بانس ریت یا bounce rate چیست؟

بانس ریت

بانس ریت یا bounce rate چیست؟

در پاسخ به نرخ پرش چیست بایستی گفت بانس ریت (Bounce Rate) یا نرخ پرش یا نرخ فرار به درصد بازدیدکنندگانی گفته می‌شود که پس از ورود به یک صفحه بدون انجام اقدام خاصی، از همان صفحه خارج می‌شوند و به سایر صفحات نمیروند.


به زبان ساده می توان گفت نرخ پرش یعنی نسبت کاربرانی که از سایت شما بدون هیچ اکشنی خارج شدند به نسبت کل کاربرانی که وارد سایت شما شدند و شما با از دست دادن این کاربران در اصل درآمد خود را از دست داده اید و باید در نگه داری کاربران کوشا باشید.

داستان یک باور اشتباه در مورد نرخ پرش سایت

اولین و مهمترین باور اشتباه در مورد Bounce rate به حساب آوردن این عامل به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی تاثیرگذار بر سئو سایت است. حتی بسیاری از متخصصین سئو به اشتباه تصور می کنند اگر نرخ پرش کاربران بالا باشد بر رتبه سایت تاثیر منفی می گذارد. طبق نظرسنجی که در سال 2019 انجام شد، حدود 70 درصد مدیران سایت، از بانس ریت به عنوان یکی از معیارهای سنجش موفقیت در سئو استفاده میکنند.

بانس ریت چه زمانی بر سئو سایت تاثیر میگذارد؟ چه زمانی تاثیر نمیگذارد؟

بانس ریت

بگذارید با یک مثال این موضوع را توضیح دهیم:

سرعت یکی از فاکتورهای مهم در سئو سایت است. این عامل هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم بر سئو تاثیر می گذارد. تاثیر مستقیم سرعت بر سئو زمانی اتفاق می افتد که الگوریتم های گوگل سرعت سایت شما را بررسی می کنند و از آن به عنوان یک عامل مهم در رتبه بندی سایت شما استفاده می کنند چرا که گوگل به کاربرانش اهمیت فراوانی میدهد و سرعت سایت برای کاربر بسیار مهم است.

اما تاثیر غیر مستقیم سرعت در سئو به این شکل است:

زمانی که کاربر به سایت شما وارد می شود، محتوای صفحه به سرعت برای او ظاهر می شود. این مسئله باعث رضایت کاربر شده و احتمال اینکه به مطلب شما نمره ای بدهد یا در آن کامنتی قرار دهد را افزایش می دهد.

در این مثال سرعت بارگذاری صفحه باعث رضایت کاربر شده و او را برای حضور بیشتر در صفحه ترغیب کرده است. با توجه به این که رضایت کاربر اهمیت زیادی برای گوگل دارد؛ میتوان گفت سرعت مناسب، به صورت غیر مستقیم بر سئو سایت تاثیر گذاشته است.

عواملی که باعث میشود کاربر صفحه را ترک کند میتواند به تجربه و حس کاربر در صفحه مرتبط باشد و در اصل سایت شما از رابط کاربری ضعیفی برخوردار است.

بانس ریت مناسب چقدر است؟

حال این سوال پیش می‌آید که بانس ریت مناسب چقدر است؟ یعنی اگر از بین کاربران ورودی به سایت ما چند درصد بعد از مشاهده صفحه اول از سایت خارج شوند خوب است. قطعا مثالی که در قسمت قبل زدیم و گفتیم نرخ پرش سایت ۷۰ درصد محاسبه می‌شود، این عدد یک عدد اصلا خوب نیست نه در سئو سایت شما ونه در آمد شما چرا که شما بیشتر از نصف مشتریان و کاربران خود را از دست داده اید!


قبل از اینکه بگوییم نرخ پرش مناسب چقدر است باید بدانید که بانس ریت به موارد زیادی بستگی دارد؛ چراکه باید شرایطی را فراهم کرده باشید که مخاطب بتواند از یک صفحه به صفحه دیگر برود. اما به طور کلی سایت‌های فروشگاهی نسبت به سایت‌های محتوامحور، بانس ریت کمتری دارد.


علت این موضوع در این است که وقتی برای خرید محصولی وارد سایت می‌شوید، احتمال بیشتری وجود دارد که برای بررسی محصولات دیگر نیز به صفحات آنها سر بزنید. اما در سایت‌های محتوامحور وقتی مطلب مورد نظر را مطالعه کردید از آن صفحه و به‌طور کلی از سایت خارج می‌شوید، مگر اینکه لینک‌سازی خیلی خوبی صورت گرفته باشد یا نیاز داشته باشید به صفحات مرتبط نیز سر بزنید اما در غیر اینصوت از سایت خارج میشوید.


بنابراین نمی‌توان به‌طور قطعی در مورد بانس ریت مناسب صحبت کرد، ولی براساس تجربه و بررسی‌های انجام شده نرخ پرش ۴۰ تا ۵۰ درصدی می‌تواند نرمال و قابل قبول باشد. اما هر چه بانس ریت سایت شما کمتر از ۴۰ درصد باشد، نشان می‌دهد در این بخش موفق بوده‌اید و توانسته اید کاربران خود را حفظ کنید و به سئو و کسب درآمد خود کمک کرده اید.

چرا نرخ پرش اتفاق می افتد؟

بانس ریت

صفحه انتظارات را برآورده نمی کند

فرض کنید شما به دنبال خرید یک جاروبرقی در گوگل هستید و پس از سرچ کلمه کلیدی مورد نظر وارد یکی از سایت ها می‌شوید. اما شما به جای مواجه شدن با صفحه فروش جاروبرقی با صفحه اصلی سایت روبرو می‌شوید. در این وضعیت احتمالا از صفحه خارج شده و بر روی نتایج دیگر کلیک می‌کنید و در اصل بانس ریت آن سایت را پایین آورده اید.


یا به عنوان مثال فرض کنید که کاربر به دنبال دستور آشپزی یک غذا در اینترنت است و صفحه شما تمام دستوراتی که کاربر درباره طبخ غذا به آن احتیاج دارد را در اختیارش می‌گذارد. خب، طبیعی است که با مطالعه مطلب صفحه توسط کاربر بسته خواهد شد چرا که به هدفش رسیده و دیگر نیازی به آن سایت ندارد.

طراحی سایت زشت است

طراحی نامناسب و زشت صفحات می‌‌‌تواند نرخ پرش شما را تا حد زیادی افزایش دهد. چون کاربران معمولا بر اساس طراحی صفحات درباره سایت شما قضاوت می‌کنند.

سایت دارای تجربه کاربری(UX) بدی است

درست است که سایت شما باید ظاهر قابل قبولی داشته باشد اما سهولت استفاده و دسترسی آسان به تمامی اجزا نیز یکی از مواردی است که باید به آن دقت کنید. عدم دسترسی آسان به تمامی المان‌‌‌ها در سایت می‌‌‌تواند باعث تجربه ناخوشایند برای کاربران شود و در نتیجه آن خروج کاربران از سایت میشود.

آیا نرخ پرش بالا همیشه نشانه بدی است؟

بانس ریت
در مورد این موضوع نمی‌توان با قطعیت نظر داد، همان‌طور که نمی‌توان گفت بانس ریت پایین همیشه خوب است. علت موضوع این است که پیشتر نیز گفتیم بانس ریت به عوامل زیادی بستگی دارد و به عنوان مثال با تعریف Eventها می‌توان تا حد زیادی میزان نرخ پرش را کم و زیاد کرد. یا ممکن است کد آنالیتیکس موردنظر دو بار در سایت به کاربرده شده باشد. ضمن اینکه موضوع فعالیت سایت شما در این بخش اهمیت زیادی دارد و میتواند در بالا و پایین آمدن بانس ریت تأثیر گذار باشد.

حرف آخر چرا باید نرخ پرش را جدی بگیریم؟

هدف اصلی ما از سئو و ورود کاربران به سایت افزایش فروش یا تعامل آنها با سایت است. اگر جایگاه مناسبی در نتایج جستجو داشته باشیم کاربران زیادی به سایت ما وارد میشوند ولی این پایان کار نیست. میزان تبدیل کاربر به مشتری (Conversion Rate) یکی از معیارهای موفقیت کسب و کار شما به حساب می آید. کاهش بانس ریت مسیر را برای موفقیت کسب و کار آنلاین شما هموارتر می کند.

عملکرد تمام بخش های سایت شما که با کاربر ارتباط نزدیکی دارد در میزان نرخ پرش خودنمایی می کند. بهینه سازی بانس ریت علاوه بر تاثیرات غیرمستقیمی که بر موفقیت در زمینه سئو دارد، می تواند به طور مستقیم در فروش وبسایت شما تاثیرگذار باشد، بنابراین نباید به درصد Bounce rate سایت بعنوان یک عدد ساده یا بی ارزش نگاه کنیم.

چرا که هم در سئو سایت و هم در درآمد شما تأثیر گذار است.

همچنین شما میتوانید از طریق صفحه تماس با ما و یا صفحه اینستاگرام با ما در ارتباط باشید.

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: