انتخاب سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا

انتخاب سیستم مدیریت محتوا

برای داشتن کسب و کار آنلاین لازم است طراحی سایت انجام دهید زیرا وب سایت به عنوان رکن اصلی کسب وکار شما شناخته میشود و میتوان گفت سیستم مدیریت محتوا یا CMS، قلب آن شمرده میشود. امروزه تعداد زیادی CMS در حوزه وب وجود دارد که شما میتوانید بر اساس اپلیکیشن موردنظرتان سیستم مدیریت محتوای مدنظرتان را انتخاب نمایید. در این مقاله شما را با سیستم مدیریت محتوا و انواع آن آشنا خواهیم کرد.

سیستم مدیریت محتوا

تعریف سیستم مدیریت محتوا

Content management systems   یا سیستم های مدیریت محتوا برای ساده شدن مدیریت سایتهای بزرگ و کمک به سازندگان وب سایتها در ساختن سایت با حداقل تلاش، طراحی شده اند. CMS های زیادی وجود دارند که برای برطرف کردن این نیازها ساخته شده اند و برخی دیگر از سیستم های مدیریت محتوا هم برای رسیدن به اهداف خاص طراحی شده اند. در این خصوص می توانید یکی از دو برنامه کد باز یا تبلیغاتی را انتخاب و خریداری کنید.

هنگام خرید بسته وب هاستینگ یا وب هاستینگ لینوکس را انتخاب می کنید یا وب هاستینگ ویندوز، که هر کدام ویژگی های متفاوتی را ارائه می دهند و شما باید تفاوت آنها را بدانید زیرا این امر به انتخاب شما در اپلیکیشن سیستم محتوا نیز مربوط می شود.

اپلیکیشن PHP برای هاست لینوکس مناسب است میتوانید برای اطلاعات بیشتر مقاله هاست لینوکسی را مطالعه کنید.

و اپلیکیشن ASP برای هاست ویندوز بهترند میتوانید مقاله هاست ویندوز را مطالعه کنید.

همچنین انتخاب یک اپلیکیشن سیستم مدیریت محتوا، به بهینه سازی سایت برای موتور جستجو نیز کمک می کند.s

ویژگی های CMS های مناسب برای طراحی سایت

سیستم های مدیریت محتوا که به صورت آماده وجود دارند اغلب دارای ویژگی های یکسانی می باشند . اما در برخی از ویژگی های مهم با یکدیگر متفاوت هستند .ویژگی CMS ها شامل نمایه سازی ، جستجو و بازیابی ، مدیریت ، انتشار در نظر گرفته می شوند . از ویژگی های مهم یک سیستم مدیریت خوب به موارد زیر می توان اشاره نمود :

 • توسعه پذیری و انعطاف پذیری
 • قابلیت انتشار سریع محتوا
 • یکپارچگی
 • دارای منابع آموزشی مختلف ترجیحا به زبان فارسی
 • رابط کاربری ساده و کاربر پسند
 • قابلیت چند کاربره بودن
 • تا حدودی رایگان و ارزان قیمت
 • دارای جامعه آماری بالا
 • پشتیبانی مناسب
 • پشتیبانی از زبان فارسی
 • قابلیت چند زبانه شدن
 • مطابق با قوانین سئو و بهینه برای موتور های جستجو
 • مدیریت آسان
 • قابلیت امنیت سازی
سیستم مدیریت محتوا

انتخاب سیستم مدیریت محتوا CMS مناسب برای طراحی سایت

تنوع CMS ها بالا می باشد از این رو انتخاب یک سیستم مدیریتی مناسب برای طراحی سایت بسیار سخت است . اغلب CMS ها موجود هم تقریبا ویژگی های یکسانی دارند و فقط در چند مورد با یکدیگر متفاوت می باشند که در اصل تفاوت آنچنانی ندارند و فقط در برخی از موارد باهم متفاوت اند. از معروف ترین سیستم های مدیریت محتوا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • به جوملا Joomla
 • وردپرس wordpress
 • دروپال drupal
 • اوپن کارت open cart
 • منجنتو magento
 • پرستا شاپ prestashop
 • ووکامرس WooCommerce

اغلب CMS های گفته شده رایگان هستند اما برای استفاده از قابلیت های بیشتر باید افزونه های مربوطه را خریداری نمود . در انتخاب سیستم مدیریت محتوا لازم است در مورد قابلیت ها و مناسب بودن با نوع سایت تحقیق کرد . بسیاری از CMS ها برای طراحی سایت فروشگاهی مناسب نیستند ، نوع سایت خود را برای انتخاب سیستم مدیریت محتوای مناسب در نظر بگیرید ، بسیاری از افراد بدون تحقیق یک CMS برای طراحی وب سایت انتخاب می کنند اما بعد از مدتی کار با آن سیستم مدیریت محتوا از انتخاب خود پشیمان می شوند و تصمیم می گیرند آن را تغییر دهند . تغییر CMS گاهی اوقات امکان ناپذیر است و در برخی مواقع نیز امکان دارد بر سئو سایت تاثیر منفی بگذارد پس برای انتخاب CMS برای طراحی سایت دقت زیادی کنید که نیازی به تغییر آن نباشد . در ادامه می توانید با مطالب گفته شده بهترین CMS مناسب با نوع وب سایتتان را انتخاب نمایید .

وردپرس (WordPress) :

با اینکه وردپرس تنها برای ساخت بلاگ طراحی شد اما در سالهای اخیر به بهترین ابزار سیستم مدیریت محتوا و ساخت سایت تبدیل شد. از آنجا که وردپرس متداول ترین CMS موجود است، هر کس می تواند عملکرد آن را بسته به نیازی که دارد تغییر دهد. بهترین فایده وردپرس اینست که مرتبا به روز می شود، بنابراین امنیت آن بالاست و کد باز است بدین معنی که برای استفاده از آن حتی یک ریال هم لازم نیست بپردازید. وردپرس در حال حاضر بهترین گزینه برای راه اندازی و مدیریت سایت های کوچک و متوسط است و از لحاظ امنیتی سابقه قابل قبولی در میان سیستم های مدیریت محتوای موجود دارد.

جوملا (Joomla) :

 

جوملا برای استفاده به عنوان CMS برای وب سایت ها طراحی شده است و نسبت به وردپرس ویژگیهای پیشرفته تری دارد و سیستم مدیریتی متفاوتی را برای شما فراهم می آورد. با استفاده از جوملا می توانید هر تعداد صفحه ای که می خواهید اضافه کنید و اگر می خواهید یک قسمت از سایت فقط در دسترس کاربران

 قرار گیرد بازهم جوملا بهترین گزینه است. مانند وردپرس می توانید با آن کارهای زیادی انجام دهید البته جوملا به دلیل قدیمی بودن به اندازه وردپرس قابل توجه نیست و مورد علاقه کاربران قرار نگرفته است.

سیستم مدیریت محتوا

دروپال (Drupal) :

مانند وردپرس، دروپال هم یک برنامه کد باز است و به صورت ماژولار طراحی شده است (در چهارچوب این مفهوم، یک سیستم از بالا به پایین به زیر سیستم های کوچک و نسبتا مستقل تبدیل می شود.) و به شما این امکان را می دهد که از آن برای تقویت بلاگ و وب سایتهای بزرگ تجاری استفاده کنید. سیستم ماژولار ممکن است برای برخی از سازندگان وب بهتر باشد زیرا با استفاده از آن می توانید فقط بخشی از برنامه را که نیاز دارید، به کار ببرید. این ویژگی باعث کم حجم بودن دروپال می شود و با آن می توان صفحات وب را با سرعت بسیار باز کرد.

۱. اصل به روز رسانی :

اصل یا مقیاس زمانی که براساس آن یک برنامه به روز می شود، نکته ایست که باید به آن برای تأمین امنیت بیشتر به آن توجه کنید.

۲. پایگاه کاربر :

این چیزیست که باید زمانی که از یک برنامه CMS منبع آزاد استفاده می کنید، بسیار به آن توجه کنید زیرا هرچه تعداد کاربر استفاده کننده بزرگتر باشد، تعداد افزونه های در دسترس هم بیشتر می شود و بدین ترتیب مطمئن می شوید که به‌روز‌رسانی مرتبا انجام می شود.

۳. هزینه نگهداری :

همانند هر برنامه ای سیستم های مدیریت محتوا نیاز به بروزرسانی و نگهداری دارند. هزینه نگهداری؛ بروز آوری و توسعه برنامه های کد باز یکی از فاکتور های مهم در استفاده از یک سیستم محتوا است. در حال حاضر سیستم وردپرس ارزان ترین و دروپال گرانترین سیستم کد باز از جهات مختلف برای نگهداری هستند و هزینه های نگهداری آنها باهم متفاوت است.

۴. نصب و مدیریت آسان :

اینکه کدام سیستم مدیریت محتوا را میتوان به راحتی راه اندازی کرده و مدیریت کرد؛ یک عامل مهم دیگر در انتخاب  CMS مورد استفاده در یک سایت است. اکرچه اکثر هاستینگ لینوکس با تمامی این سیستم ها سازگار است اما نصب و راه اندازی آسان و سریع آنها تنها توسط معدودی سرویس دهندگان هاستینگ ارائه میشود. و برای این انتخاب بهتر است از مشاوران متخصص در حوزه طراحی سایت مشاوره بگیرید. 

سیستم مدیریت محتوا

البته بسیاری از طراحان حرفه ای به خوبی می دانند چه سیستم مدیریت محتوایی برای طراحی وب سایت ها مناسب است . پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب CMS با مشاوران شرکت طراحی سایت دات وب گفتگو کنید . 

خدمات دات وب | Dotweb

DOTWEB
ما در تیم تولید محتوای شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی دات وب در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه طراحی سایت و کسب‌و‌کارهای اینترنتی را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: