورد؛ اما در نرم‌افزارهای تحت وب این‌گونه نیست، کاربران بدون هیچ مشکلی از آن استفاده می‌کنند و نیاز به سیستم خاصی برای اجرای آن ندارند.

نتیجه گیری:

خب دوستان درباره برنامه نویسی تحت ویندوز صحبت کردیم و در ادامه به مقایسه آن با برنامه نویسی تحت وب پرداختیم. اما در انتخاب این حوزه باید بگوییم اینکار بسته به علاقه شما دارد که دوست دارید در چه حوزه‌ای فعالیت کنید و میخواهید که چه نیازی را از کاربران برطرف کنید.

همچینین شما میتوانید از طریق صفحه اینستاگرام و یا صفحه تماس با ما با تیم ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: