برنامه نویسی بک اند

برنامه نویسی بک اند

برنامه نویسی بک اند

توسعه وب کار جذاب و پرطرفداری است اما لزوما کار راحتی نیست. برای ایجاد یک وب سایت نیاز به همکاری دو بخش مجزا است، فرانت اند (Front End) که زیبایی ظاهری سایت را به انجام می‌رساند و کاربر آن را مشاهده میکند و بک‌اند (Back End) که عهده دار کارهای پشت صحنه وب سایت است. در واقع با بک اند، موتور متحرک یک سایت، طراحی و ساخته می‌شود. آیا دوست دارید، درمورد انواع زبان‌های برنامه نویسی بک اند که امکان توسعه بک‌اند را به ما می‌دهند، آشنا شوید؟ پس در ادامه با ما همراه باشید تا باهم ببینیم قسمت سرور وبسایت ما چگونه است.

Back End چیست

اگر بخواهیم به سوال Back End چیست پاسخ دهیم، در مرحله‌ی اول خیلی خوب است که به دنبال معنی واژه‌ی Back در دیکشنری باشیم. در فست دیک، واژه‌ی Back اینگونه معنا شده است:

Back : عقب، پشت (بدن)، پس، عقبی، گذشته، پشتی، پشتی کنندگان، تکیه گاه، به عقب، درعقب، برگشت و ….

همانطور که میبینید، یکی از اصلی ترین معانی واژه‌ی Back، پشت می‌باشد. و دقیقا این معنی با کاری که برنامه نویسی اند میکند ارتباط دارد در ادامه دلیل این ارتباط را به شما میگوییم.

وقتی از برنامه نویسی بک اند صحبت میکنیم، منظورمان تمام آن کارهایی است که در پشت صحنه انجام میشود و کاربر آن‌ها را نمیبیند ولی اگر آنها نباشد کاربر نمیتواند به درستی از سایت استفاده کند.
برنامه نویسی بک اند (Back End) مربوط به کدنویسی و برنامه نویسی هر آن چیزی است که کاربر آن را مشاهده نمیکند و مربوط به کارهای پشت صحنه وب سایت است. برای مثال وقتی که یک وبسایت، مقالات را از دیتابیس دریافت میکند، یک امر مربوط به بک اند است. وظیفه‌ی یک برنامه نویس بک اند، برنامه نویسی چیزهایی است که هسته اصلی یک وبسایت هستند و کاربر کدهای آن‌را بصورت مستقیم مشاهده نمیکند ولی تمام امکاناتی که از آن استفاده میکند با همین کدهای بک اند نوشته شده.

زبان‌های برنامه نویسی مناسب برای توسعه بک‌اند

برنامه نویسی بک اند
تنوع زبان برای برنامه نویسی سمت سرور باعث گسترش روزافزون طراحی وب شده است. زبان‌های متفاوتی توانایی طراحی سایت و بک اند را به توسعه دهندگان می‌دهند. هر کدام از این زبانها دارای مزیت‌ها و معایبی هستند که با کمی جستجو می‌توانید اطلاعات دقیقی از آنها کسب کنید. در ادامه چند مورد از زبان‌های برنامه نویسی بک اند را بررسی می‌کنیم ولی برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای وبسایتتان بهتر است که با مشاور طراحی سایت مشورت کنید که با توجه به امکانات موردنیاز سایت شما شما را معرفی کنند.

جاوا (Java)

جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در جهان است. از این زبان در تلفن‌های همراه، برنامه‌های دسکتاپ، طراحی وب، دستگاههای کارتخوان و خودپردازها و … استفاده می‌شود. آنچه جاوا را بسیار متنوع کرده، ماشین مجازی جاوا (JVM) است. “یکبار بنویس، همه جا اجرا کن” مفهومی است که جاوا با طراحی JVM موفق به پیاده سازی آن شد. ماشین مجازی جاوا مانند یک لایه میانی عمل می‌کند که می‌تواند کد را بر روی هر دستگاهی اجرا کند، صرف نظر از اینکه کد برای آن نوشته شده باشد و این قابلیت جاوا را در میان توسعه دهندگان محبوب کرده است.


در حالی که جاوا از محبوبیت بالایی برخوردار است، اما زبان آسانی برای شروع یادگیری نیست. درک برخی مباحث جاوا برای مبتدیان، کمی مشکل است. از آنجایی که جاوا یک زبان محبوب و پرکاربرد است، از انجمن‌های پشتیبانی فراوانی در فضای آنلاین برخوردار است. در نتیجه در صورت برخورد به مشکلی و داشتن هر گونه سوال، می‌توان پاسخ را از آنان جویا شد. جاوا حوزه هایی مانند توسعه برنامه اندروید، توسعه وب سایت، اتصال به بانک اطلاعاتی، پردازش تصویر، توسعه برنامه‌های مبتنی بر GUI، شبکه سازی و غیره را برای شما فراهم می‌کند. شرکت هایی مانند Airbnb ، Uber ، Pinterest و …. از جاوا استفاده می‌کنند.

پی‌اچ‌پی (PHP)

نزدیک به 79 درصد از کل وب سایتهای سطح جهان، با زبان PHP برنامه نویسی شده است. این زبان اولین بار در سال 1995 منتشر شد که گزینه‌های کمی برای ایجاد وب سایت‌های پویا وجود داشت. این زبان برنامه نویسی ابزارهای فراوانی را برای انتخاب، در اختیار توسعه دهندگان وب قرار می‌دهد. یکی از قابل توجه‌ترین مزایای زبان PHP ، توانایی آن در تعامل آسان با بانکهای اطلاعاتی است.

PHP یک انتخاب بسیار خوب برای یادگیری زبان اول برنامه نویسی است. این زبان از منابع فراوان آموزشی و همینطور انجمن‌های پشتیبانی زیادی در اینترنت برخوردار است که می‌توانید در صورت نیاز، از آنها راهنمایی بگیرید. براساس وب سایت PHP می‌توانید از این زبان به جمع آوری اطلاعات فرم، تولید محتوای صفحات پویا، ارسال و دریافت کوکی ها، نوشتن اسکریپت سمت سرور و غیره استفاده کنید. شرکت‌های معروف Facebook ، Lyft ، Viber و بسیاری دیگر، از PHP استفاده می‌کنند.

امروزه بسیاری از افراد به این معتقدند که این زبان برنامه نویسی قدیمی شده است و دیگر در بین عموم رایج نیست ولی این یک باور اشتباه است چرا که هنوز پی اچ پی یکی از قوی ترین زبان های برنامه نویسی است.

سی شارپ (C#)

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که توسط مایکروسافت طراحی شده و روی فریمورک .NET اجرا می‌شود. C# از خانواده زبان C است و به زبان‌های C++ و Java شباهت دارد. این زبان یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در جهان بوده و یادگیری و استفاده از آن بسیار ساده است. از C# در توسعه برنامه‌های موبایل ، توسعه برنامه‌های دسکتاپ، ساخت بازی ها، توسعه وب سایت‌ها و غیره استفاده می‌شود. شرکت‌های بزرگی مانند ANSYS ، Wells Fargo ، Unitedhealth Group و بسیاری دیگر از سی شارپ استفاده می‌کنند و خب این موضوع قدرت این زبان و فریموورک هایش را میرساند.

ویژوال بیسیک دات‌نت (Visual Basic.NET )

برنامه نویسی بک اند
Visual Basic.NET (VB.NET) محصول مایکروسافت و یک زبان برنامه نویسی چند پارادیم، شی‌گرا است که در چارچوب .NET و برای توسعه دهندگان وب طراحی شده است. این زبان به برنامه نویس امکان می‌دهد تا از یک رابط گرافیکی (GUI) استفاده کند. ویژوال بیسیک با برخورداری از نحوی ساده، برای ساختن برنامه هایی ساده، ایمن و شی‌گرا استفاده می‌شود. با VB.NET می‌توان به توسعه برنامه‌های دسکتاپ، توسعه نرم افزار موبایل، توسعه وب سایت، ساخت بازی و غیره استفاده کرد. شرکت هایی همچون Comcast ، USLI ، Gibson, Dunn & Crutcher و بسیاری دیگر از ویژال بیسیک استفاده می‌کنند که میتوان گفت یک زبان قدرتمند است.

روبی (Ruby)

روبی یک زبان شی گرا است که در سال 1995 توسط Yukihiro Matsumoto که به Matz معروف است، طراحی و ساخته شد. او این زبان را به گونه ای طراحی کرده است که برنامه نویسان مبتدی به سادگی بتوانند از آن استفاده کنند و در عین حال به اندازه کافی قدرتمند است که برنامه نویسان حرفه ای می‌توانند، تمام ابزار مورد نیاز خود را داشته باشند. به نظر متناقض می‌آید، اما این دوگانگی مدیون طراحی شی گرایی محض روبی و انتخاب دقیق Matz در استفاده از ابزار زبان‌های دیگر نظیر Perl ، Smalltalk و Lisp است. از روبی می‌توان در توسعه وب سایت، توسعه برنامه‌های کاربردی موبایل، توسعه بازی‌های موبایل و غیره استفاده کرد. شرکت‌های بزرگی نظیر Codecademy ، AngelList ، RapGenius و غیره از روبی استفاده می‌کنند روبی هم یک زبان تازه وارد ولی قدرتمند است.

پایتون (Python)

پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است، که در هر سیستم عاملی قابل استفاده است. پایتون می‌تواند برای پردازش متن، اعداد، تصاویر، داده‌های علمی، علم داده، هوش مصنوعی و درمورد هر چیز دیگری که ممکن است در رایانه ذخیره کنید، استفاده شود. از این زبان روزانه در عملیات جستجوی گوگل، وب سایت اشتراک گذاری ویدیو یوتیوب، سازمان هوانوردی ناسا و بورس نیویورک استفاده می‌شود. پایتون نقش مهمی در موفقیت دیگر سازمان‌های تجاری، دولتی و غیرانتفاعی ایفا می‌کند.


این زبان یک انتخاب مناسب برای کسانی است که برای اولین بار قصد یادگیری برنامه نویسی را دارند زیرا نحو (Syntax) آن شبیه به کلمات انگلیسی است و نسبت به دیگر زبان‌ها یادگیری آن، آسان‌تر است. پایتون دارای منابع غنی آموزش اینترنتی و انجمن‌های پشتیبان آنلاین است، که برای رفع خطاهای احتمالی و هر گونه سوال کمک شایانی خواهند کرد. شرکتهای معروف Uber، Pinterest، Mozilla، Quora، Netflix و بسیاری دیگر از پایتون استفاده می‌کنند پایتون در مدت زمان کمی به دلیل قابلیت ها و فریموورک های جذابش توانست در میان توسعه دهندگان جای خود را باز کند.

پرل (Prel)

Perl یک زبان برنامه نویسی همه منظوره و سطح بالا است. این زبان در سال 1987 توسط لری وال (Larry Wall) برای پردازش متن مانند استخراج اطلاعات مورد نیاز از یک فایل متنی مشخص و برای تبدیل پرونده متنی به شکل دیگری، طراحی شد. پرل از نظر نحوی شبیه به زبان C است و یادگیری آن برای کسانی که به زبان‌های C و C++ آشنایی دارند، آسان است و راحتتر از بقیه افراد میتوانند این زبان را یاد بگیرند.


پرل هم از برنامه نویسی رویه ای و هم شی‌گرا پشتیبانی می‌کند. این زبان که مخصوص ویرایش متن طراحی شد، اکنون برای کارهای مختلفی از جمله مدیریت سیستم لینوکس، برنامه نویسی شبکه، توسعه وب و غیره استفاده می‌شود. شرکت‌های معروفی همچون Facebook ، Northrop Grumman ، Lockheed Martin و بسیاری دیگر از Prel استفاده می‌کنند.

جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی در سطح جهان است. از این زبان بیشتر در طراحی فرانت اند استفاده می‌شد، اما با ظهور Node.js در چند سال گذشته، جاوا اسکریپت گزینه دیگری برای توسعه بک اند، محسوب می‌شود که این مسئله نشان‌دهنده اهمیت یادگیری زبان جاوا اسکریپت برای برنامه نویسان وب است. تمام طراحان وب در حوزه فرانت اند مطمئنا با جاوا اسکریپت اخت شده اند اما توسعه دهندگان در حوزه بک اند، نیز بهتر است یادگیری جاوا اسکریپت را در برنامه‌های خود قرار دهند چرا که در سال های اخیر پیشرفت های بزرگی کرده است و میتواند در قسمت سرور هم به کمک توسعه دهندگان بیاید.


جاوا اسکریپت به دلیل فراگیر بودن، از انجمن‌های پشتیبانی آنلاین بسیار خوب و فعالی برخوردار است که در پیشرفت برنامه نویسان، نقش بسیاری دارند. از جاوا اسکریپت می‌توان در توسعه وب سایت ها، توسعه برنامه‌های موبایل، توسعه برنامه‌های دسکتاپ، ساخت بازی ها، سرورهای وب و غیره استفاده نمود. شرکت‌های بزرگی مانند Codecademy ، HotelTonight ، eBay ، Square و ….. از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند.

Server Side و Client Side به چه معنا هستند.

برنامه نویسی بک اند

Client Side

از آن‌جایی که Client به معنای مشتری است، Client Side هم به معنی زبان‌هایی است که سمت کاربر کار میکنند. برای مثال میتوان به HTML, CSS, Javascript و… زبان‌های سمت کاربر و Client Side نیز بگوییم. و به مجموع کاری که این زبان‌ها انجام میدهند، طراحی وب یا Front End Development میگوییم.

Server Side

همانطور که از اسم این عبارت پیداست، زبان‌هایی که در این دسته بندی قرار میگیرند، روی سرور اجرا میشوند و برای اجرا شدن به یک سرور نیاز دارند. برای مثال زبان‌هایی مثل PHP یا ASP.NET برای اجرا حتما به یک سرور نیاز دارند،‌ که این سرور هم میتواند یک سرور واقعی در دنیای آنلاین باشد و هم یک شبیه ساز سرور یا لوکال هاست (Localhost). به زبان‌های برنامه نویسی‌ای که سمت سرور اجرا میشوند، زبان‌های Server Side و به مجموع کاری که این زبان‌ها انجام میدهند، برنامه نویسی بک اند یا Back End Development میگویند.

امیدواریم که این مقاله از دات وب برای شما مفیده بوده باشه و همچنین میتوانید از طریق صفحه تماس با ما و یا صفحه اینستاگرام با تیم ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: